Forum Forum dla firmDotacje

Kiedy starać się o dotację na rozpoczęcie działalności?

Kiedy starać się o dotację na rozpoczęcie działalności?

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-01-21 08:59
czy moge sie starac na dofinansowanie, dotacje na rozpoczecie wlasnej
dzialanosci gospodarczej jeszcze w tym roku, badz na poczatku przyszłego? i
gdzie moge sie udac by zlozyc wniosek o dofinansowanie?
g_zajac / 2010-01-21 08:59 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Moment rozpoczęcia starania się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej uzależniony jest od bieżących terminów naborów wniosków. O tego typu dofinansowanie ubiegać się można z dwóch źródeł.
Pierwszym z nich jest Powiatowy Urząd Pracy odpowiedni dla miejsca zameldowania Wnioskodawcy. Umożliwia on pozyskanie ok. 18 tys PLN na zakup środków trwałych, oprogramowania, a także (w niektórych przypadkach) towarów handlowych. O jednorazową bezzwrotną dotację mogą się ubiegać osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy i zamierzające prowadzić działalność co najmniej przez 12 miesięcy, na terenie RP.
Drugim z możliwych źródeł jest działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia". Maksymalna kwota, jaką można dostać korzystając z tego działania to 40 tys. PLN + 300 PLN miesięcznego wsparcia przez okres pół roku (z przeznaczeniem na opłaty składek ZUS). Dotacje są udzielane m.in. na podjęcie po raz pierwszy działalności gospodarczej, doradztwo oraz szkolenia w tym zakresie. Środkami z działania 6.2 dysponują odpowiednie jednostki, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursów prowadzonych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Aby móc pozyskać dofinansowanie, należy zgłosić się do instytucji, która otrzymała wsparcie i ma w planach rozpisanie konkursu dla osób chcących otworzyć działalność gospodarczą. Zapoznać się z listą takich instytucji można poprzez kontakt z Wojewódzkimi Urzędem Pracy.

Najnowsze wpisy