Forum Forum prawneCywilne

Kiedy wpis w Księdze Wieczystej staje się prawomocny??

Kiedy wpis w Księdze Wieczystej staje się prawomocny??

darek_d83 / 2010-01-21 08:06
Witam, mam pytanie o prawomocność wpisu w KW.
Pod koniec czerwca zadzwoniłem do sądu, aby sprawdzić, czy dokonano wpisu w mojej KW (wpisano bank) i otrzymałem informację, że wpis został dokonany 25/06. Pojechałem więc do sądu, wziąłem odpis i zawiozłem do banku.
Dopiero 22/08 dostałem z sądu zawiadomienie o wpisaniu banku w KW, w związku z czym bank zdjął mi ubezpieczenie pomostowe dopiero od raty wrześniowej (nie uwzględnił mojego wcześniej dostarczonego odpisu).
Czy bank miał prawo tak zrobić? Czy dostarczony przeze mnie odpis z KW na przełomie czerwca/lipca był prawomocny??
Bardzo proszę o pomoc i najlepiej przytoczenie jakiegoś artykułu z kodeksu, ponieważ chciałbym rozpocząć walkę z bankiem o zwrot pomostówki.
Wyświetlaj:
Max1112229 / 199.67.203.* / 2012-08-24 13:19
Wpis może i jest prawomocny ale wystarczy, że w umowie albo regulaminie banku jest zapis, że to klient ma donieść wyciąg potwierdzający wpis i dopiero od tego momentu bank obniży oprocentowanie, zwykle od "miesiąca następującego po miesiącu w którym złożono wpis" :-))) Są tez banki uczciwe, np DNB NORD, gdzie robią to nawet wstecz, korygując wartość już zapłaconych od momentu uprawomocnienia rat, ale to rzadkie
Zbigniew556 / 77.47.118.* / 2010-01-21 21:11
Zgodnie z art Art. 29. Ustawy o księgach wieczystych i hipotece: "Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania."
darek_d83 / 2010-01-21 22:51
Czy w imię tej ustawy (artykułu) bank powinien mi skorygować ubezpieczenie pomostowe już od chwili złożenia wniosku do sądu? I czy w praktyce jakiś bank tak już postąpił?
Zbigniew556 / 77.254.77.* / 2010-01-23 11:18
wg ustawy wpis został dokonany w chwili złożenia wniosku - taka fikcja prawna, a wywołuje to skutek ex tunc, czyli od samego początku (chwila złożenia wniosku), podsumowując - przyjmuje się że wpis został dokonany w chwili złożenia wniosku.
Co do Pańskiego pytania czy bank dopuścił się uchybień - różne są regulaminy banków i usług przez nie świadczonych, ciężko mi to stwierdzić.
maxc / 199.67.203.* / 2012-08-24 13:06
zależy jakie masz zapisy w umowie

Najnowsze wpisy