kiedy zachowek

skrzywdzona / 2008-09-23 19:40
Moja siostra cztery lata temu wraz z bratową,która pracowała u notariusza załatwiły upoważnienie dla mojej siostry podpisane przez rodziców aby załatwiła dokumenty do sporządzenia aktów notarialnych.Gdy doszło do odpisu u notariusza siostra ukryła mnie i mój dom na działce rodziców przed notariuszem-----Siostra ,brat i brat przyrodni podzielili wszystko miedzy siebie a ja nie dostałam nic.Nie mogłam odwiedzać rodziców,teraz we wrześniu umarł tata ,a ja nie mogę pójść do mamy i się z nią zobaczyć-------czy jest jakiś sposób abym odzyskała działkę pod dom może przez zasiedzenie mieszkam w domu 25lat
Wyświetlaj:
atenara / 178.36.192.* / 2019-11-27 12:42
W kwestii zachowku pomogli w kancelarii adwokackiej Cejrowski. Potrzebowałam pomocy prawnej i wiele mi się dzięki temu rozjaśniło.
asd123 / 193.164.142.* / 2008-10-07 11:17
Zachowek jest świadczeniem pieniężnym, więc nie możesz w jego wyniku odzyskać działki bezpośrednio. Zachowek nie ma nic wspólnego z prawidłowością odpisów. Jeżeli tata, dał wtedy trójce rodzeństwa jakiś majątek (pomijam tą przyrodniość, bo to dodatkowo komplikuje) po 1/3. Zakładam ze nie było innego majątku i wszyscy w trakcie życia taty dostaliście tyle samo (np podobne wykształcenie) . To tobie przypadała 1/4. Zachowek jest połową czyli 1/8 wartości tego podzielonego majątku. I tak każdej z tych trzech osób jeżeli dostały po równo wytaczasz sprawę o 1/24 pierwotnego majątku. Czyli jeżeli cały majątek był wart 100 tysiecy oni dostali po 33, to ty możesz uzyskać 12,5 wyciągając od każdego po około 4 tysiące.
5JARO / 82.139.13.* / 2008-09-24 20:59
WITAM. REJENT , NOTARIUSZ OSOBY KTÓRE PISEMNIE POTWIERDZAJĄ PRAWDĘ .DO OBOWIĄZKOW NOTARIUSZA JES SPRAWDZENIE PRAWDZIWOŚCI ZAPISU.jEŻELI JEST NIEZGODNY Z PRAWDĄ NALEŻY GO ZASKARŻYĆ.PRZEPRASZAM ZA DUŻE LITERY ALE COŚ SIĘ ZACIEŁO.POZDROWIENIA
skrzywdzona / 2008-09-25 19:43
Serdecznie dziękuję za poradę. Czy mogę to zrobić teraz mimo że upłyneło4lata i 5 miesięcy od sporządzenia tego aktu?
skrzywdzona / 2008-09-29 09:39

dę. Czy mogę to zrobić teraz mimo że upłyneło4lata i 5
miesięcy od sporządzenia tego aktu?
5jaro / 82.139.13.* / 2008-10-04 20:52
Witam.Po prostu sprawdzić stan zapisów w Księgach .Sprawrawdzi Pani w Księdze Wieczystej zapisy (budynki,grunty).Porosić o odpis i złosić błędy w zapisach.Dobrze jakby Pani znała numer KW na tą nieruchomość..Są to dane ogólnodostępne.Powodzenia.
oszukana / 2008-10-07 21:42
Moi rodzice żyją i przepisali dom siostrze, która mieszka w tym domu, mieszka tam też brat, ja mam w bloku mieszkanie, na które wkład wpłacili mi rodzice. Czy brat i ja mamy jakąś część tego dużego domu na wsi, czy siostra powinna nas spłacić, jak rozstrzygnąć tę sprawę prawnie, za życia rodziców czy kiedyś później. Siostra ma czworo dzieci, brat i ja po dwoje, ja mam czterech wnuków. Pozdrawiam!
asd123 / 193.164.142.* / 2008-10-08 09:41
Żeby dostać zachowek musi poczekać niestety na śmierć któregoś z rodziców rodziców.
Teoretycznie najbardziej pokrzywdzony jest brat, ale mógł np dostać wyższe wykształcenie a ty z siostrą nie. W takim przypadku sąd uzna że nie był pokrzywdzony, bo taki jest obyczaj że jedno z dzieci dostaję gospodarkę a drugie wykształcenie. Twój wkład i dom siostry sąd może potraktować jako posag i.t.p. Zachowek jest bardzo uznaniowy i nawet w sprawach wydawałoby się oczywistych jego przyznanie może ciągnąć się latami. Po za tym nie martw się mając tyle dzieci jak nie będziesz mieć na życie, zawsze możesz wytoczyć im sprawę o alimenty :)
oszukana / 2008-10-08 18:51
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wszyscy i rodzice też mamy wyższe wykształcenie. Brat nic nie pomaga rodzicom, a jak coś zrobi, bierze od nich pieniądze, pewnie ma mieszkanie zapewnione do swojego końca. Najwięcej ja tam się napracowałam, kiedyś mieszkałam i teraz tylko z mamą robię przy ziemniakach dla całej rodziny. Mam emeryturę, nigdy nie pozwałabym własnych dzieci. W domu są trzy mieszkania z oddzielnymi wejściami. To takie kosmetyczne pytanie, czy prawnie mogłabym korzystać z dziećmi i wnukami z pomieszczeń domu rodzinnego podczas urlopu, weekendu, czy będę na łasce siostry?
Oczywiście, że wkład na mieszkanie lokatorskie, które potem sama wykupiłam za pracę u ogrodnika w Niemczech, jest niewspółmiernie niski w porównaniu z wartością domu nawet na wsi.
5jaro / 82.139.13.* / 2008-10-14 15:19
Witam.Rodzice żyją i niech żyją jak najdłużej.Radziłbym namówić rodziców aby określili podział majątku w formie testamentu.Treści nie powinni ujawniać i wiedy do końca życia będą mieć dobrą opiekę od dzieci i wnuków.Pozdrowienia.

Najnowsze wpisy