Zachowek

pedziwiatr66 / 2010-04-13 14:33
Witam i proszę o radę, opisuje sytuacje
są rodzice I 6 dzieci, pięcioro się rozchodzi zakłada rodziny sami dorabiają się majątku.
Rodzice dorabiają się też wszystkiego sami, i przepisują cały majątek jednemu dziecku (dom sporo ziemi).
Ojciec umiera dziecko, któremu zostaje przepisane wszystko rozpija się żeni się z kobietą chorą psychicznie nie daje się z nimi żyć więc matka ucieka do jednego z dzieci.
Żona syna, który ma wszystko odchodzi po 7 latach od niego do innego
Syn umiera 10 miesięcy później na zawał sam w domu.
Żona wraca i zostaje panią na majątku, dzięki Bogu nie mają dzieci :/
I teraz moje pytanie czy matce która przez 6 lat mieszkała z jednym z dzieci należy się zachowek i czy dziecią jej, które nie dostały nic od rodziców też ?
Czy ta kobieta OBCA zgarnia cały majątek do którego nawet małego palca nie dołożyła:(((

BARDZO PROSZĘ O POMOC !
Wyświetlaj:
Jasiek18 / 91.123.191.* / 2018-11-26 11:42
Pracowałem w firmie, gdzie doszło do zwolnień grupowych. Większą rekompensatę za krzywdy otrzymaliśmy, dzięki kancelarii https://grzybkowskiguzek.pl. Zatrudniliśmy ze współpracownikami, aby nas reprezentowała przed korporacją i to był bardzo dobry wybór.
bandidos / 2010-04-13 15:32
Zachowek tak,czy tak nalezy sie Wam wszystkim,ale mozecie wystapic do sadu w sprawie "OBCEJ" o niegodne dziedziczenie;)))
bandidos / 2010-04-13 15:21
Czy rodzice zapisali synowi ktory umarl w testamencie czy jako darowizna?
pendziwiatr66 / 95.49.197.* / 2010-04-13 22:55
wiem tylko tyle ze jak zaczęli budowę przepisali na niego notarialnie całość majątku ( chodziło niby o działkę na budowę domu a przepisali wszystko z prawem dożywotniego mieszkania- ale mieszkać się tam nie dało):((
bandidos / 2010-04-14 00:27
o ile dobrze zrozumialam to przepisane bylo na syna jeszcze zanim sie ozenil,mama jeszcze zyje,to dopoki zyje to mama jest wlascicielka a skoro syn umarl to przepisanie traci waznosc musicie udac sie do adwokata mysle ze nie jestescie na zlej pozycji ,ale jezeli sie myle na zachowek sie nalezy i pamietajcie ze od smierci brata (syna)liczy sie 3 lata do skladania do sadu o zachowek po tym terminie przepada ,ale mysle ,ze wiecej Wam sie nalezy a OBCA musi to oddac;))))
pedziwiatr66 / 2010-04-14 08:37
tak wszytsko zostało przepisane na syna przed jego "ożenkiem", ale myślałam że teraz jego "żona" wszytsko odziedziczy :?
bandidos / 2010-04-14 08:48
w najgorszym wypadku odziedziczy z ustawy ,ale tylko 50%,reszta to zachowek dla Was,i ta OBCA ,bedzie musiala zglosic przyjecia spadku i zaplacic podatek,no i Wam wyplacic zachowek,albo bedzie mogla odrzucic spadek,ale mysle ze ona na tym spadku to bedzie miala tylko wydatki a Wy od zachowku nie placicie podatku poradzcie sie radcy prawnego bo ja to wiem z zycia a nie z racji zawodu,zycze powodzenia;)))))
pedziwiatr66 / 2010-04-15 13:28
dowiedziałam sie wczoraj że dziadkowie przepisali wszystko na jednego syna bo babcia chciała miec emeryturę z rolnictwa, a tak kiedyś się robiło trzeba było przepisać całą gospodarke na jda osobę, czy to cos zmienia?
bandidos / 2010-04-15 15:10
nie ,dalej Wam sie nalezy zachowek na 100% skladajcie wniosek do sadu przypominam 3-lata od smierci pozniej sie przedawnia ;)))),ale starajcie sie tez ja wydziedziczyc ,jest to mozliwe ,
pedziwiatr66 / 2010-04-16 09:11
ile taka sprawa w sądzie kosztuje o zachowek, jakie sa koszty? niezbędny jest prawnik?
Ravae / 188.33.42.* / 2010-04-26 15:40
Opłata od wniosku o zachowek wynosi standardowe 5% wartości dochodzonego roszczenia. Czyli jeśli osoba uprawniona dochodzi np. 100.000 zł zachowku, to na wstępie musi uiścić opłatę w wysokości 5.000 zł. Wysokość opłaty zależy więc od wartości majątku. Adwokat na pewno byłby wskazany, bo z opisu wynika (chociaż nie wprost) że przekazanie majątku nastąpiło "z prawem dożywotniego mieszkania"). W grę wchodzi więc umowa dożywocia, a niekoniecznie darowizna. Trzeba by to ustalić w księdze wieczystej bo od tej kluczowej kwestii zależy dość wiele, przede wszystkim podstawa żądania zachowku. Wchodzą w grę różne warianty i bez dodatkowych informacji niewiele jestem w stanie podpowiedzieć. Najlepiej więc w pierwszej kolejności udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych - od tego bym zaczął.
Koszty adwokackie tez mogą być spore, zależne są od wartości dochodzonego roszczenia. Trzymając się przykładowych 100.000 zł zachowku, adwokat weźmie średnio ok. 5.000 zł lub więcej. Stawka minimalna to 3.600 zł, ale w dzisiejszych czasach chyba nikt nie pracuje za minimum - albo powiem tak, jak weźmie minimum to raczej jest kiepski.

Natomiast odnośnie zachowku to zasada jest prosta: zachowek należy się zstępnym (dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy - art. 991 kodeksu cywilnego. Zachowek nie należy się rodzeństwu. W opisanym wypadku dzieci nie ma, więc o zachowek wystąpić może tylko żyjąca jeszcze mama - bo do dziedziczenia z ustawy w przypadku braku zstępnych wchodzi tzw. druga grupa spadkowa - a więc właśnie rodzice spadkodawcy (art. 932 par. 1 k.c.). Nie wiem skąd kol. bandidos wnosi, że zachowek należy się rodzeństwu zmarłego? Przepis art. 991 k.c. jest czytelny i nie widzę ku temu podstaw. W razie wątpliwości służę pomocą, ale podstawa to ustalić w jaki sposób przeniesiono własność nieruchomości na syna - dożywocie czy darowizna?
rysiekmichalec / 83.22.234.* / 2013-10-23 23:08
ja uważam że 5 tysięcy to mało i wezmie adwokat 40 tysięcy wtedy jest to dobry adwokat
bandidos / 2010-04-16 13:43
tam gdzie mieszkasz musi byc punkt informacyjny sadu(w sadzie) i tam musza Ciebie poinformowac jakie dokumenty musisz zlozyc i wzor wniosku o zachowek i jakie koszty sa ,ale mysle ,ze nie sa duze,a czy musi byc prawnik to sama musisz zdecydowac ,najpierw zlozcie wszyscy razem ktorym sie nalezy zachowek,a jak sie podzielicie kosztami to beda grosze;))))) dowiedzcie sie najpierw w informacji sadu moze nie potrzebujecie brac prawnika

Najnowsze wpisy