Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kiedy zacząć płacić zus

Kiedy zacząć płacić zus

Roman Czar / 2012-09-11 13:40
Próbowałem się dowiedzieć po przez internet , kiedy dokładnie po założeniu działalności gospodarczej powinienem zacząć płacić ZUS!! Niestety opinie są różne i tak naprawdę mam więcej pytań , niż przedtem. Czy ktoś może naprostować to , od kiedy powinienem od otwarcia założenia działalności gospodarczej zacząć płacić ZUS?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-09-11 20:05
Od kiedy płacić, czy za jaki okres płacić ?

Tytuł do ubezpieczenia powstaje w pierwszym dniu oznaczonym w CEIDG jako rozpoczęcie prowadzenia DG.
Jest to jednoznaczne z obowiązkiem odprowadzania składek. Oczywiście termin fizycznego zapłacenia następuje dopiero w następującym miesiącu ( 10 dnia, jeśli są to składki tylko za prowadzącego DG, do 15 jeśli zatrudnia pracowników ).

Składka za część miesiąca jest proporcjonalna (ub. społeczne) i pełna (ub. zdrowotne).

Powyższy obowiązek jest niezależny od terminu 7 dni, jaki prowadzący DG ma na zgłoszenie siebie, osób współpracujących, czy pracowników do ubezpieczeń.
Tj. nawet nie dokonując zgłoszenia, obowiązek opłacania powstał.

Podstawa- art. 13, pkt. 4
USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
zzzzzzzzzzzJs / 85.237.170.* / 2016-08-22 14:26
Bardzo dziekuje. To rozwiewa moje watpliwosci.
Pozdrawiam.
szklarek / 2016-08-22 16:04
A proszę, tylko to przecież wpis sprzed 4 lat.
No i dodałby kwestię współwystępowania innych tytułów do ub. społecznych sprawiających, że DG jest tytułem dobrowolnym.

Najnowsze wpisy