Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kiedy zaczac wlasna dzialalnosc

Kiedy zaczac wlasna dzialalnosc

Piotr449 / 87.213.46.* / 2013-12-06 12:15
Witam,

Mam dwa pytania:

1. Jesli hipotetycznie np. pomoge komus robiac mu jakas usluge, a on mi zaplaci, to chcac byc w porzadku wobec prawa powinienem odprowadzic od tego zaliczke do US (zakladajac przekroczenie ew. limitu nieopodatkowania) - czy dobrze rozumiem?

2. Zalozmy, ze ten ktos poleci mnie komus innemu i zaczne tych uslug robic wiecej - co teraz? Czy jest jakas granica prawna kiedy musze zalozyc firme? Czy tez moge tak rozliczac sie z US caly czas?

Pozdrawiam,
Piotr
Wyświetlaj:
298 / 2013-12-09 15:48
Kiedy zacząć własną działalność? Polecam otworzyć firmę innego dnia, niż 1 dzień miesiąca, a wtedy można dłużej płacić obniżone składki ZUS.

Przykładowo: otwieram firmę 9 października 2012 roku i przysługuje mi mały ZUS. Ile wynoszą moje składki ZUS w kolejnych miesiącach?

Ostatnia składka preferencyjna przypada na grudzień 2014 (płatna do 10 stycznia 2015).
szklarek / 2013-12-09 16:30
Nie. W takiej sytuacji ostatni miesiąc z ulgą to październik 2014.
szklarek / 2013-12-06 12:49
Nie zawsze jest obowiązek zaliczki po miesiącu z dochodem- w zależności od kwalifikacji źródła przychodu - często wystarczy zapłata podatku przy rozliczeniu rocznym.

Poza tym- lektura:

http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/dzialalnosc;gospodarcza;a;dzialalnosc;wykonywana;osobiscie,136,0,1018504.html

Co do definicji DG:

Z ustawy o PIT:

"działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych ....
oraz
"nie uznaje się za nią czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością"

Z ustawy o swobodzie DG:

"zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły"

Najnowsze wpisy