Forum Forum dla firmKsięgowość

kilka pytań, których nie znalazłem na forum= FV MARŻA

kilka pytań, których nie znalazłem na forum= FV MARŻA

anciPL / 2009-09-10 18:24
witam,
prowadze sprzedaż tel komórkowych na allegro , mam KPiR, zasady ogolne o to kilka pytań:

1. kupuje telefony od osób prywatnych, (dostają je na przedłużenie umowy), kupuje więc telefony używane.

kupuje telefon za 800zł na umowe kupna sprzedaży. jak to zaksegowac wybrac "zakup towarów" 800zł i wybrac bez powiazań z ewidencją vat.? Przeciez na tej umowie nie mozna wyszegolnic netto .

sprzedaje telefon za 1200zł. czyli jak wystawiam fv marza to na kwote 1200zł. następnei po wydrukowaniu pokazuje mi sie okno zeby rozliczyc fv tą. i mam okieka do wpisana MARŻA NETTO , VAT

czyli brutto marza to 400zł
czyli netto musze zawsze wyliczac sobie na kalulatorze i wpisywać ?( w tym wydpadku 387,27) mam SUPER KSIĘGĘ PODATKOWĄ.

2. drugie pytanie z innej beczki . załózmy ze kupuje ten telefon nowy za 800zł . i ktos chce fv . sprzedaje za 1000zł. wiec musze zapłacic 22% vatu, czyli 220zł? zostaje mi wowczasz 780zl .
dochód mi sie wówczas obnizy i bede miał -20zł. tak?
a vat wzrośnie do zplaty o 220zł tak?

nie rozumiem tutaj kluczowego porblemu.
musze zapłacić vat tak ? i dodatkowo podatek od dochodu tak?

jak to sie oblicza

przychodzy - koszty = dochód * 22 ALE ROZPATRUJEMY DLA SUM NETTO CZY BRUTTO?
np kupuje na umowe telefon za 800zł, wiec 800zł koszty,vatu nie mogle odbliczyc , a sprzedalem po 1100zł(brutto,)i wystawilem fv 22% czyli 300zł dochodu *22% i tyle musze zaplacic podatku od dochodu?

2. czy podatek od dochodu wize sie z vatem z wystawianych faktury, bo mam progrma super ksiege podatkową . to progrma mi to jakos rozdziela ? czy liczy liczy i place juz tylko podatek od dochodu, bo ten vat z wystwionych faktur dolicza mi sie automatycznie?
bo cos sie placi do 15 kazdego miesiaca , a cos do 25 kazdego miesiaca nie wiem o co z tym chodzi, rozliczam sie kwartalnie.


3. jestem uczacym sie studentem na pierwszym roku. moge dostac jakaś pomoc finansową / jakis program jest dla rozwijaajcych sie firm, to moja pierwsza firma.
Wyświetlaj:
Ksiegowa26 / 2009-09-10 19:53
Wszystko zależy od tego, jesteś na VACie, czy też nie...........To jest bardzo ważne, bo wtedy sytuacja ulega dużym zmianom.
adadadadadadad / 95.160.47.* / 2010-09-11 11:21
Przede wszystkim... jeśli Ty od 1000zł brutto płacisz 220zł vatu to ja nalegam abyś Ty sobie wziął księgową, bo długo tak nie pociągniesz...

Najnowsze wpisy