Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

konwersja akcji Elektrowni bełchatów na akcje PGE

konwersja akcji Elektrowni bełchatów na akcje PGE

bicz123 / 95.50.191.* / 2010-06-30 08:43
Witam
Mam pytanie czy warto podpisywać zgodę na przekształcenie akcji ?

Treść pisma jakie krąży wśród akcjonariuszy PGE

"Do Akcjonariuszy PGE Elektrowni Bełchatów S.A.
26 czerwca 2010 r. na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PGE Elektrowni Bełchatów S.A. zapadła decyzja co do podziału zysku za 2009 rok. Na jedną akcję przypadło 4,77 zł, ale prawo do dywidendy ustalono na dzień 17 sierpnia 2010 r. tzn. już po terminie konwersji naszych akcji na akcje BOT-u.
Teraz pozostaje podstawowe pytanie co dalej robić z naszymi akcjami: zamieniać, czy nie?
Pierwsza droga to znaczy zamiana akcji Spółki na akcje BOT-u, a następnie na akcje PGE jest następująca.
Jeżeli dokonamy wymiany akcji do dnia 6 sierpnia 2010 r. to z dniem 17 sierpnia 2010 r. nabywamy prawo do dywidendy w BOT-cie w wysokości 28 groszy za akcję BOT-u, płatne w dniu 30.08.2010 r.
Następnie po połączeniu BOT-u z PGE nasze akcje automatycznie zamienią się na akcje PGE i w okolicy miesiąca listopada 2010 r. na naszym koncie w Biurze Maklerskim będziemy mieli już akcje docelowe – PGE S.A. Za każde 1000 akcji Elektrowni Bełchatów dostaniemy 977 akcji PGE.
Aktualnie cena akcji PGE na giełdzie to 21,45 zł. – notowania z 28.06.2010 r. Instytucje finansowe wyceniają obecnie akcje PGE na 26 zł.
Zamiana akcji Elektrowni na akcje BOT-u rodzi obowiązek zapłaty 1 % podatku od ceny nominalnej akcji tj. 10 groszy od akcji Elektrowni. Podatek trzeba zapłacić w ciągu 2 tygodni od dnia podpisania umowy zamiany. Druga zamiana z BOT-u na PGE jest już bez podatku.
Druga droga, to pozostawienie akcji i nie przystąpienie do zamiany. Wówczas z dniem 17.08.2010 r. nabywamy prawo do dywidendy – wypłata w dniu 30.08.2010 r. w wysokości 4,77 na jedną akcję. Po potrąceniu podatku netto otrzymamy 3,86 zł. za jedną akcję. A co potem jeżeli będziemy chcieli sprzedać nasze akcje? Może spaść zainteresowanie naszymi akcjami, a co za tym idzie ich cena.
Obecnie w naszym Statucie jest zapis, że Spółka może kupić nasze akcje. Po konsolidacji może pojawić się zapis w Statucie Spółki mówiący o przymusowym wykupie akcji. To znaczy, że drobny akcjonariusz ma prawo zmusić Spółkę do wykupu jego akcji po wartości księgowej (aktualnie wartość ta wynosi 17,50 zł). Z drugiej strony główny akcjonariusz, w naszym przypadku PGE, będzie miał prawo skupu naszych akcji bez pytania się nas o zgodę – wtedy obowiązuje cena wg wyceny biegłego.
To czy w następnych latach Elektrownia Bełchatów będzie płaciła dywidendę i jak będzie kształtowała się wartość księgowa akcji, będzie zależało od PGE. PGE może przyjąć taką politykę cen sprzedaży energii elektrycznej tak aby zysk, który do tej pory odkładał się w Elektrowni Bełchatów lokowany był bezpośrednio w PGE. W takim przypadku wartość księgowa Elektrowni Bełchatów rosłaby bardzo wolno, a wartość PGE dużo szybciej.

Podsumowując rozważania dochodzimy do wniosku, że pierwsza droga, tzn. zamiana naszych akcji na akcje PGE jest dużo bardziej przejrzysta, wiemy czego możemy się spodziewać. Od listopada będziemy mieć akcje PGE, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W drugim przypadku inkasujemy dywidendę z Elektrowni Bełchatów i w dalszym ciągu mamy akcje Elektrowni Bełchatów. Nie wiemy jednak jak będzie z dywidendą w latach następnych i jak będzie się kształtowała wartość księgowa naszych akcji.

Każdy z nas podejmie decyzję jaką uzna za stosowną.
"
Wyświetlaj:
AnonimGal / 83.22.218.* / 2012-12-12 12:33
dokładnie jest to opisane na www.WspolnaReprezentacja.pl. To jest projekt, który chroni akcjonariuszy i walczy dla nich o odszkodowanie.
Krystyn / 83.30.157.* / 2012-07-06 16:03
To jest przecież zwykłe przestępstwo, jeżeli rozpoczyna się proces konwersji akcji (Skarbu Państwa) i w czasie jej trwania podejmuje decyzję o wypłacie dywidendy i jak kto już wymienił akcje to figa a dla pozostałych to kokosy - bo więcej zostało do podziału. Korespondencją rozsyłaną do akcjonariuszy nawoływano do zamiany strasząc, że akcje staną się bezwartościowe. Jest to działanie karalne KK Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
bida / 83.30.158.* / 2012-01-17 18:15
Poszukuję pomocy prawnej dla odzyskania dywidendy za 2009 za akcje po konwersji na akcje BOT
krystyn / 83.30.157.* / 2012-07-06 16:10
Ponowię pytanie - czy dzieje się coś w tej sprawie. A może należy złożyć formalne doniesienie do prokuratury na proces konwersji akcji w PGE.
luksa / 83.30.65.* / 2012-03-02 21:16
Czy coś dzieje się w tej sprawie - dołączę się
krystyn / 83.30.157.* / 2012-07-06 16:07
SECUS przygotowuje rozprawę za nierzetelną zamianę akcji na akcje BOT (dostaliśmy mniej 33 akcje za kazdy 1000 akcji) i od tych nie otrzymanych akcji należna dywidenda.
Tadeusz1965 / 83.22.227.* / 2010-09-10 10:49
Dostałem pismo ze spółki Secus z Katowic w sprawie dywidendy. Czy ktoś wie o co chodzi. mogę dostać dywidendę nawet jak zamieniłem akjce?
Dzwoniłem i powiedzieli, że da sie, ale co to bezpieczne?
akcionariuszka / 83.22.203.* / 2011-04-01 11:10
Wiem, ze to już dużo czasu minęło, ale info dla wszystkich tych, którzy zamienili akcje: można jeszcze się zgłaszać do Secus Investment i podpisywać umowy na odzyskanie dywidendy. Co więcej, można też się zgłaszać i przyłączyć do procesu, który pomaga uzyskac odszkodowanie za nieprawidłową zamianę akcji. Ja polecam!
perelkaw / 88.156.238.* / 2012-01-02 17:22
dlaczego pani popiera? po której jest pani stronie po stronie pracowników prostych emerytów w dużej mierze czy po stroniefirmy secuskto pokryje koszty wieloletniego procesu o odzyskanie akcji?Kto wygra skarb Państwa czy Secus?jezeli skarb państwa to kto pokryje koszty? co panią tak bardzo przekonało. sama umowa jest wielkim zobowiązaniem akcjionariuszy i wielkim pewnikiem niezaleznie od wyniku secus!!!!!!!!rzeczywiście jest co popierać TA umowa to sznur na szyję mało wykształconych jedynie ubiegających sie o swoje pracownikow bądź emerytów!!!!!!!!!!!!!POWODZENIA
MK_ZEDO / 83.22.207.* / 2012-10-03 15:32
To nie sznuk na szyję. Jest wariant bez opłat, Secus płaci za wszystko!!!! Jak przegraja to ich strata, jak wygrają to sobie potrącą z wygranej swoją prowizję. Układ idealny jeżeli Oni wierzą, że się uda. Przynajmniej ktoś się podjął walki ze Skarbem Państwa a nie narzeka.
sierakaT / 217.98.13.* / 2010-07-06 14:44
Też się zastanawiam, co dalej.
Może ktoś podpowie.
kasia2873564 / 81.15.175.* / 2010-07-03 14:58
Witam. To może wypowie sie jakiś ekspert czy warto zamieniać te akcje?
Realistka / 195.205.147.* / 2010-07-01 14:24
Szczerze mówiąc, myslałam, że na tym forum znajdę jakąś mądrą radę...
A tu pusto. Może jednak napiszę swoją opinię, żeby ożywić wątek i sprowokować dyskusję. Pomijam wątki oburzania się na zaistaniałą sytuację, a proponuję skupić sie na realnych rozwiazaniach.
Otóż od początku bylam przekonana, że warto trzymać akcje i ich nie sprzedawć na rynku. Zatem mam je nadali i... klopot , co zrobić.
Dokonałam szacunkowych obliczeń i wychodzi mi, że nie powinno sie dokonać konwersji, a raczej otrzymac dywidendę EB i czekać. Nawet jesli odkupią od nas akcje po cenie "księgowej", to i tak jesteśmy do przodu w porównaniu z marną dywidendą PGE przy wyższym kursie tych akcji. Oczywiście podatki uwzgledniłam. Może to dość ryzykowny ruch, bo nie mam pojęcia jak to jest z "przymusowym" wykupem akcji. Nie spotkałam sie dotąd z taką roszadą. Może ktoś podpowie, jakie są możliwe scenariusze albo raczej ryzyka.
bicz123 / 95.50.191.* / 2010-07-02 08:38
Witam.
Właśnie mi także wychodzi, że lepiej warto zostać przy akcjach Elektrowni Bełchatów. Bo cena akcji PGE i tak stoi na poziomie 20 zł. i zakładam, że przez następne przynajmniej 5 lat nie będzie dużego wzrostu wartości. A dywidedenda za akcje elektrowni bełchatów za poprzedni rok są ponad 10 krotnie wyższe. Co do wykupu akcji bez mojej zgody - czy wogóle jest taka mozliwość?
Natomiast co do wartości księgowej akcji Elektrowni bełchatów to wydaje mi sie, że będzie rosła.
Realistka / 195.205.147.* / 2010-07-02 09:11
Ja to się zastanawiam, jaki jest ukryty interes we wprowadzeniu takiego zamieszania. Bo nie ulega wątpliwości, że ktos zrobił to celowo. Tylko co chce osiągnąć? Bedę próbowac to rozgryźć. Pomyslcie też. Może coś wymyślimy. Jest jeszcze troche czasu.
Pozdrawiam

PS: Od przybytku jednak głowa boli :-)
bicz123 / 95.50.191.* / 2010-07-02 09:14
Po prostu większościowy akcjonariusz tak zadecydował. (skarb Państwa) . Zamieszczam wątek znaleziony w necie

""
26 czerwca 2010r w PGE Elektrowni Bełchatów S.A. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Głosami największego, przy minimalnym zaintersowaniu mniejszościowych akcjonariuszy (obecnych było ok. 88 osób) walne podjęło uchwały kwitujące władze spółki za 2009r zatwierdzające bilans za ubiegły rok oraz w sprawie inwestycji. Najwięcej kontrowersji wzbudziła przegłosowana uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy - ustalająca dzień prawa do dywidendy na 17.08.2010r, czyli po zapadalności terminu wymiany akcji pracowniczych PGE Elelktrowni Bełchatów S.A. na akcje PGE GiE S.A.

Ponieważ kilkudziesięciu akcjonariuszy zgłosiło sprzeciw do tej uchwały, być może do sądu trafi sprawa o działanie na szkodę mniejszościowego akcjonariusza, a być może większa grupa akcjonariuszy nie wymieni akcji pozostajac po 13 sierpnia akcjonariuszami PGE Elektrowni Bełchatów S.A. Z całą pewnością wymaga to zastanowiena. Może okazać się,że niewymienione akcje elektrowni pomimo, że nie płynne, będą cenniejsze niż akcje PGE S.A. na giełdzie. Akcjonariusze mają ok. miesiąca na podjęcie swoich decyzji.

Jak już pisaliśmy, taka a nie inna decyzja o wypłacie dywidendy w PGE Elektrowni Bełchatów S.A jest naszym zdaniem wątpliwa moralnie. Potraktowanie w ten sposób pracowników akcjonariuszy, wyraźnie pokazuje stosunek właściciela do tych, którzy wypracowują mu te zyski pracowników-akcjonariuszy. No cóż, właścicielem większości akcji PGE S.A., (która bezpośrednio i pośrednio poprzez PGE GiE S.A.ma większość głosów na WZA PGE Elektrowni Bełachatów S.A).jest Minister Skarbu Państwa. I choć daleko nam do polityki zastanawiamy się, czy kandydat na Prezydenta z tego samego ugrupowania co Minister Skarbu Państwa może wzbudzać w tej sytuacji nasze zaufanie?

""
Realistka / 195.205.147.* / 2010-07-02 09:32
Nie wyjaśnia to zbyt wiele, prawda?
Podrzucam link do artykułu o wykupie przymusowym: http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/przymusowy;wykup;akcji;akcjonariuszy;mniejszosciowych,231,0,436199.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy