Forum Forum inwestycyjneFundusze

Koszty zarządzania

Koszty zarządzania

buczekfm / 2010-11-05 11:35
Witam
Jestem laikiem i dopiero zaczynam zabawę z TFI wiec proszę o wyrozumiałość

Mam takie może głupie pytanko Koszty zarządzania 2,00 % od jakiej kwoty jest naliczane te 2 % ?
Chodzi mi o to czy jak wpłacę 10 tyś na TFI to koszt naliczany jest od 10 tyś czy od zysku jaki wygeneruje mi te 10 tys
Logika podpowiada mi że od zysku ale natrafiłem na jakiś e portfel który wyliczył mi od kapitału :( i się trochę zmartwiłem
Wyświetlaj:
opiekuninwestora_pl / 2010-11-16 10:51 / -
Koszt zarządzania podany w statucie funduszu to nic innego jak "zysk" funduszu. Do którego wysokości fundusz musi się po prostu przyznać. I nie może zarabiać więcej niż podał w statucie.

Jeżeli inwestor wpłaci 10.000 zł a opłata za zarządzanie funduszem wynosi 2%, i fundusz cena funduszu wzrośnie np. z 200 do 220 zł (czyli 10%) to inwestor zarobił 10%.

Cena funduszu zawiera już jego zysk.

Tak samo jak cukier kupowany w sklepie. Płacimy 3 zł. I to już zawiera zysk producenta :)

Te 2% fundusz "pobiera" sobie w tle, codziennie odrobinę :) Opłata ta nie ma żadnego wpływu na zysk inwestora. Jak fundusz opublikuje zysk 50% - to inwestor zarobił 50%. Jak opublikuje stratę 50% - inwestor także straci. Straci 50%. Nic do straty nie jest doliczane.
adammis@gazeta.pl / 31.0.234.* / 2013-07-28 16:31
Teraz zrozumiałem
Laik
max1224 / 2010-11-05 12:41 / Tysiącznik na forum
od kapitału ale w skali roku czyli miesięcznie będzie 2/12% sprawdź też czy jest i ile wynosi opłata początkowa a tu masz trochę info na ten temat
http://tfi.pl/2846,ile-placimy-za-zarzadzanie-funduszami-.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy