Forum Forum finansoweKredyty

Kredyt w PLN po wejściu Polski do strefy Euro?

Kredyt w PLN po wejściu Polski do strefy Euro?

dswww / 2009-12-30 12:45
Jak się będzie miała, po wejściu Polski do strefy Euro, sytuacja osób, które
zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach? Czy są jakieś prognozy na temat "wartości"
kredytu po przewalutowaniu?
"Wartość" kredytu wzrośnie, zmaleje, pozostanie bez zmian?
Wyświetlaj:
fifi313 / 2009-12-30 19:26
A kredyt w Euro? jak mam np. 30 tyś euro kredytu wypłaconego w złotówkach i spłacam złotówkami, czy to znaczy, że będę musiał spłacić np. 28 tyś euro jeżeli do czasu wejścia Euro spłacę 2 tyś Euro w złotówkach. Kredyt mam na 18 lat. Pozdrawiam...
andi1212 / 195.20.110.* / 2009-12-31 09:41
Jeśli masz kredyt w euro, to praktycznie dla ciebie nic się nie zmienia, kwota, oprocentowanie imarża bez zmian. Zyskasz gdyż nie będie róznic kursowych (obserwoanie wzrostu kursu bywa stresujące), kredyt będziesz płacić w bezpośrednio w euro bo w euro będziesz zarabiać i euro będzie walutą obpowiązującą w kraju. Jeśli spłaciśz 2 tys euro to pozostanie Ci 28 tys tak jak piszesz.
Dlatego że pracuję w finansach i wiem o czym piszę, jestem za jaknajszybszym przyjęciem euro. Wiele z tego co pisze "jeszcze nie i długo nie" jest prawdą, ceny mogą wzrosną choć wcale nie muszą, to i tak bilans strat i korzyści przemawia za jaknajszybszym przyjęciem euro i mam nadzieję że nastapi to w miarę możliwości szybko. Banki już dziś w umowach kred hip w PLN mają zapisy co stanie się po przyjęciu euro, i wbrew temu co pisze kolega, na samej operacji nic nie zyskają, nastąpi automatyczne przeliczenie PLN na EUR, bez zmiany marży, gdyż takowa byłaby zmianą warunków umowy i wymagałaby renegocjowania marży, uzyskania zgody kredytowbiorcy i aneksu do umowy.
fifi313 / 2009-12-31 14:01
Dzięki andi1212, Szczęśliwego Nowego Roku!
Istnieje taka obawa, że po przeliczeniu pensji na Euro i wydatków na utrzymanie, które wzrosną, może nie wystarczyć mi tych Euro na spłatę kredytu w ciągu 18 lat.
Czy w lepszej sytuacji będą Ci, co mają kredyt we frankach szwajcarskich?
krzychu1977 / 2009-12-31 10:22 / portfel
..."na samej operacji nic nie zyskają, nastąpi automatyczne
przeliczenie PLN na EUR, bez zmiany marży" - a ja uważam iż z uwagi na róznicę WIBOR a EURO LIBOR banki stracą ogromne pieniądze gdyż będą zarabiały mniej na odsetkach - czy to dobry tok myslenia ???
andi1212 / 195.20.110.* / 2009-12-30 13:38
nic się nie zmieni prócz kwoty i waluty. Wcześniej ustalony zostanie kurs PLN/EUR np. 3.8 i po tym kursie zostanie przeliczony kredyt, jak równiez Twoja pensja, tak więc wejście do strefy euro nie ma wpływu na obciącenie twojego budżetu z tytułu kredytu - dziś w PLN
raf20000 / 95.41.227.* / 2009-12-31 10:21
zapomniales o jednej waznej sprawie. kredyty w euro beda musialy byc przewalutowane na zlotowki a nastepnie znow przewalutowane po sztywnym kursie. Problem w tym ze kurs pierwszego przewalutowania ustala bank - wiec bedzie korzystny dla banku.
Nie polecam brania kredytu w euro liczac ze po wejsciu do strefy sie na tym zyska. Owszem zyskaja na tym ale ci co maja w zlotych bo euribor jest znacznie nizszy.
krzychu1977 / 2009-12-31 10:27 / portfel
raf a jak się ma do tego co piszesz rekomendacja stwuerdzająca iż klient może już w obecnej chwili spłacać kredyt w walucie ( zaopatrując się w nią np. w kantorze ) jakie podwójne przewalutowanie ?
raf20000 / 95.41.227.* / 2009-12-31 11:28
powiedzmy ze ustalony zostanie sztywny kurs euro po jakim wchodzimy do strefy - czy kantory beda sprzedawac euro po cenie nizszej niz wczesniej ustalony sztywny kurs wymiany ? Nie - bo nie byloby mozliwosci wymiany złotówki po wyzszej cenie.
Co do podwojnego przewlutowania - wszystkie kredyty walutowe (nawet te w euro) beda musialy byc przeliczone na złotówki zeby pozniej byc przeliczone na euro po sztywnym kursie.
Jeszcze_nie_i_dlugo_nie / 83.6.251.* / 2009-12-30 13:53
Zyskasz na stopie hipotecznej bo napewno spadnie do poziomow europejskich. To jest glowny cel wejscia w Euro. Pytanie, czy banki nie zabiora Ci tego "zysku" w postaci marzy - odpowiedz sama sobie na te pytanie. Stracisz duzo na sile nabywczej Twoich zarobkow bo ceny wszystkiego napewno podskocza i to duzo - to sie stalo we wszystkich krajach ktore weszly w Euro. Zyskaja importerzy bo efektywnie wplywy ze sprzedazy w Polsce wzrosna. Dodatkowy zysk importerow produktow z Europy to staly kurs wymiany i zniknie im koszt ubezpieczenia kursu wymiany - opcje walutowe. Straca eksporterzy bo stana sie jeszcze mniej kompetetywni swoimi produktami za granica. Zyskasz na zredukowanej inflacji - nastepny powod wchodzenia w Euro. Stracisz bo spoleczenstwo bedzie zubozone. Wydajnosc w Polsce jest kilkakrotnie mniejsza niz na Zachodzie. Polska jeszcze wiele lat nie bedzie w stanie przyjac Euro bez silnego uderzenia w ludzi pracy. Ale to nie przeszkadza kandydatowi na prezydenta! Na "szczescie" przekroczone wskazniki finansow krajowych nie pozwalaja (i jeszcze nie pozwola latami) na przyjecie Euro.
raf20000 / 95.41.227.* / 2009-12-31 10:25
mysle ze ci co wzieli kedyty zyskaja jezeli dobrze zainwestowali pieniadze - mysle o dobrych nieruchomosciach. Podejrzewam ze wejscie do strefy bedzie kolejnym impulsem do wzrostu cen mieszkan bo nie bedzie ryzyka kursowego dla zagranicznych inwestorow .

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: