Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyty we frankach. Nie wszystkie banki zrezygnują z niekorzystnych zapisów w umowach

Kredyty we frankach. Nie wszystkie banki zrezygnują z niekorzystnych zapisów w umowach

Wyświetlaj:
Frankowicz / 88.220.105.* / 2015-01-27 12:33
Zagrywka marketingowa pierwsza liga. Bank PKOBP ustalił kurs wymiany przy obniżonym spreadzie do 1%, tylko zapomnieli podać, że równocześnie podniósł bazę do przeliczeń (kurs kupna) o 0,10 zł/CHF. I tak zamiast zyskać 0,1919 zł/CHF zyskamy 0,0868zł/CHF a tak naprawdę w stosunku do zakupów w kantorach internetowych to już tylko ok. 0,025 zł/CHF. Gdzie ten solidarny podział ryzyka?
ns / 83.243.104.* / 2015-01-27 06:53
Nie polecam! Wszystko jest droższe. Ładnie wygląda w reklamach a tak naprawdę to lichwa na klientach. Kupa ukrytych kruczków. Nieprzyjazny dla klientów!
franka123 / 77.113.109.* / 2015-01-26 21:37
Do tej pory nie wypowiadałam się na temat kredytu we frankach.Uważałam że jestem bardzo świadomą osobą i doskonale wiedziałam co robię podpisując umowę. Jednak po bardzo głębokim zastanowieniu stwierdzam, iż zostałam totalnie OSZUKANA. Przecież ja nie dostałam żadnych franków. Nigdy nie miałam założonego konta we frankach i nigdy ich nie otrzymałam. Za mieszkanie bank zapłacił złotówki a nie franki przeliczając wirtualne franki po kursie jaki narzucił.Przecież gdybym otrzymała kredyt we frankach mogłabym je sprzedać po dowolnym kursie i zapłacić za mieszkanie i może by jeszcze coś zostało. Ale to wszystko zrobił bank. Nie sądzę aby bank otrzymał jakiekolwiek franki na pokrycie mojego kredytu Więc tak naprawdę nie otrzymałam kredytu we frankach ale w złotówkach, a muszę spłacać franki.Może tym wywodem ktoś się zainteresuje i wreszcie nasze Państwo zrozumie, że frankowicze zostali totalnie oszukani, a oszustwo podlega chyba karze.
ab568 / 178.36.39.* / 2015-01-26 18:40
Omijajcie z daleka Bank Millennium , każdy ich produkt nie tylko kredyt to wielkie trudności ,nie zalożyłbym teraz w tym banku nawet ROR-u. Bank który cały czas stosuje najwyższy kurs sprzedaży franka, chociaż akcje tej lichwy na GPW lecą na ryja mam na dzieje że do 1 gr.
Zosia787 / 37.128.0.* / 2015-01-26 13:55
Bank Millennium właśnie powiadomił mnie, że w umowie mam zapisane, iż Bank MOŻE obniżyć oprocentowanie, ale NIE MUSI, więc nie zamierza tego zrobić. To samo odpowiedział mi rok temu. Nadmienię, że ostatnią obniżkę oprocentowania mieliśmy w 2005 roku!!! ZŁODZIEJE!
kszyszek1983 / 31.182.76.* / 2015-01-30 12:41
to nie czytałeś umowy przed podpisaniem?
qweqrt / 77.112.110.* / 2015-01-26 10:01
Kurs średni 4,30 a kupują za 4,28 a sprzedają po 4,55. Mają okropnie niesymetryczny spread i niekorzystny dla kredytobiorców!
asdfadsf / 77.112.110.* / 2015-01-26 09:59
żyjemy w czasach gdzie lokaty są oprocentowane na minus. Podobnie % kredytu jak jest marża + Libor to nie ma tu pola do kombinowania! Ja mam marże 0,5% a libor -0,75%. Proszę o ujemne oprocentowanie!
go / 83.28.128.* / 2015-01-26 00:28
Rząd nie musi pomagać. Rząd niech przypilnuje, aby banki nie łamały prawa. Nie oszukiwały klientów. 1, W prawie bankowym kredytem hipotecznym zawsze nazywano taki kredyt, że zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Nie ma poręczycieli. Gdy kredytobiorca nie płaci bank przejmuje nieruchomość i żegna się dłużnikiem. Obecnie banki przewidując znaczny wzrost kursu franka zabezpieczyły się klauzulą , że nawet po przejęciu nieruchomości dłużnik ma dalej do spłaty resztę przeliczonego kredytu. Czyli do oszustwa wykorzystano nazwę kredytu potocznie inaczej definiowanego. 2, Banki przekazywały deweloperom złotówki, a nie franki. Zatem nie musiały ani wtedy ( bardzo małe różnice kursowe ) ani teraz ( po dużo wyższym kursie) odtwarzać stanu franków w portfelu. Czyli zgodnie z zasadami rachunkowości różnice kursowe nie powstają. Nakazywanie spłaty przeliczanych kredytów jest wyłudzeniem nienależnych opłat. 3, Denominowanie kredytu we frankach powinno skutkować jedynie zmianą opłat odsetkowych, jeżeli ich kwota została określona we frankach. Mamy wspaniały przepis zabraniający lichwy. Proszę sobie policzyć ile procent wynosi zarobek banku - czyli różnica pomiędzy kwotą przekazaną deweloperowi, a sumą kwot żądanych przez bank do zapłaty za tę usługę. Kolejne złamanie polskiego prawa. 4, Proponuję wszystkim, którzy chcą walczyć z bankami, aby za doradców brali specjalistów z rachunkowości, a nie tylko prawników. Bo o mentalności i chciwości można dyskutować, zaś o liczbach raczej nie. 5, Wszystkim szydzącym mądralom życzę powodzenia, a dla pełni ich zadowolenia dodam, że oto właśnie wyzbywają się swoich emerytur. Taka sytuacja powoduje, że 700 tys. rodzin zamiast tworzyć przyszłość spłaca powstałe prawem kaduka nie swoje zobowiązania. Przykład. Powiększająca się rodzina z małą zdolnością kredytową kupuje za kredyt we frankach małe mieszkanie. Przy drugim dziecku i ochocie na trzecie ( tu są wasze emerytury) nie może ani sprzedać ani zamienić lokum. Ma do spłaty do banku kwotę o równowartości dwóch takich mieszkań. Zatem szydźcie dalej i pomachajcie na pożegnanie swoim emeryturom. Takich rodzin znam kilka. 6, Nieprawdą jest, że banki uznając kwoty kredytów w pierwotnej wartości złotówkowej stracą. One po prostu zarobią mniej. Wartość nabywcza złotego aż tak się nie zmieniła. Mam dla rządu konkretne rozwiązanie. Na bezpośrednie dochody uzyskane przez banki z tytułu kredytu we frankach nałożyć 90 % podatek. ( dochód uzyskany z pozaprawnych zachowań czyli z przestępstwa) i zwrócić te kwoty kredytobiorcom. Budżet do tego nie dołoży, podatnicy mogą spać spokojnie, szydercom zamknie się gęby, a kredytobiorcom koszty obsługi kredytów wzrosną tylko o 10 %. 7, Ludzie nie dajcie się oszustom w białych kołnierzykach.
King633 / 83.145.154.* / 2015-01-26 20:57
To powinni przeczytać ekonomiści z naszej elity. Popieram Cię i szacunek za tak rzeczowe wyjaśnienie. Jak stukam komentarzami do drzwi różnych ludzi w podobnym tonie. Ludzie myślą płytko. A kapitał we franku spowoduje jeszcze wiele złego. Ludzie wstrzymują konsumpcję. A znajomi robią to odruchowo patrząc na nas. Państwo nic nie musi dokładać tylko niech pomoże w ustanowieniu prawa aby można było przewalutować po kursie z podpisania umowy. Banki to oszuści a ogrom ekonomistów jest z nimi powiązana. Jeden prosty sposób KNFu a tu dumają co dalej i proponują rozwiązania które są pułapkami. Np. Wydłużenie okresu spłaty. Nie skomentuję tego ,
Posdrawiam
Airwon700 / 176.227.160.* / 2015-01-25 20:55
Byłem w BZWBK wogóle nie mają procedur co do ewentualnej pomocy spłacie kredytu. Nawet dyrektor banku wielkie oczy zrobił , że nic ta temat problemów ze spłatą kredytów nic nie wie. We Wrocławiu poprosiłem o informację co planują itd zostało mi przekazane że żadnych informacji od dyrektorów nie ma a sposób przekazania daleko można powiedzieć że był uprzejmy.
wewe / 176.102.183.* / 2015-01-25 15:29
Zwróćcie Państwo uwagę na znacznie zwiększającą się liczbę pozwów przeciw bankom odnośnie nabicia ich w kredyty frankowe. Pierwszy lepszy przykład: millennium.arkis . pl - tam ponad 3 tys. osób pozywa już bank Millennium i liczba ta ciągle rośnie. Mają solidne argumenty.
JJ989 / 109.243.194.* / 2015-01-24 18:28
no szlag mnie zaraz trafi jak sobie pomyślę o banku Millennium i wypowiedzi rzecznika prasowego, że ujemny Libor to u nich 0 - ZŁODZIEJE!
wyrolowany / 93.154.133.* / 2015-01-24 16:35
W umowie franki,na hipotece franki..W załączniku;dajemy złoty i oddaj złoty.Franka nie widziałem,na oczy i nie wiem jak wygląda.To był totalny kant banków.To było wirtualne.Gdzie jest KNF i prokuratura?
Ctx / 5.173.195.* / 2015-01-24 16:34
To dlaczego wpisywały pln w umowie?

w dobie największej popularności kredytów indeksowanych do franka (2006-2008) Prawo Bankowe w ogóle nie zawierało żadnych postanowień dotyczących możliwości indeksowania kredytów. Poza tym bank nie może rządać więcej kapitału niż pożyczył.
Zgodnie z prawem bankowym bank nie jest uprawniony do otrzymania kwoty powyżej udostępnionego kapitału. Klient ma oddać wykorzystany kredyt ,odsetki i i prowizje zatem kwota powyżej kapitału, w ogóle nie może stanowić świadczenia wzajemnego kredytobiorcy.
A gdy wielkość spłacanego kapitału zależy od zdarzenia losowego, to jest to działalność hazardowa, której nie można utrzymać pod pozorami udzielania kredytów. Tak stanowi nie tylko polskie, ale również europejskie prawo, które, jak widać, nie znajduje poparcia wśród najbardziej proeuropejskich polityków.
Ctx / 5.173.195.* / 2015-01-24 15:43
Ten sam problem postawił Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK, który podejrzewa, że zmiana stanowiska KNF musi mieć drugie dno. Według Szewczaka, wygląda na to, że „banki w Polsce masowo udzielały kredytów we frankach, same nie posiadając tej waluty, ani nie mając wystarczających zabezpieczeń walutowych”.
Banki żadnych chf nie pożyczały, indeksowały do chf. Ci co są biegli w prawie wiedzą, że klauzule indeksacyjne są zakazane. Tak dogadują się poza sądami naciągnięci na opcje walutowe przedsiębiorcy, dostają milionowe odszkodowania. To samo było w Hiszpani. Wszystko zostało unieważnione. Oby, dożyła czasów, że banki będą wypłacały odszkodowania.
Yacooba / 193.106.103.* / 2015-01-24 15:52
A i owszem, przed udzielaniem kredytów w CHF banki pożyczały owe franki na rynku międzybankowym, ponieważ według przepisów (tu cytuję Łukasza Wilkowicza z Dziennika) "bankom nie wolno mieć otwartej pozycji walutowej, czyli finansować kredytów w jednej walucie depozytami w innej. Żeby udzielić kredytu we frankach, bank musi wcześniej je pożyczyć od kogoś innego – zagranicznego właściciela albo innej instytucji finansowej z zagranicy."
Lim12 / 5.60.83.* / 2015-01-24 12:39
Jest wielce prawdopodobne że wiele komentarzy nawołujących do szczucia przeciw pomocy dla frankowiczów jest robiona za pomocą wyspecjalizowanych firm marketingu internetowego, aby rozbijać próby domagania się sprawiedliwości lub przedstawienia swoich racji w zrozumiały sposób dla ogółu Polaków. Przewaga tych działań polega na tym że sami frankowicze nie są w stanie skutecznie się zorganizować i na ogół nie zabierają głosu w dyskusjach tego typu. Pomaga w tym naturalne każdemu człowiekowi poczucie winy za podjęcie błędnych decyzji. Dotąd w cichości swoich domów starali się sprostać podjętym zobowiązaniom, (patrz niska niespłacalność kredytów frankowych). W interesie banków jest zachować status qwo stąd najprawdopodobniej te działania zmierzające do zagłuszenia zdroworozsądkowych głosów, których i tak jak na lekarstwo. Nie odbyła się żadna rzetelna debata o korzyściach i zagrożeniach z zarówno dla systemu bankowego, gospodarki jak i całego społeczeństwa. Banki nie zrobią nic aby zmniejszyć swoje zyski, politycy nie zrobią nic co nie opłacało by im się przy zbijaniu politycznego kapitału, społeczeństwo nie zaakceptuje niczego dopóki nie zobaczy społecznych kosztów (kolejne wyjazdy za granicę, rozbicie rodzin, kolejny gwałtowny spadek cen domów/mieszkań, wzrost kosztów zasiłków, wzrost samobójstw, postępujący nieubłaganie spadek zaufania do państwa). Polak przed szkodą g...i to wie każdy z znanego przysłowia.
Advocat / 130.138.227.* / 2015-01-30 10:39
Napisałem kilka komentarzy w temacie na innych stronach i wiesz co? skasowano je!
Cenzura w czasach wolności słowa!
Kto ma kasę to ma władzę więc ....ma też media i uprawia pranie mózgów jak to robił Gebels w czasie 2-giej wojny światowej.
Masz dużo racji w tym co napisałeś - sęk w tym że dla tego społeczeństwa ww opisane metody są bardzo skuteczne - ludzie mają już tak przeprane mózgi że uwierzyli w rzekome dopłaty z POdatków itd itp. więc są przeciw a jeszcze jak usłyszeli w tv, że rząd "pomógł"...

Szkoda więc czasu na produkowanie opinii prawdę i tak zamiotą pod dywan zostanie to co im nie przeszkadza.

Lepiej zająć się działaniami prawnymi.
onaaaa / 80.238.101.* / 2015-01-24 19:08
he he uśmiałam się...firmy marketingowe- dobre!!!
Wyobraźnia pierwsza klasa ;-) tu raczej wypowiadają się Ci, którzy od początku nie podjęli ryzyka, mają głowę na karku i od zawsze płacili zdecydowanie wyższe raty, nie protestowali nigdy czyli kredytobiorcy w pln, skoro Ktoś ma dokładać do obcych walut, to chcemy aby Ktoś nam obniżył Wibor, wyrównał straty z poprzednich lat vs chf. Ja z moich podatków nie wyrażam zgody ! NIE NIE NIE!!! Bierzesz kredyt w takiej walucie w jakiej zarabiasz !!
Gość933 / 77.65.7.* / 2015-01-28 10:02
To jest prawda powtarzana bez końca od czwartku 15.01.2015. Natomiast nie wyrazaj zgody na pomoc z Twoich podatków, to ja w takim razie nie pozwalam na pomoc państwa w programie Rodzina na swoim, które idzie z moich frankowicza podatków.
Kingo12 / 83.145.154.* / 2015-01-26 21:02
A jak ci rada polityki obniża stopy procentowe to państwo ci nie pomaga złotówkowiczu! Więc po co komentujesz! Płytko myślisz hehehe
McGregor62 / 91.232.112.* / 2015-01-26 09:58
Nie masz człowieku pojęcia o czym tu się pisze - czytaj ze zrozumieniem. Nikt nie chce Twoich podatków.

Najnowsze wpisy