Forum Forum finansoweInne

Kredyty we frankach. Przewalutowanie uderzy w cały sektor bankowy

Kredyty we frankach. Przewalutowanie uderzy w cały sektor bankowy

Wyświetlaj:
nobezprzesady / 188.65.41.* / 2015-01-23 14:39
Chyba trzeba wyjaśnić kilka kwestii, bo widzę, że za chwilę wszyscy dojdziecie do wniosku, że w sumie, to nie byliście w banku, nie podpisaliście kredytu, a co to frank to tylko słyszeliście w TV.

1. Wzięliście kredyt we frankach. Wzięcie kredytu indeksowanego oznacza, że wzięliście kredyt w OBCEJ WALUCIE, a bank od razu dokonał PRZEWALUTOWANIA go na złotówki i prowadzi rachunek w PLN. W zasadzie nie różni się to niczym od sytuacji gdybyście wzięli kredyt we frankach i sami sobie wymieniali walutę (poza różnica kursową). Więc przestańcie pleść bzdury że nie braliście kredytu we frankach. BRALIŚCIE.
2. "Banki oszukują, bo na pewno dały mi w zł i nie wzięły franków"
- Tak, z pewnością, bo bank to wróżka co przepowiada przyszłość. Dał wam kredyt przy LIBOR+marża 3,7% w złotówkach (a pożyczkę wziął na międzybankowym przy 5% w 2008), BO PRZEWIDZIAŁ, że za 10 lat Szwajcaria uwolni kurs. Naprawdę trzeba być idiotą żeby w to wierzyć.
- Żeby dać X00 000 pożyczek trzeba ogromnych pieniędzy (proponuję pomnożyć 700tys frankowiczów razy powiedzmy 200 tyś kredytu na głowę). Więc co? Wyczarowali je sobie, czy pożyczyli na międzybankowym za większy % niż dali je wam?
emarasso / 212.160.202.* / 2015-01-23 15:05
Jakby nie reklamowano i nie namawiano to byl nie wziął w CHF. Nie pojechałbym do Szwajcarii żeby kupić CHF i nie kupiłbym CHF w kantorze żeby spłacic kredyt bo nie jestem żadnym spekulantem.
Dawali, mówili że korzystnie to wziąłem. Sam bym sobie tego nie wymyślił.
Nie jestem przekonany że było tak jak piszesz. A nawet jak było to jest to sytuacja wyjątkowa i każdy musi ponieśc straty żeby zachowac równowagę. Inaczej to wyjdzie du....a z tego za kilka lat.
Przerzucenie ryzyka na jedną ze stron to przesada.
nobezprzesady / 188.65.41.* / 2015-01-23 15:09
"Dawali, mówili że korzystnie to wziąłem. Sam bym sobie tego nie wymyślił"
Musisz być idealnym targetem dla każdego sprzedawcy telefonicznego.

"Dawali, mówili że korzystnie to wziąłem"
...
Wnieś swój wkład w rozwój ludzkości i się nie rozmnażaj.
nie miej złudzeń / 185.13.171.* / 2015-01-23 14:52
Jest jeszcze gorzej spekulowali środkami zebranymi z lokat w PLN. Gdyby stracili to jak myślisz kto by musiał pokryć te straty. To jest gruby wałek w który jest umoczonych wielu ludzi z banków i organów państwowych odpowiedzialnych za nadzór nad bankami,dlatego będą się bronić do upadłego.
nobezprzesady / 188.65.41.* / 2015-01-23 14:59
Tak i wszystko jest utrzymane w wielkiej tajemnicy.
Tysiące ludzi zajmujące się podejmowaniem decyzji, tysiące ludzi zajmujące się obsługą tych operacji. I nikt pary z ust. Armia ludzi trzyma tajemnicę :D

Łatwiej wierzyć w teorie spiskowe niż we własną głupotę.
robi270 / 185.25.108.* / 2015-01-23 14:39
1. Dom Maklerski Trigon ocenia, że wskutek przewalutowania kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotych jednorazowa strata sektora bankowego wyniosłaby około 34 miliardy złotych - tu piszą o stratach zapewne nagłych.

2. - Przewalutowanie tych kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia, nawet po wyrównaniu dotychczasowych różnic w oprocentowaniu, wiązałoby się ze spadkiem zobowiązań tych klientów o ok. 32 proc. (ok. 34 mld PLN) - spadek zobowiązań czyli kwoty kredytu do oddania w przyszłości. Czyli generalnie banki ograbią nas na kwote 34 mld w przyszłości

Czy nie tak????
lawnwalker / 94.42.104.* / 2015-01-23 14:37
Zaskakujące jeśli wziąć pod uwagę wypowiedź prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego dla TVNbis, w której określił propozycję przewalutowania jako rozsądną w kategoriach sprawiedliwościowych (czyli nie tylko wobec zadłużonych w innych walutach, ale wszystkich uczestników rynku). Myślę, że nie każdy z zadłużonych w CHF skorzystałby z tej propozycji z różnych powodów, więc wyliczenia mogą mocno odbiegać od rzeczywistości. Nie wierzę, aby banki poniosły koszt takiego przeliczenia, tutaj mogą pokusić się o opłaty manipulacyjne, dodatkowe odsetki od różnicy w spłacie itp. Na pewno jest to ogromna operacja, ale nie niemożliwa do wykonania. Obawiam się, że banki nie pozwolą na ten krok, gdyż wiedzą, że grozi to utratą przyszłych zysków. To byłoby zbyt piękne i proste rozwiązanie, bo wiązałoby się z uwolnieniem od ryzyka i niepewności w dobie wysokiej zmienności, a tego banki nie chcą mając wpływ jak mało kto na rynki.
dey001 / 178.37.183.* / 2015-01-23 14:32
idiotyczny artykuł. Trochę mniejszy będzie ich zysk SPEKULACYJNY!
Maciek315 / 80.254.148.* / 2015-01-23 14:24
Co za bdzura przepiękna :)

Banki na przewalutowaniu nie straca tylko NADAL zarobia. Ktos ma do splaty 300 tys, bedzie mial nadal do splaty 300 tys - banki nie ZAROBIA NA SPREADZIE i kursach.

Ta metoda moge dzis wygenerowac 5 milionow "straty" w moich prywatnych finansach. Zloze CV na prezesa PKO SA i sie nie dostane, oj, stracilem wlasnie 5 milionow.
gutier / 195.14.248.* / 2015-01-23 14:16
przeciez to kompletna bzdura!!!
Jak mozna liczyc strate na podstawie braku zysku spekulacyjnego- mam tu na mysli kurs 4.3.
off6 / 81.210.120.* / 2015-01-23 14:13
"gratuluję" rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa!!
jeżeli piszemy o planie KNF przewalutowania, to na zasadzie - więcej pytań niż odpowiedzi itp.

jednocześnie, wypowiedź podmiotu ze strony sektora bankowego opatrujemy kategorycznym stwierdzeniem, że będzie to kosztowało 34 mln i uderzy w sektor

ZAKŁADAM MIMO WSZYSTKO, ŻE PRZEWODNICZĄCY KNF WIE CO MÓWI I NIE MÓWIŁBY CZEGOŚ CO MOŻE ZASZKODZIĆ SEKTOROWI BANKOWEMU W TAKIEJ SKALI JAK TO OPISUJECIE


brawo, oby tak dalej....
Beata 11111 / 217.99.222.* / 2015-01-23 14:00
Też sie zastanawiam o jakich stratach pisza i mowia, moze tak pokazaliby wyliczenie?
Czyżby bali sie pokazac jak licza straty?
Jak mozna liczyc strate od nieuzyskanego zysku?
Czy bank mial te CHF jak udzielał kredytu czy zarobil od razu na spredzie?
Wg mnie od razu zarobił na spredzie a CHF nigdy nie miał.
W takiej sytuacji o jakiej stracie mowimy?
Jakoś banki na Wegrzech nie zbankrutowały, dużo krzyczały jak to się wyniosa o nic po za gadaniem nie zrobiły.
Moze czas najwyższy przestać się kłaniać w pas bankom, może tak zaczna płacić podatki i udzielać kredytów bez klauzul zakazanych.
miro2002 / 83.142.206.* / 2015-01-23 13:59
jeżeli ktoś uważa, że obecny minister finansów p. Szczurek zrobi coś konkretnego w sprawie to zachęcam do zapoznania się z jego biografią http://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz_Szczurek.
Myślę, że jasne jest, że bankowiec nie skrzywdzi swoich....
janek567 / 196.3.50.* / 2015-01-23 13:42
Plan Jakubiak jest dobry, ale to jedynie gest.
Ponieważ to ja ostatecznie dopłacę bankowi żywą pewna gotowkę, której może nie dostać w innej sytuacji.

Nie rozumiem o jakich stratach pisze ten analityk, jest to wyssane z palca i pisane na zamówienie.

Wprowadzić plan Jakubiaka!
Tomek9899 / 89.76.52.* / 2015-01-23 13:42
Prawda jest taka że jeśli teraz banki nie przewalutują tych kredytów to PKB więcej na tym stracji biorąc pod uwage że zyski banków są i tak w 50-80% transerowane za granice.

Jeśli mamy ok 600tys tych kredytów to oznacza ze problem dotyczy ok 1.2mln ludzi pracujących czyli conajmniej 10% wszystkich pracujących.

Jeśli Państwo nie zadba o swoich obywateli to będe pierwszym który dołączy do grona pracujących/mieszkających za granicą.

Opcja z przewalutowaniem wydaje sie być rozsądne i rozkłada koszty na obie strony.
whir / 46.77.124.* / 2015-01-23 13:38
Banki straca czy poprostu nie zarobia kolejnych miliardow?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
emarasso / 212.160.202.* / 2015-01-23 13:33
Tu się sprytnie mówi o "część tej straty w przyszłych przychodach". Wszystko było w PLN, pomysl KNF jest naprawdę uczciwy. Po prostu banki zarobiłyby mniej na kursie franka. Stagnacja na rynku mieszkań i w całym budownictwie stanie się faktem. To będzie miało wpływ na całą gospodarkę i rozwój Polski.

"część tej straty w przyszłych przychodach"................. :-)
L_Leo / 188.125.39.* / 2015-01-23 13:32
Dobrze a pytanie z drugiej strony. Jaki procent tych strat stanowi zysk z "czarnego czwartku, który pojawił się w 15 minut??????????????????????????????????????
do sądu / 185.13.171.* / 2015-01-23 13:26
Najpierw czytam, że klienci przy przewalutowaniu muszą dopłacić bankowi po kilkanaście tysięcy złotych a później, że banki stracą 34 mld zł. Jeśli klienci stracą po kilkanaście tysięcy i banki straci trzydzieści mld, to kto zyska te pieniądze. Najwyższy czas żeby tą sprawą zajęła się prokuratura i sądy, bo coś mi się wydaje, że ktoś tu próbuje manipulować danymi. Jak znam życie, to oczywiście kombinują banki.
dsa488 / 178.73.9.* / 2015-01-23 14:06
to samo i mi sie nasunęło...czyli jeśli zrówna się z tzw. złotówkowiczami frankowców z dnia wzięcia kredytu to BANKI poniosa straty 34 mld zł. Czyli jaki musiałbyc przewał na ktredytach tzw. hipotecznych indeksowanych kursem CHF...
bo frankowicz musi dopłacić ...a bank mimo to ma az taką rzekomo STRATĘ.. TO SIĘ NAZYWA WIRTUALNA KSIĘGOWOŚĆ CHYBA, BO BANKI NIBY SOBIE TE FRANKI PRZELEWAŁY Z BANKÓW MATEK DO CÓREK I WYPORWADZAŁY ZYSKI Z TRANSFERÓW ZA GRANICĘ!!!!! Prosimy o rzetelne sprawdzenie KNF i UOKiK, jeśli jest to FAKT!!!!

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: