Forum Forum inwestycyjneFundusze

Które TFI: Quercus,Noble Fund czy Legg Mason?

Które TFI: Quercus,Noble Fund czy Legg Mason?

sabinach / 2011-04-11 17:41
Witam! Proszę o pomoc w wyborze TFI spośród ww. Interesują mnie z ich oferty fundusze akcji tj. Legg Mason Akcji FIO, Quercus agresywny i Noble Fund Akcji nie tyle opłaty za zarządzanie czy zakup co polityka inwestowania,stabilność i szanse na zysk oczywiście.Mogę co prawda czytać prospekty na stronach towarzystw ale ten cały język bankowy nie jest dla mnie zbyt jasny stąd pytanie do Państwa o Wasze doświadczenia w tej dziedzinie.
Wyświetlaj:
opiekuninwestora_pl / 2011-04-11 18:15 / -
Opłata za zarządzanie nie powinna mieć żadnego wpływu na wybór funduszu. Tak samo jak przywiązywanie się do jednego TFI.

Wybór jednego TFI można porównać do podpisania lojalki z jednym z banków, że lokatę roczną będziemy co rok odnawiać właśnie w tym banku.

Fundusze mają swoje lepsze i gorsze lata i miesiące.

Proszę rozważyć np. inwestowanie w mBanku i Multibanku - gdzie wszystkie wymienione TFI są dostępne (w mBanku dwa, w MultiBanku też dwa).

Poza tym każdy fundusz to osobna "firma". Osobni zarządzający. Dobre wyniki np. Noble Akcji nie oznaczają, że również Noble Obligacji będzie dobrze zarabiał.

Szanse na zysk w funduszu są bezpośrednio związane z tym jaki to rodzaj funduszu. W najprostszych słowach - fundusz akcyjny będzie zarabiał gdy będą zarabiały giełdy. Gdy giełda traci - fundusz akcji musi tracić ponieważ musi inwestować w akcje (sam się do tego zmusił w statucie).

Stąd funduszami po prostu warto zarządzać. Gdy ktoś (nierzadko) stracił w roku 2008 w funduszu akcji np. 50% nie może mieć pretensji do funduszu - gdyż fundusz (co prawda nie jasno i niezrozumiałym powszechnie językiem) w statucie informuje w jaki sposób będzie inwestował nasze pieniądze.

I tak dla przestrogi: po stracie 50% aby wyjść na zero w funduszu akcji potrzeba 100%. A na to czasami fundusze akcji potrzebują ponad 10 lat...
sabinach / 2011-04-12 09:21
W takim razie jakie fundusze polecasz "opiekunie inwestora_pl" konkretnie. Jestem klientem mBanku i Multifundu a w swoim portfelu mam już jednostki ok. 5 TFI a kolejne oszczędności chcę powierzyć innym TFI bo to zawsze bezpieczniej zważywszy na różne polityki inwestowania.
opiekuninwestora.pl / 95.108.115.* / 2011-04-12 11:41
Konkretnie podać nazw funduszy nie mogę (ustawa :). Proponuję zarejestrować się bezpłatnie na naszym portalu i sprawdzić aktualne oceny funduszy.

Tu można doczytać więcej na ten temat:
http://www.opiekuninwestora.pl/w_oparciu_o_oceny,1181,0.htm

Wybierając wiele różnych funduszy akcji krajowych - niestety uśredniamy wynik "w dół". Zarobimy średnią tego co zaoferowały te fundusze. Inwestując w krajowe fundusze warto wybrać 2/3 najlepsze w danej chwili (ale najlepsze systematycznie a nie te, które miały dobry dzień i akurat dziś pokazują wynik z zeszły miesiąc lepszy od innych).

Dywersyfikację na więcej funduszy warto wykonać przy wyborze funduszy zagranicznych, jeżeli nie mamy eksperckiej wiedzy, które rynki będą najlepsze.

pozdrawiam,
Remigiusz Stanisławek
trener inwestycyjny
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy