mam mały kłopot

angela693 / 2006-05-27 21:35
witam wszystkich mam problem ze swoja firma bo nie bardzo moge uzyskac odp...jesli zakładamy własna działalnosc w polsce a pracuje na terenie danii gdzie musze odprowadzic podatek....pracodawca dunski twierdzi ze on bedzie odprowadzał podatek tam czy moze?i czy ja musze zgłoscic to w polsce ze tam podatek bedzie zabierany?i na jakiej podstawie on tam moze to załatwic...bardzo prosze o odpowiedz bo chyba osiwieje od chodzenia po urzedach i nie bardzo sami wiedza co i jak:(błagam pomozcie....pozdrawiam
terefere / 83.8.42.* / 2006-06-29 14:14
1 - VAT: kto wystawia faktury i dla kogo? ty dla firmy duńskiej ? jak tak, to nie ma vatu (0 %), ale zachowujesz prawo do odliczeń VAT z wydatków fakturowanych w polsce, związanych z Twoją działalnością -np. telefon w Polsce, itp... -pomijam kwestie formalne, tzn,. faktury musza być na firmę. Oczywiście składsz co miesiąc deklaracje vat7, albo vat7k co kwartał jeśli wybierasz ten sposób, i deklaraujesz tam, że chcesz zwrot zapłaconego vatu - czekasz na list z urzędu, bedą chcieli zobaczyć faktury i umowę z duńczykami, dostajesz zwrot vat, a duński pracodawca rozlicza go sobie sam, u siebie, i nic cię nie interesuje.
2 - dochodowy - wszystko zależy gdzie masz tak zwane "centrum interesów życiowych"-jeśli masz tutaj dom, rodzinę, bedziesz ich dwiedzać, to wtedy płacisz w Danii i w Polsce - ile to zależy jaką umowę mają polacy z Duńczykami podpisaną, odnośnie "zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu" - do znalezienia na stonie www.isip.sejm.gov.pl; tam są wszystkie akty prawne podpisywane w Polsce od 1918 roku, za darmo, w pdf. Ale jeśli zakładasz tutaj działalność i wystawiasz faktury Duńczykowi, to raczej rozliczasz się w Polsce, z tym że kwestie zaliczania wydatków do kosztów są tutaj dość ważne. Jeżeli Twoja działalność bedzie faktycznie wykonywana tylkow Danii, to na pewno przepadają ci diety , które mozna wrzucać w koszty jedynie wtedy, jeśli jest to CZęść Twojej działalności. Wypadałoby się postarać o jakieś faktury wystawiane dla firm działających w polsce:) Średnio masz prawo wówczas zaliczyć 43 euro za dzień w koszty-a wcześniej najlepiej napisać pismo do US i się zapytać o interpretację w tej konkretnej sprawie. mają 30 dni żeby ci odpowiedzieć, i ta decyzja jest już później niepodważalna.
Poza tym wszelkie koszty związane z dojazdem i ponoszone w Polsce, równiez sa kosztami uzyskania, i podatki płacisz w Polsce. warto wcześniej policzyć ile tego wyjdzie i zastanowić się nad liniówką. Nie wiem o jakie kwoty się rozchodzi, ale z tego co wiem, to Dania jest jednym z drożyszch krajów, jesli chodzi o koszty utrzymania, więc zarobki także mogą być nieliche.

Najnowsze wpisy