Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Minimalna stawka godzinowa 12 zł już od połowy roku? Ministerstwo właśnie przedstawiło pomysł

Minimalna stawka godzinowa 12 zł już od połowy roku? Ministerstwo właśnie przedstawiło pomysł

Wyświetlaj:
Obatel / 79.186.96.* / 2016-01-21 13:24
1 proc. najbogatszych ludzi na świecie posiada więcej niż reszta populacji
123brr / 95.160.254.* / 2016-01-21 13:09
Przecież to jest zupełnie nie istotne jaką cyfrą będzie przedstawiona stawka godzinowa! Czy to będzie 12,00 zł czy 1200,00 zł czy 1,20 zł ( zarabialiśmy już w milionach). Istotna jest moc nabywcza - czyli co możemy kupić za tą stawkę!!!
jatylkopytam / 83.12.158.* / 2016-01-21 12:57
jak zwykle u nas - biorą się od d*py strony do problemu. Coś ktoś powiedział, coś ktoś obiecał, to na łapu capu szybko - żeby było odhaczone, że zaliczone. A po kolei:
1. Czym jest stosunek pracy ? Czym jest umowa cywilno-prawna ? Kwestię zatrudnienia reguluje u nas Kodeks Pracy z .... 1976 roku. Nieco zmieniony, nieco zmodyfikowany, ale przepis tworzony w warunkach gospodarki socjalistycznej, z państwowymi zakładami w roli głównej. To powinno się zmienić w pierwszej kolejności.
2. Różnice pomiędzy umową o pracę a umowami cywilno-prawnymi - czym są ??? Czy nie powinno się zmienić nazewnictwa - podpisując umowę o świadczenie jakiejkolwiek pracy podpiszmy po prostu "umowę", gdzie jedna strona zobowiązuje sie do wykonania czegoś, a druga do zapłaty za to. I tyle. Dziś o tym, czy jest to umowa podpadająca pod KP czy KC decyduje nazewnictwo !!! Zmieńmy to.
3. Głodowe stawki - recepta jest bardzo prosta - zakazać pracy pod groźbą utraty świadczeń wszystkim "wczesnym" emerytom oraz rencistom. Skoro zdrowy chłop w wieku 35 lat jest tak zmęczony, że musi iść na emeryturę, to niech odpoczywa !!! A dziś sytuacja wygląda tak: młody emeryt dostaje 1500 zł emerytury - szału nie ma - ale pójdzie do ochrony za 4 zł za godzinę, dorobi 800 zł za miesiąc - więc razem ma 2300. A za to idzie przeżyć. Człowiek mający rodzinę na utrzymaniu za 4 zł/ godz nie przeżyje. A takie są stawki w pracach niewymagających kwalifikacji.
4. stawki za ochronę/sprzątanie/inne usługi proste/budowlanka oferowane przez państwowe czy samorządowe instytucje - śmiech (przez łzy). Cena, misiu cena - jedyne kryterium - cena. Przykładów miliony - ZUS zatrudniał panią sprzątaczkę na pełen etat, kosztowała ZUS miesięcznie 2600. ZUS zwolnił panią sprzątaczkę, rozpisał przetarg, wygrywająca firma "przejęła" panią sprzątaczkę, płaci za jej pracę, a od ZUSu dostaje za tę pracę 1200 zł. To ile z tego dostaje pani sprzątaczka ?? Tak samo jest w sądach, prokuraturach, urzędach miast... wszyscy o tym wiedzą, ale to ten niedobry pracodawca jest wyzyskiwaczem.
permanentny / 91.6.114.* / 2016-01-21 12:55
Umowa zlecenie to jest śmieciówka i trzeba zakazać jej stosowania.
N8k / 66.249.81.* / 2016-01-21 12:52
Pracowałem w Niemczech jakiś czas temu,koło wspominał kontrolę tamtej inspekcji.Podjechał samochód cywilny wysiedlono 3panow,w legitymował się.Spytwli ćzy ktoś mówi biegle po niemiecku,kolegą powiedział że nie bardzo,PAN poprosił żeby stanąć w odległości od siebie ok 10m z dokumentami.Po czym zadzwonił,tłumacz był po 15min.Przedstawił się i poproszono nas po koleji do auta,jeden sprawdzał,dwóch stało żeby s8e nie namawiać.Jak by tylko w tej rozmowie któryś z nas wspomniał że nie płacą za nadgdziny,urlop ect.oczywiście anonimowo.To ten Niemiec by tak zrobił że z odsetkami bym dostał wszystko,a ta firmę to takie kary by spotkały że na nogi by nie stanęła,a nie 5,9czy 12 to są pieniądze rzędu 200000 euro.To się nie opłacić i tak to działa,a nie kopertka,kawka,ciasteczka i tydzień wcześniej.To tak jak ją bym się z dzielnicowym umówił na włamanie,paranoja!Grzecznie przeprosił,chciałbym tego w Polsce dozyc,a kroki w dobrym kierunku!Brawo!
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 12:40
Hahaha ministerstwo prognozuje wzrost płacy i jednocześnie wzrost zatrudnienia? Powodzenia życzę, Ja własnie na koniec ur. zwolniłem ostataniego już pracownika, bo usłyszał, że ma być 12zł i on chciał 12zł, oczywiście na rękę,... Ja sobie poradzę, sam na siebie zawsze zarobię, a pracowniki niech idą do rządu, premiera i rafalskiej po pracę lub zasiłek.
kkk64 / 188.146.140.* / 2016-01-21 12:50
Żaden znany mi pracodawca(wliczając w to mnie ), nie zatrudnia ludzi z dobroci serca a powodem jest to, iż sami się nie wyrabiali z pracą. Dlatego śmiech mnie ogarnia jak słyszę takie brednie, zwolnię wszystkich 5 pracowników i poradzę sobie ze wszystkim sam. Sam wytworzę dobra, tudzież obsłużę wszystkich klientów, i jednocześnie znajdę następnych.
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 13:07
Ja nie mówię o wiekszej firmie, Ja mówię o tysiącach malutkich firemek, które to napędzają gospodarkę. Jak ktoś ma np kiosk, otwarty 16godzin dziennie, to sam siedzi 8godz a drugie 8 siedzi pracownik. Jeśli pracodawca na pracy pracownika zarabia 15zł na godzinę, to po podniesieniu stawki wynagrodzenia do 12zł zostanie 3zł, które pójdą na resztę kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, a nawet braknie i co, pracodawca może ma dołożyć z własnej kieszeni żeby pracownik i urzędasy byli zadowoleni? Nie, takiego pracownika pracodawca zwolni, skróci działalnośc kiosku z 16 do np 10-12 godzin, i sam ogarnie temat, i gwarantuje Ci, ze taki manewr pozwoli pracodawcy zarobić więcej, niż z pracownikiem za 12zł. Tak jak ktoś tutaj już napisał, nie wszystkie firmy w Polsce to wielkie korporacje obracające milionami.
Romek 1313 / 82.143.162.* / 2016-01-21 14:45
Śmiechu warte a do US kto pojedzie, a po towar kto pojedzie, przecież z trzema proszkami, czy pastami do zębów hurtownia nie wyśle zaopatrzeniowca a jak zachorujesz to kto będzie miał uprawnienia do kasy fiskalnej a kiosk raz otwarty raz zamknięty wypłoszy wszystkich klientów, którzy nie będą bawić się w zgadywanki, otwarte czy zamknięte:)
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 14:53
Romek1313 załóż firme, otwórz kiosk to zobaczysz jak to jest. Pracodawca oficjalnie nigdy nie jest chory, bo gdyby miał polegac na pracownikach, którzy gryzą rękę ktora ich karmi, to taka firma pada po tygodniu. Ja nie raz i nie dwa musiałem za...r...dać z gorączką lub katarem, bo nikt mi chorego nie zapłaci ani urlopu jakbym chciał wyjechac na wakacje. Myślisz, że pracownik w takiej sytuacji bedzie chodził coedziennie do roboty po 16godzin? Zaraz by tu płakał jak teraz o 12zł, albo zgłosiłby do PIP i ch...j wie gdzie jeszcze. Co do hurtowni, to one same sie proszą żeby u nich zamawiać, bo też nie mają zbyt bogatego rynku zbytu. Zamawia się raz mniej raz wiecej, ale bez przesady żeby zamawiać tylko 3 proszki czy pasty. Żeby zarobić na sam swój zus, musze sprzedać takich proszków i past po kilkaset miesięcznie...
kkk64 / 188.146.140.* / 2016-01-21 13:33
I znów widzę błędy w rozumowaniu, zatrudniam pracowników aby zwiększyć wydajność firmy przez co więcej zarabiać. Jeżeli pracując mniej, zarabiał więcej, to zatrudnienie pracownika nie miało sensu.
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 13:56
Jakie błędy? Może nie każdy chce miec korporacje zatrudniającą tysiące ludzi. Może ktoś chce mieć tą swoją malutką firmę, żeby godnie żyć, bez większego stresu. Poczekamy zobaczymy, niech wprowadzą te 12zł. Zobaczymy jaka piękna katastrofa będzie z bezrobociem. Właściciel przykładowego kiosku będzie miał do wyboru dwie opcje: zwolnić albo zatrudnić zupełnie na czarno. Jest jeszcze niby trzecia opcja, dać podwyżkę, ale to będą jednostkowe przypadki. Przypominam, ze rząd od wielu lat przykręca śrubę małym sklepikom, szczególnie kioskom poprzez chciwe podnoszenie cen fajek do ceny zaporowej, co skutkuje mniejszą sprzedażą i coroczne podnieszenie zusu o około 50zł miesięcznie
vvvvv656 / 88.199.162.* / 2016-01-21 14:33
No na pewno na fajkach to najwiecej zarabiasz ;-)
Matka ma kiosk, wiec nie pie*** o cenie fajek.
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 15:20
vvvvv656 czytaj ze zrozumieniem, napisałem że rząd podnosi cenę do wysokości zaporowej a nie że ja zarabiam najwiecej. Właśnie wrecz przeciwnie, zarabiam coraz mniej bo przez podnoszenie akcyzy ludzie przestawiają się na ruskie fajki a poza tym jak kilka lat temu zarabiałem na paczke około 70gr tak dzisiaj też zarabiam 70groszy, tyle, że musze zainwestować dwa razy wiecej w towar, więc %wy zarobek jest mniejszy
rrrrrrrw / 188.146.68.* / 2016-01-21 13:18
Postaram się, ale dziękuję za troskę. Za to jakiś % pracowników bedzie miało opad szczeny, jak zamiast 12zł dostanie wypowiedzenie. Więc Romuś uważaj i nie podskakuj szefowi, bo mozesz to być Ty...
N8k / 66.249.81.* / 2016-01-21 12:33
Brawo Pani mińster,tylko PIP wzmocnić i zmotywowac,jak w policji od wystawionych mandatów premię i awansu.Nie bać się kontrolować przedsiebiorcow, przecież to banda uczciwych wyzyskiwaczy! Zielone światło od społeczeństwa! Brawo
precz z agencjami niewolnikow / 79.191.246.* / 2016-01-21 12:27
Pogonić te agencje pracy bo naganiaja niewolników do pracy w supermarketach....gdzie inspekcje pracy pora do działań.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
qqryku / 46.170.38.* / 2016-01-21 12:23
A co z umowami o dzieło????? Tzw. agencje pracy notorycznie zatrudniają latami ludzi na umowy o dzieło w supermarketach!!!
Właściciel prywatny / 31.182.88.* / 2016-01-21 12:22
Składki od pracownika powinny być takie same jak od prowadzącego firmę tj 1121 zł miesięcznie a zatrudnianie powinno być tylko na zasadzie samozatrudniania wtedy nie byłoby problemu - pracodawca płaciłby wynagrodzenie na zasadzie wystawionej faktury a pracujący z tego co zarobiłby płaciłby wszystkie składki za siebie tj 1121 zł miesięcznie. Jeśli samozatrudniony pracodawca wykonując pracę u innego pracodawcy nie zarobiłby wystarczająco dużo szedłby do pracy do innego pracodawcy i pracowałby tak długo aż zarobiłby wystarczająco dużo by zapłacić wszystkie składki dla państwa.
Ar883 / 91.223.225.* / 2016-01-21 12:26
bredziesz chlopie, cienki bolek z ciebie jest, idz cos zjedz, poczujesz sie lepiej
precz chorej demokracji / 79.191.246.* / 2016-01-21 12:21
Kolesie co pozakładali firmy ochroniarskie juz dają trzy umowy za grosze...a inspekcja pracy nic nie reaguje na takie fakty , dostają dofinansowanie za zatrudnianie ludzi z grupami kiedy to sie skończy po co ta unia pytam.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
co za rzady dla kolesi / 79.191.246.* / 2016-01-21 12:17
Firmy juz dają po trzy umowy śmieciowe za marne grosze...prosciej jak u Niemca dać dwie umowy druga o prace z pewnym zusem a nie jakies kombinowanie...wstyd rządzicie sami niszczycie rynek pracy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
emeryt251 / 80.245.176.* / 2016-01-21 12:13
niech się przyjrzą jak zarabiają cywile w prokuraturze, policji i innych służbach - znajoma 20 lat pracy pensja 1900 zł brutto . Państwo chce aby prywaciarze płacili więcej a sami dają żebracze pensje...
to ja 1 / 79.187.106.* / 2016-01-21 12:13
Ludzie narzekacie na pracodawców to weźcie sprawy w swoje ręće i bądźcie pracodawcami a nie pracownikami. To nie czasy komuny otwieraj firmę będziesz jeździł mercedesem klasy X ku i co tam chcesz .Nikt nikomu nie broni zakładania firmy , tylko boicie się że będzie koło d...py jak pracownik wróci ze zwolnienia 182 dni plus rehabilitacja i powie ja chę pobory skąd weźmiesz utracjuszu i tego się boisz .
Weźcie sie za polityków którzy nic nie robią żeby było lepiej oni jeźdźą super samochodami i bieda nic im nie zrobi. rozliczajcie ich a nie rajcuje was kłótnia miedzy polakami i życzenia aby mu się nie powiodło.Tępy narodzie myśl nie żałuj drugiemu.
ewa733 / 78.88.3.* / 2016-01-21 12:13
A ja proponuję znacjonalizować wszystkie firmy,sama chętnie przejdę na etat w państwowej firmie.Tylko jest mały problem,to już było ...Warto jak się porównuje zarobki w Europie porównać je z kosztami utrzymania.

Najnowsze wpisy