Forum Forum inwestycyjneFundusze

Mój portfel.Proszę o radę.

Mój portfel.Proszę o radę.

Perzot / 83.23.137.* / 2007-06-05 00:21
Witam.Chciałbym zainwestować 4 tyś w mBanku.Podzielić po 2 tyś. między dwa fundusze.Myślałem o PZU MiŚ oraz Legg Mason Akcji.Co miesiąc dokładałbym po 100 zł.do każdego z funduszy przez ok 10 lat.Zadowoliłaby mnie stopa zwrotu ok.10%.Co o tym myślicie?Dodam jeszcze,że oprócz tego posiadam 15 tyś w Arce zrównoważonej,ale nie mam zamiaru tego ruszać.Przymierzam sie tylko do konwersji ok 4 tyś do Arki Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO.Co myślicie o tym funduszu?Jest młodym funduszem a stopa zwrotu to za 3 miesiące +19,30%.Proszę o porady dotyczące moich inwestycji.Dziękuję i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
Rydzu / 2007-06-12 00:12
Legg Mason od dłuższego czasu jest bardzo ok ale to może być do czasu tak jak było z Arką' która teraz jest mocno w plecy... W sumie to regułą staje się że czym większy kapitał ma fundusz tym bardziej jest do d...
TaS / 2007-06-12 01:03 / Tysiącznik na forum
hmmm. a co znaczy do d... ? mniej niz 40% rocznie?

ludzie ta pazernosc was zniszczy, bedzie drugi 94...

wiadomo, ze duzym kapitałem trudniej obracac...
alkra12 / 212.122.223.* / 2007-06-11 18:39
Jeszcze jedno!!
Teraz z konwersją Arki przystopuj.
Pozdro
alkra12 / 212.122.223.* / 2007-06-11 18:31
Witam Cię Perzot!!
Rozważasz inwerstycje w banku,a czy aby napewno??Tam płacisz opłate manipulacyjną i mniej Twoich pieniędzy jest alokowanych w fundusze.Kiedy odrobisz tą kwotę, bank traktuje to jako Twój zysk. W razie złej koniunktury na rynku masz tylko 2 lub 3 bezpłatne możliwości manewru. Opieki nie masz żadnej.Bank oferuje tylko swoje zamknięte fundusze.
Pracuję w firmie inwestycyjnej,która ma w swojej ofercie ponad 30 funduszy-wyselekcjonowanych /najkorzystniej pracujących dla klienta/ z rynku kapitałowego-różnych banków. Inwestując w złotówkach możesz inwestować w $,euro oraz frankach i zarabiać na całym świecie.Pieniądze alokowane są w 100%,nie wchodzą w masę spadkową, a bezpłatnych manewrów masz znacznie więcej w ciągu roku.
Jeśli chodzi o strategię ważny jest cel,czas no i kasa. Podoba mi się odpowiedź TaS-a.
Jeśli chcesz spokój to ryzyko możesz zdywersyfikować,nawet więcej niż w 2 fundusze, a edukacja przychodzi przy rtym z czasem!!!
Jeśli Twój cel to emerytura czy wogóle termin inwestycji b. długi to należy iść agresywnie, bo zarobek jest SUPER
TaS dobrze Ci podpowiada, zrównoważony możesz zrobić sam - stabilny i akcyjne- to tez zrównoważone działanie.
Jeśli chodzi o kasę to fundusze działają na zasadzie efektu kuli śnieżnej -do większej kasy przylepia sie większy zysk.

raf73 / 83.3.229.* / 2007-06-11 19:38
Alkra, chyba nie znasz oferty mBanku. Perzot nie napisał, że chce zainwestować w jakimś banku, w fundusze, które on prowadzi, tylko konkretnie chodziło o mBank. Ofertę możesz obejrzeć na stronie: http://www.mbank.com.pl/inwestycje/fundusze/index.html . Mają rzeczywiście swoje 2-3 fundusze, ale oprócz tego kilkadziesiąt innych, nie pobierają prowizji od operacji i nie limitują ich ilości. Miałem ostatnio kontakt z firmą podobną do Twojej, może to nawet ta sama, więc znam Twoją ofertę. Nie jest ona zła, ale porównaj ją z mBankiem i przekonaj się, że ta druga jest porównywalna. Przewaga Twojej oferty to chyba tylko więcej funduszy parasolowych, gwarancja odkupienia po najwyższej cenie i możliwość uniknięcia podatku Belki. Aha, czy na pewno masz w ofercie PZU MISS? Bo nie zauważyłem, a o taki pytał Perzot.
Leh / 62.111.139.* / 2007-06-11 18:28
Trudno doradzać. Najlepiej zobacz na stronę http://www.fundi.pl/index.php?action=notowania Jest tam chyba większość funduszy. Osobiście podoba mi się, że chcesz inwestować w fundusze akcji które w perspektywie 10 lat powinny przynieść Ci największe dochody. Rozważ konwersję Arki zrównoważonej na Arkę akcji.
mikolajk / 83.16.54.* / 2007-06-11 13:53
Po pierwsze stwierdziłeś, że interesuje Cię stopa zwrotu na poziomie 10%. Po drugie - jesli dobrze zrozumiałem, to wyznaczasz sobie horyzont czasowy 10-letni. Brakuje trzeciego - jak duże straty jesteś w stanie zaakceptować? Jeśli piszesz o podziale pomiedzy 2 bardzo agresywne fundusze akcyjne, to licz się z sytuacją, jaką ja miałem rok temu - na dzień dobry moje inwestycje straciły ok. 20% (prowizje plus korekta na giełdzie). Jeśli taka strata Cię nie przeraża to ok. Pytanie tylko jedno - czy PZU MiŚ sprzedaje aktualnie swoje j.u. (większość MiSiów ma zawieszone możliwości wpłat). Kolejna rzecz - wymieniałeś inne produkty, które posiadasz. Ale czy oprócz tego masz gotówkę? Środki na nagłe, nieprzewidziane wypadki (naprawa auta itp.)? Jeśli nie, to warto pomysleć o innych funduszach, które nie będą miały dużych wachań. Takie doważenie portfela bezpiecznymi instrumentami byłoby wskazane, jeśli faktycznie chciałbyś się konwertować z Arką do ŚIWE. Jeśli lubisz aktywnie zarządzać portfelem - pomyśl też o funduszach parasolowych - dają podobne korzyści co produkty Skandii czy Aegona, ale mają niższe opłaty i większą płynność. W razie dodatkowych pytań odezwij się na maila.
arturo201 / 2007-06-11 12:14
Ja mam następującą propozycję: wybierz firmę skandia-w niej masz wszystkie najpopularniejsze i najlepsze fundusze zarówno zrównoważone jak i akcyjne-legg mason, arka, cu, skarbiec, allianz, ing, dws, pioneer, unikorona-mozesz je dowolnie wymieniac, bez zadnych oplat i prowizji, w zaleznosci jak bardzo agresywnie chcesz zainwestowac, napewno moge Ci zaoferowac ofertę która Cie zadowoli. czekam na maila!!!
Pozdrawiam
tom278 / 2007-06-11 10:33 / portfel
Ja poleciłbym Tobie zdecydowanie BPH Akcji Dynamicznych spółek 2000zł oraz ING Parasol SFIO Subfundusz Budownictwa I Nieruchomości 1000 zł a drugi w subfundusz Środkowoeuropejski sektora finansowegotez 1000 zł. Rozdzielisz sobie ryzyko na regiony i branże a w perspektywie długoterminowej osiągają niezłe wyniki i mam nadzieję że tak zostanie. Druga rzecz to maja niezłe zespoły zarządzające.
mmichals70 / 2007-06-11 10:10
jeszcze BPH DYnamicznych Spółek
gippo / 77.91.4.* / 2007-06-08 21:04
ja to tak odnośnie tej arki zrównoważonej. ostatnio coś nie tęgo jej idzie - niedługo nie będą mieli co reklamować ;) ze zrównoważonymi to jest tak, że jak giełda spada to zrównoważone idą w dół podobnie do akcyjnych, a jak jest zielono to idą sporo wolniej w górę. dlatego myślę, że zrównoważone są hmm - nie wiem dla kogo i po co ;) skoro tracą tyle samo a zyskują wolniej... jeśli zadowala cię stopa zwrotu około 10% to wrzuć 15 czerwca $ do UniStoProcent BIS - zaczyna im się wtedy okres rozliczeniowy dla ochrony kapitału, a średnie roczne zarobki to właśnie 10-12%
wiwaldi_pl / 2007-06-07 17:00
Polecam Aegona. Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć napisz do mnie. To jest dobra inwestycja.Pozdrwaiam
TaS / 2007-06-07 01:12 / Tysiącznik na forum
hmm. a co Cie bardzie interesuje? Spokoj czy edukacja?

Jesli edukacja to podziel to - moim zdaniem - na dwa lub trzy fundy, ale na zasadzie biegunowosci. nie wiem ile masz lat, ale dla mlodych lepiej wiecej akcyjnych, dla starszych wiecej stabilnyvch :)

glownie miedzy tymi bym sie poruszal.

Legg - jest ok, ale ma duze wachania
PZU - nie wiem.

polecam SEB 4 jako stabilny i Bph dynamicznych jako ostry :)
sas / 83.28.149.* / 2007-06-08 19:11
A dla czterdziestolatka jakiś byś podział zaproponował bo mam 20% Legg 30% Skarbiec Akcje 30% ING Parasol Dynamiczny i 20% ING Parasol Zrównoważony.
40 latek / 83.7.111.* / 2007-06-09 11:16
Ja bym bardziej rozbudował fundusze zrównoważone nie wiem czy doby jest ING parasasol ale chyba powinieniśc w inny fundusz wejść może Lukas Dynamiczny za 12 m-cy ma 45% lub PZU Zrównoważaony blisko 40%.
Wg mnie podziel po 50% niech to będzie Legg i 50 % któryś ze zrównoważonych
TaS / 2007-06-10 15:40 / Tysiącznik na forum
Fundusze zrównoważone są "raczej bez sensu". Lepiej wziąć stabliny i akcyjny niz jeden zrównoważony :)

zależy kiedy ów wspomniany 40 chce skonczyc inwestowanie :)
40 latek / 83.7.115.* / 2007-06-11 21:56
Część kasy za ok. 5 lat (50%) inwestycja a pozostałą (50%) chciałbym trzymać do 60 czyli ponad 20 lat. Intersuje mnie zysk min 10-15% na rok. Jestem za chwilowym spadkiem do 15%. Dodatkowo chcę inwestować co m-c ok. 500 zł i właściwie o tą kasę chodzi mi jak ją rozdzielić. Legg przemawia bo ma opłaty ok. 4% inne nawet 5,5%.
TaS / 2007-06-11 23:01 / Tysiącznik na forum
po pierwsze to giełdowy Geniusz Warren Buffet założył sobie kiedyś 15% rocznie - patrz gdzie doszedł :)

jesli chodzi o opłaty: załóż mBank - zero opłat :)
co do spadku to z moich obserwacji jest tak,ze jak nie ma koniunktury to w krotkim okresie na leb leca akcyjne, wolniej pozostale, ale w dluzszej perspektywie szybciej odrabiaja straty :)

jak to jest,ze na kazdy argument jest kontrargument? ;)

ale :) to co chcesz trzymac 20 lat podziel na 3-4 fundusze (uśrednisz wynik, zmniejszysz ryzyko), a to co 5 lat (czyzby na dzieci?;)) wrzuć po połowie na stabliny i moze jednak obligacje?

co do wpłat:

ja stosuje taką logikę (a niestety nie wpłacam regularnie): wpłacam kaskę na taki fundusz który opada ponizej założonego udziału w portfelu. Przykładowo:
zakładam 60% akcyjny 30% stabilny 10% obligacje - najszybciej urosnac w obecnych warunkach powinien akcyjny wiec jego udzial w portfelu szybko przekorczy 60%, wtedy dla równowagi wlewamy do pozostalych.

ale podkreslam - to TYLKO moja strategia i nie musi byc najlepsza.
40 latek / 83.3.115.* / 2007-06-13 09:49
TaS zapomniałeś o opłatach za zarządzanie legg ma 3,5% inne nawet 5.5% - to chyba jest różnica
TaS / 2007-06-13 17:05 / Tysiącznik na forum
hmm tak ale ta oplata jest dzielona przez ilosc dni w ktorych dokonuje sie wyceny i w praktyce jest ukrywana - nie ma jakiegos dnia,ze Ci to odciagaja.

w praktyce przy aktualnych stopach zwrotu ja bym sie nie przejomował tym wskaźnikiem, gorzej jak zyski spadną do np 10% rocznie, wtedy owe 5% od zysku będzie grało rolę.

mam tez spiskową teorie o tym na czym naprawde tfi zarabiają ale o tym kiedy indziej.
40 latek / 83.3.115.* / 2007-06-14 15:10
TeS mogłyś mi wytłumaczyć pobieznie na czym polega istota funduszy zrównoważonych a na czym stabilnych tak przez Was polecanych
TaS / 2007-06-14 17:07 / Tysiącznik na forum
oczwiscie :)

otóż akcyjne, zrównoważone i stabilne różnias ie od siebie składem.

W akcyjnych masz od 60 do 100% akcji
W zrównoważonych od 40 do 60% akcji
W stabilnych od 0% do 40% akcji

resztę tworzą papiery dłużne (nie tylko skarbowe), depozyty i żywa gotówka.

Zazwyczaj tez akcyjne kieruja sie (zwlaszcza ostatnio) w strone małych spółek, stabilne raczej duzych. Wyjatkiem jest UniKorona Akcjie.

Warto tez popatrzec na to jaki jes branżowy skład portfela, Union go podaje. Reszta niechetnie.

W praktyce chodzi o to,ze przy zwale akcyjne leca (zazwyczaj) najbardziej :)
40 latek / 83.7.109.* / 2007-06-16 22:36
A SEB 4 tak polecany ile % ma akcji?
TaS / 2007-06-17 02:03 / Tysiącznik na forum
hmm :) Drogi 40latku :)

po primo to ile ma w tej chwili nie wie nikt poza jego zazrządzającym i tymi co z nim piwo piją ;)
górną granica jest 40% co wczesniej wyczytałeś w moim poście, bo jest to fundusz zrównoważony :)

Z moich obserwacji tego fundu wynika,ze musieli pare tygodni temu uplynnic troche akcji, wiec stawiam na to, ze ma sporo mniej ni 40% aktualnie.

polecam Ci stronę www.seb.pl :)

ale i na moneyu mozesz duzo o nim i innych poczytac w zakladce "fundusze" :)
40 latek / 83.7.109.* / 2007-06-27 22:23
Dziś zainwestowałem w SEB 4 zobaczymy jak mi pójdzie
TaS / 2007-06-28 01:33 / Tysiącznik na forum
mam nadzieje, ze nie całą kaskę...

ogólnie powiem tak: po owocach ich poznacie :)

ale koniec kwartału to zły moment na początek :/

ja wpłace kolejne (drobne) kwoty gdzies 4-5lipca... jakos wierze w window dressing.
40 latek / 83.3.115.* / 2007-06-28 08:11
Niewiele - ale najważniejsze ze zacząłem w stabilne bo ich na razie nie mam. Szkoda tylko że się nie wstrzymałem do pierwszych dni lipca z wpłatą. Może nie będzie tak najgorzej.
TaS / 2007-06-28 10:47 / Tysiącznik na forum
hmm :)

pamiętaj, że fundy kupujesz na dłuższy okres - za rok ten procent w lewo czy w prawo bedzie Ci ganz egal :)
40 latek / 83.3.115.* / 2007-06-28 12:06
A co to za teoria nie kupowania pod koniec kwartału?
TaS / 2007-06-28 14:25 / Tysiącznik na forum
heh bo kupujesz na window dressingu :)
fundusze poprawiaja wyniki, ktore kwartalnie publikuja w raportach :)

tzn wchodzisz na ostrych wzrostach, a ponich jest odreagowanie :)
40 latek / 83.3.115.* / 2007-07-03 12:19
TaS co o tej ofercie sądzisz chyba lepsza od lokaty 3,5% gdy pieniądze beda mi potrzebne za ok. 7 m-cy?
Pakiet Fundusz z Lokatą 3m:
¼ kwoty wpłaty na 3-miesięcznej lokacie o stałym oprocentowaniu – 11% w skali roku
¾ kwoty wpłaty zainwestowana w ING Parasol Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty:
ING Subfundusz Stabilnego Wzrostu Plus
ING Subfundusz Akcji Plus
ING Subfundusz Selektywny Plus
ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus.
Opłata dystrybucyjna – brak
Opłata umorzeniowa – 3% od wartości jednostek uczestnictwa odkupionych przed upływem roku
Wielkość wpłat: min. 4.000 zł, górna kwota inwestycji jest nieograniczona
Możliwość wcześniejszych wypłat:
Wypłata pieniędzy z lokaty przed upływem 3 miesięcy spowoduje nienaliczenie odsetek
Wypłata pieniędzy z części funduszowej przed upływem roku jest możliwe i skutkuje naliczeniem opłaty umorzeniowej
TaS / 2007-07-03 14:38 / Tysiącznik na forum
ING, a fuuuj ;)

mam tam konto - jest super, mam maklerke - jest niezła, mialem Parasol - był beznadziejny :)

co do tej super lokaty to obawiam sie, ze to oprocentowanie 11% w skali roku jest tylko na poczatku przez jakis czas (tak jak to w millenium bylo).

opłata umorzeniowa - az sie wzdrygnąłem brrr....

generalnie: ja bym w to nie wszedł, ale trudno mi podać jakies racjonalne przyczyny (poza tym co napisałem powyżej).

a to 3,5% to jest na koncie oko, a nie lokacie :) tzn raz w miechu wyplacasz bez zadnej utraty i dopłacasz kiedy chcesz :)
40 latek / 83.3.115.* / 2007-07-04 08:30
TaS jka oceniasz czerwic w fundach.
U mnie na najlepiej zarobił Legg bo ok. 7% (mam go tylko 10% w portfelu) pozniek Skarbiec Akcje ok 2% (ich mam 15%) a pozniej to juz cienko bo ING Zrównowazony parasol tylko 1,46% (mam ich 15%) a najmniej bo tylko 0,54% ING Selektywny tez parasol a ich mam najwiecej bo40%). No teraz weszedłem w SEB 4. pod koniec m-ca. Co byś zrobił z moim portfelem bo tez nie jestem bardzo zadowolony w poprzednim m-cu było lepiej. Jak patrze na te prasolowe to w ciagu roku bo tyle ich mam to nie wyszły tak zle pierwszy ok 40% a drugi 27%. Ale jak bym zainwestował np. w Legg to by mi przyniosły zyski 80%. I co ty na to TaS
TaS / 2007-07-04 17:44 / Tysiącznik na forum
wiesz co, czytam wlasnie sobie ksiazke Alexandra Eldera pt "Zawód inwestor giełdowy". Nieważne, że dotyczy głównie kontraktów (pierwsza liga giełdy... i chciałbym kiedys do niej dołączyć). Ale on tam sprytnie pisze, żeby za każdym razem siadajac do terminala mowic sobie: "czesc, nazywam sie Alex, jestem przegrywajacym"... jak myślisz po co to robi? :)

Chodzi o samokontrolę :) ludzie chcą ciągle więcej i więcej. Gdy zarabiają mniej niż inni, bądź tracą to godzą się na coraz większe ryzyko - szybko zmieniaja strony rynku, wchodzą w coraz niebezpieczniejsze papiery, a w ten sposób tylko się pogrążają i lecą na dno jak Titanic :)

Popatrz: czy na którymś ze swoich funduszy poniosłeś stratę? :)

Myślę, że nie powinieneś nic narazie robić. Im mniej ruchów tym lepiej. Jak będziesz miał wolna gotóweczke jakąś to może warto pomyśleć nad jakąś zagranicą? (nie ukrywam, że niedługo w coś wejdę) :)

a co do czerwca: miała być korekta, nie było. Siedziałem na papierach - dobrze, ze jej nie był. Rynek się podpompował - źle, bo przed końcem roku czeka nas głębsza zwałka :)
40 latek / 83.7.105.* / 2007-07-05 22:24
A co sądzicie na temat Opery Za 3 Grosze FIZ - ostatnio w notowaniach dobrze sobie radzi. Jest to trochę inny fundusz który nie nastawia się na jeden rodzaj papierów lecz na wiele. Może ktoś miał z nim do czynienia.
TaS / 2007-07-06 11:23 / Tysiącznik na forum
primo, poszedlem do ingu by sprawdzic ta oferte - mialem racje 11% jest tylko na trzy miechy, potem normalne oko 3,5% :)

co do opery... hm w wersji standard wypasik, ale certyfikat warty 200 tys to duzo ;)

co do wersji za 3 grosze - wielu na głównym wątku giełdowym poleca - ja się dopiero przyglądam. Nie lubie opłat umorzeniowych. Jesli bym kupował to na wolnym rynku, choć są przeceniane :)
40 latek / 83.7.125.* / 2007-07-09 18:17
TaS piszesz w swoim wątku "siedziałem na papierach..." - mam w związku z tym pytanie wszyscy spodziewają się głębokiej korekty. Jedni ją przewidują w pod koniec sierpnia inni we wrześniu Ty pod koniec roku. Podpowiedz niedoświadczonemu jeszcze graczowi jak się należy zachować. Jakie wskażniki obserwować gdyż indeksy są publikowane z kilkudniowym opóżnieniem. A przy obserwacji np. WIG-20 kiedy reagować tzn. robić konwersję. A ten manewr jest też nieprzeprowadzany od ręki. Wobec tego jak postępować. Czy np. korekta WIG-20 o 5% jest sygnałem. Bo nie chciałbym zachować się pochopnie. Np dziś rano WIG spadł o ok. 1% a pożniej wzrósł. Podpowiedż proszę.
TaS / 2007-07-09 18:32 / Tysiącznik na forum
Podpowiadam:

1. jesli masz tylko fundusze to nie emocjonuj sie przebiegiem sesji
2. jeśli masz slabe nerwy (a obawiam się, że tak jest) to patrz na gpw raz w tygodniu/miesiacu
3. nie ma sygnałów poczatku i konca korekty (sa techniczne - takie jak opory itp ale to bez sensu, bo dna nikt naprawde nie zna)
4. ja sadze,ze im szybciej bedzie korekta -15% tym lepiej - koniec roku moze byc tąpnięciem...

a teraz jedyna słuszna porada i jesli chcesz zastosować się tylko do jednej z moich porad to dostosuj się właśnie do tej:

NIC NIE RÓB.


Zasada jest prosta: nie wiesz co robic to nie rob nic. Te gamonie co chcą łapac górki i dolki na fundach to marzyciele i większość się chwali, a tak na prawde traca na tych ruchach. Nikt (NIKT!) nie wie kiedy sie zacznie i kiedy skonczy korekta, badz cierpliwy nie rob ruchow, bo tylko stracisz. W dodatku zasada jest taka,ze na korektach fundusze wychodza dobrze (obrabiajac małych inwestorów), zazwyczaj sprzedaja wagony akcji jako pierwsze i kupuja taniej.

Ja podczas korekty zapinam pasy i czekam :)


PS Korekta na wigu20 o 5% jest ostatnio sygnałem kupna ;)
40 latek / 83.7.125.* / 2007-07-09 21:36
Wydaje mi się nie mam bardzo słabych nerwów - w swojej 1 rocznej historii posiadania funduszy nie skorzystałem z konwersji fundów.
TaS / 2007-07-09 21:59 / Tysiącznik na forum
:) wiec gratuluje :)

mam nadzieje,ze moj post (specyficzny mam styl) Cie nie uraził.

mi na poczatku tej zabawy az cisnienie skakalo ;)
40 latek / 83.7.111.* / 2007-07-31 22:20
Biorąc pod uwagę wskazówki TaS zaglądam do wycen moich funduszy na koniec każdego m-ca. Tak też podziele się wynikami za m-c lipiec.
Ogólnie m-c słabiutki straciłem na swoim portfelu ponad 2,5%.
Szczegółowo przedstawia się następująco:
- ING Parasol Zrównoważony Plus strata 2,09%
-ING Parasol Selektywny Plus strata 2,81%
-Skarbiec Akcja Subf. strata 4,1%
-Legg Mason Akcji strata 19,09%
- Unikorona Zrówn strata 2,63%
-SEB4 strata 2,63%
-Lokata OKO zysk 0,3%
Czy ktoś za m-c lipiec na funduszach uzyskał mniejszą stratę przy inwestycji mieszanej. Czekam na informacje oraz co dalej robić?
TaS / 2007-07-31 23:08 / Tysiącznik na forum
ja mam troche zafałszowany wynik,bo mialem pewne nowe srodki naplywajace szerokim strumieniem, ale po ich odjeciu tez jestem okolo -2%.

dzisiejszy dzien mial byc przełomowy,ale cudow nie ma - poza tym, ze lud kupowal akcje z szerokiego rynku, a nie selektywnie.
Na legu faktycznie zjadlo mase zysku, ale spokojnie :)

znow podpowiem Ci co robic:
nic nie rob :)

powtarzam sie :)
40 latek / 83.7.107.* / 2007-09-01 11:28
Witajcie, Witaj Tasku!
Jak nastroje po zakończonym miesiącu sierpniu. Dobrze że pod koniec trochę fundusze drgneły bo by było gorzej niż żle. U mnie mieciąc na minusie ok. 5%. Jednak mi nierwy puściły i pod koniec spadków cześć (małą na szczeście przeniosłem w papiery bezpieczne). No cóż chyba straciłem troszeczkę ale jak to mówią nauka kosztuje (chyba to twoje cytaty TaS). Jak u Was. Zastanawiam się kiedy wrócić z tymi pieniężnych w coś bardziej zyskownego np. alokacyjne lub Investor. Chyba się już nie zdecyduję na bradziej agresywny porfel. Na razie zatrzymałem z akcyjnych LM i ING Selektywny. Dobrze że nie miałem MiŚ papierów, bo by było jeszcze gorzej. Pozdrawiam i oczekuję komentarzy.
TaS / 2007-09-01 12:56 / Tysiącznik na forum
zaloguj sie i załóż osobny topic, bo ciezko sie doszukac tego postu tutaj :D

co do nastroju - u mnie bez zmian :) portfel tez bez zmian.
przesuniecie po spadkach było w mojej opinii błędem :)
brak czystych misiów - pochwalam :D

-5% to raczej pikus :) mam podobny ;)
radziej / 2007-06-07 21:52 / Bywalec forum
to jest dobre, dla starszych więcej stabilnych dla mlodszych wiecej akcyjnych, jaka idea przyświecała autorowi tej myśli?
TaS / 2007-06-10 15:44 / Tysiącznik na forum
hm. Popatrz toto działa tak:

jestes młodszy, masz duuuuzo czasu przed sobą, kapitał zazwyczaj niewielki.
w związku z powyzszym jesli utracisz hipotetycznie caly kapital to Twoje zycie sie nie zawali - masz czas by go odzyskac. Poza tym zazwyczaj inwestujesz małą kwotę i "by było coś widać" potrzebna jest ostrzejsza strategia.

gdy jestes starszy, masz coraz mniej czasu, masz rodzine, pewien status, kapital zazwyczaj wiekszy. W takim wypadku nie musisz inwestowac agresywnie, bo wazne staje sie dla Ciebie by chronić to co już wypracowałeś :) By zachować swój status. NIe mozesz sobie pozwolić na "zaczynanie od początku" :)

teraz mojej filozofii wierzysz?
sas / 83.7.109.* / 2007-06-10 22:39
Więc TaS wskaż dla 40 latka odpowiednie proporcie no może rady odnośnie funduszy pojawia się Legg czy coś innego?
radziej / 2007-06-10 21:58 / Bywalec forum
podoba mi się logika, dojrzała, oparta na psychologii i socjologii na fundamentach ekonomii! :) dobre proporcje! jak myślisz - jak to jest tutaj w grupie naszych forumowiczów? nie będę narazie nic sugerował, czekam na Twoje oceny i sugestie! trzymaj się!!!
TaS / 2007-06-11 23:03 / Tysiącznik na forum
niestety jak czytam sobie to mam wrazenie,ze wiekszosc pakuje kaske tylko do akycjnych i...
dobrze, bo mam akcje, ktore fundusze mi pompuja
zle,bo ta banka kiedyś peknie i bedzie płacz ;)
radziej / 2007-06-12 18:05 / Bywalec forum
ja jestem nieco odmiennego zdania, myślę, ze proporcje są bardziej "ostrożne", dużo ludzi inwestuje w kilka funduszy o różnym stopniu zaanagażowania w akcje, dywersyfikują w ten sposób ryzyko inwestycyjne. przynajmniej tak wynika ze składanych deklaracji inwestycyjnych. a co do pompowania, to... wszyscy pompujemy:):):)
mruwa / 87.204.69.* / 2007-06-20 22:58
ja osobiscie zaliczm sie do osób młodych, ale wiekszosc kasy ma na zrównoważonym - akcyjne mam w mniejszym stopniu. Jestem na etapie sprawdzania fundów akcyjnych. Ale widze, że będe się musiał również zainteresować fundami stabilnego wzrostu - coraz częściej o nich czytam. Pozdawiam
TaS / 2007-06-12 22:07 / Tysiącznik na forum
hm. Mam paru znajomych pracujacych w róznych instytucjach finansowych, od durnego Expandera, po bank. Wszyscy niestety mowia wprost, od pół roku przychodzą emerytki i nastolatki z całym swoim dorobkie i pytają wyłącznie o fundy akcyjne...
Pamiętaj, że mało który "doradca" odmówi, spróbóje przekonać... ot wolny rynek ;)
D.Fis. / 193.19.165.* / 2007-06-05 01:13
Regulamin forum
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy