Forum Forum prawneKarne

Nie stawiłem się na rozprawę sądową(jako świedek)co dalej...?

Nie stawiłem się na rozprawę sądową(jako świedek)co dalej...?

Kamil Irlandia / 82.46.28.* / 2007-11-09 14:09
Drodzy moi.
W ubiegłym roku zostałem wezwany w roli świadka na przesłuchanie na Policji.Ponieważ przebywałem za granicą nie stawiłem się w wyznaczonym terminie,jednakże dwa tygodnie pózniej wróciłem do kraju i poszedłem dobrowolnie na na policję w celu złożenia zeznań.Następne dwa miesiące przebywałem w Polsce po czym wyjechałem ponownie.trzy miesiące po powtórnym moim wyjezdzie dostałem wezwanie na sprawę sądową w roli świadka.Nie stawiłem się z powodów oczywistych w wyznaczonym terminie,nie stawiłem się również na kolejne sprawy(otrzymałem około 6 wezwań kolejno co 3 tygodnie).Wezwania już nie przychodzą,ja nadal przebywam za granicą,w trakcie ostatnich 12 miesięcy zapewniłem sobie i żonie odpowiedni status życiowy,pracuję płacę podatki itd...Planuję wyjazd w odwiedziny do polski i tu pojawiają się wątpliwości.Moje pytanie brzmi:Czy mam sie obawiać zatrzymania na granicy lub w rodzimym mieście,zakazu opuszczania kraju,czy grożą mi sankcje karne w jakiejkolwiek postaci?
Wyświetlaj:
studentka prawa / 88.156.46.* / 2007-11-14 21:17
Wszystko zależy od decyzji Sądu, a ta (moim zdaniem) od tego, jak kluczowe dla sprawy były Twoje zeznania. Nie grozi Ci na pewno zakaz opuszczania kraju, aczkolwiek kodeks postepowania karnego przewiduje szereg kar porzadkowych za niestawiennictwo na rozprawę. W polskim porzadku prawnym istnieje bowiem obowiązek stawiennictwa i zeznawania dla osoby wezwanej w charakterze swiadka (art.177par.1kpk) Sankcje są niestety nieciekawe- od kary pieniężnej w wysokosci do 3000zł (art.285par1kpk) przez przymusowe doprowadzenie ( par.2 tegoż art.) a przy uporczywym niestawiennictwie aż po aresztowanie na czas do 30 dni i to niezależnie od kary pieniężnej (art.287par2kpk). (czyli może być i kara pienięzna i aresztowanie). Dodatkowo Sąd może Cie obciazyć kosztami postepowania wynikłymi z powodu niewywiazania się przez Ciebie z obowiązku stawiennictwa. Oczywiscie jak napisałam na początku wszystko zależy od decyzji Sądu, wcale nie musi tak być :) Powodzenia
Kamil Irlandia / 82.46.28.* / 2007-11-16 20:20
w takim wypadku czyjstnieje mozliwosc sprawdzenia jaka jest decyzja sadu??

Najnowsze wpisy