Forum Forum prawneCywilne

nieruchomość w spadku

nieruchomość w spadku

jaka2 / 2011-10-28 09:04
Po mojej babci dostałam kawalerkę w spadku, co mam teraz z tą nieruchomością zrobić? czy mam ten spadek zgłosić w US, a jeśli tak to do kiedy? Czy będę płacić jakiś podatek?
Wyświetlaj:
anteczka / 2011-10-28 11:38 / Bywalec forum
oczywiscie musisz odprowadzic od tego spadku podatek
Ela60 / 89.228.41.* / 2011-10-28 13:07
Nie, to NIE TAK.
Co do zasady osoby fizyczne nabywające majątek w drodze dziedziczenia płacą podatek od spadków i darowizn. NIE DOTYCZY to jednak najbliższych spadkodawcy: małżonka, dzieci, WNUKÓW, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy spadkodawcy.
Osoby te są całkowicie zwolnione od podatku, niezależnie od wartości majątku. Muszą tylko spełnić WARUNEK FORMALNY: w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego zgłosić ten fakt w US. Jest już nowy druk SD-Z2 wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 września 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych – (Dz. U. Nr 216, poz. 1278);
Jeżeli tego nie zrobisz, to stracisz prawo do zwolnienia i będziesz musiała zapłacić podatek na ogólnych zasadach.
A więc w Twoim przypadku musisz zgłosić do US nabycie tej kawalerki w drodze spadku terminie 6-ciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez
notariusza.
jaka2 / 2011-10-28 14:24
a ile za takiego notariusza trzeba zapłacić?

Najnowsze wpisy