Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Notariusze: Zaskarżymy rozporządzenie Ziobry

Notariusze: Zaskarżymy rozporządzenie Ziobry

Wyświetlaj:
fanTK / 77.253.111.* / 2007-10-03 22:15
A już tego, że konstytucja reguluje zarobki, notariusze i TK nam nie wmówią. Chociaż żeby przywalić PiS-owi ?
BBAA / 194.24.244.* / 2007-10-03 21:56
A czy wiesz ile trzeba się uczyć, żeby takim notariuszem zostać? Szkoła średnia to oczywiste, a dalej 5 lat prawa i jeszcze 2 letnia aplikacja. Do tego jeszcze kilka lat praktyki w kancelarii. Horrendalnie trudne egzaminy i bardzo odpowiedzialna, umysłowa praca. Prawo niestety cały czas się zmienia, więc pomimo normalnej pracy (często w wymiarze nie 8h/ doba i 40/tydzień, a od rana do wieczora) trzeba się cały czas dokształcać. Ja sam studiuje prawo i wcale łatwo nie jest. Moi znajomi odradzali mi ten kierunek z tylko jednego powodu – ilości wiedzy, którą trzeba przyswoić i to nie po łebkach, ale nieraz słowo w słowo. Mój znajomy studiuje w dużym mieście finanse (studia dzienne) i dosłownie śmieje się ze mnie. Podobnie inni, którzy wybrali skromniejsze kierunki.
Osoba, która użyła stwierdzenia „kopiuj wklej” napisała zwyczajnie bzdury. Pewnie za młodu rzucała na szkołę kamieniami, a teraz wykonuje najprostszą pracę, gdzie nie potrzeba kwalifikacji i rzuca się na takie forum.


zamiast cieszyć się z tego ,że notariusze zarobią
mniej pomyślelibyśmy sobie co by tu zrobic żebyśmy wszyscy
zarabiali więcej.

Cytat najlepiej oddaje, co drzemie w polakach. Mianowicie zawiść, że komuś powodzi sie lepiej od nas. Tylko nie pomyślimy, że ten ktoś na to ciężko pracował, co ma. Notariusze nie mają możliwości robić przekrętów, bo wszystko musi być dokumentowane, a stawki max są określone.
Widzę, że na tym forum jest wielu zwolenników PISu, a PIS to ojciec T. Rydzyk. A ojciec T. Rydzyk to chyba każdy wie, że jest bardzo bogaty. Willa w Toruniu za parę mln, helikopter, wypasione fury (ostatni nabytek audi za ćwierć mln).
Ostatnia nagonka na notariuszy Ziobry to nic innego jak kiełbasa wyborcza i chęć zdobycia naiwnego elektoratu, który nie potrafi racjonalnie myśleć i podnieca się, że komuś tam zabrali, bo miał tak dużo.
Zbigniew Kalinowski / 83.30.186.* / 2008-02-23 21:42
Nie wiem. Już po wyborach i już się notariusze mobilizuję aby wyzyskiwać pozostałych. Sredni dochód netto kancelarii notarialnej: duże miasto 200000 złotych/ miesiąc. Małe miasto : 60 000 złotych netto/ miesiąc. I cały czas brak dostępu do zawodu. Czy to jest normalne? Wszystkim obrońcom notariuszy przypominam że premier państwa zarabia 15-17 tysięcy brutto / miesiąc. A jednak odpowiedzialność dużo większa.
Robko / 158.75.90.* / 2007-10-03 21:41
Nie po to uczę sie 5 lat na wyjątkowo ciężkich studiach, zaliczam aplikację, zeby Ziobro wydawał sobie rozporządzenie poprzez, które nie bedzie możliwości godnego życia, równie dobrze to w nagrodę mógł nas wysłać na budowę. Zycie polega na myśleniu panie Z.
OSKUBANY PRZEZ NOTARIUSZA / 83.9.90.* / 2007-10-03 21:07
A ja na miejscu pana zZiobry bym zrobił im tabele stawek procentowych.
maksymalny procent od kwoty to :
5% do 1000 zł
4.5% do 2000 zł
i tak dalej
mysle ze to było by sprawiedliwe dla wszystkich
klijent kupując mieszkanie czy co kolwiek wiedział by ile zapłaci dla notariusza.
Panie Ziobro pomyśl pan o tym co napisałem
I jeszcze jedno jakie ponosi koszty pan notariusz?
prawie zadne
A taki co prowadzi firme? ma koszty olbrzymie.
Wiec niech nie narzekaja a wezma sie do pracy
pipipopop / 195.212.74.* / 2007-10-03 14:24
Ziobro może populista, ale coś dobrego może uda mu się zrobić jak obetnie zarobki notariuszom. Normalne że są wściekli, bo do tej pory żyło im się super wygodnie, a tak będzie tylko bardzo wygodnie.

Ostatnio sprzedawaliśmy niedrogie, nieduże mieszkanie i zarobek netto notariusza za pół godziny pracy był grubo ponad 2 razy wyższy niż dłuższa prywatna wizyta z dzieckiem u profesora okulisty. Lekarz na dodatek używał drogiego, specjalistycznego sprzętu (który musiał kupić) a notariusz używa tylko zwykłego komputera.

Gdybyśmy sprzedawali większe, droższe mieszkanie za dokładnie tą samą robotę zarobiłby więcej.

Wcześniej przy zakupie mieszkania notariusz mylił się kilkakrotnie (np. co do numeru konta na który bank miał przelać pieniądze) i to my mielibyśmy problemy a nie on, gdybyśmy tego nie wytknęli.

Pracę mają spokojną, klientów zapewnionych (prawo im zapewnia popyt na usługi), pracują krótko (spróbujcie załatwić coś u notariusza po 15:00, lub na przykład w weekend), brak konkurencji i kontrolowany dostęp do zawodu (głównie dla krewnych), dochody zapewnione po wysokich stawkach.

Obniżenie stawek to świetny pomysł, ale to mało. Tam potrzeba konkurencji z prawdziwego zdarzenia.
stefan4467 / 212.2.100.* / 2007-10-04 00:38
Święte słowa prowadzę firmę i wiem ile trzeba inwestować aby godziwie zarobić. Nie zapominajmy, że prowizje notariuszy są naliczane od wartości transakcji a wartość nieruchomości w ostatnim czasie wzrosła prawie trzykrotnie i co za tym idzie wynagrodzenia notariuszy tak samo. Dokonywałem ostatnio kilku transakcji kupna nieruchomości i całość roboty wykonywali aplikanci obsługujący w jednym czasie 5 klientów a notariusza widziałem 5 minut opłata 3000złx5=15000przychodu w 30 minut, żadne wykształcenie nie usprawiedliwia takich dochodów chyba,że we własnej firmie a nie jako urzędnik państwowy za naszą kasę. A co do jakości usług żaden akt notarialny z kilku zawieranych nie był bez błedu wszędzie pośpiech i byle do kasy. Jedną nieruchomość z wpisem w dziale III KW jako roszczenie nasza pani supernotariusz sprzedała nie zaglądając do księgi wieczystej więc nie piszcie mi k... wasza mać studenciki prawa o profesjonaliżmie bo za krótko na tym świecie siusiumajtki żyjecie aby to wszystko ogarnąć. A jak notariuszom brakuje na wodę to ja im zasponsoruję biedakom.
Majkel Skofilt / 85.128.68.* / 2007-10-03 08:26
jako pracownik kancelarii prawnej chciałbym nadmienić że inny jest przypadek w przypadku radców prawnych i adwokatów. Oni choć mają rozporządzenia, to jednak potrafią zejść ze stawek. Znane mi są nawet tacy, którzy działają jak w Stanach, czyli prowizja od odzyskanej kwoty. Natomiast notariusze mają rozporządzenie o stawkach MAKSYMALNYCH i równo te stawki stosują, a do każdego kto się wyłamie przyjeżdzają czarni notariusze w beemce i przemawiają mu do rozumu. Tak więc znalezienie notariusza, ktory NIE stosuje stawek maksymalnych jest cudem. Nie wiem szczerze mówiąc czy taki istnieje. Więc, gdyby nie stosowali takich stawek to by teraz ich Ziobro nie uwierało. Tak więc słuszny jest głos ludu.
mandaryn44 / 83.30.232.* / 2007-10-03 08:58
Jestem notariuszem,
W 90 % stosuje ulgi nawet nie proszony. Mam bardzo dużo klientów, nieźle zarabiam, ale pracuję od 8 do późnego wieczora. Mam zamiar przyjąć kolejnego pracownika, ale muszę chyba to przemyśleć.
Przynajmniej jedna kancelaria upadnie w moim mieście /ok. 300 tyś mieszkańców./
Niestety po obniżce trzeba będzie brać opłatę za czynności za które teraz się nie brało - jest ich wiele przy okazji głównej transakcji wiele było robionych niejako przy okazji - teraz będę pobierał opłaty.
Majkel Skofilt / 85.128.68.* / 2007-10-03 12:17
No to zwracam honor. Jak jest Pan z Wawy, bądź zna Pan kogoś z Wawy, kto stosuje niższe stawki, to prosze o odpowiedź, jesteśmy w stanie zapewnić pracę.... Może wtedy zmienię zdanie....
ryjek_tom / 2007-10-03 07:59
nawet się nie bronią :) ale trudno się bronić jak nie ma się uczciwych argumentów.....
amonron / 2007-10-02 13:34 / Bywalec forum
za 3 godziny pracy dwa miesiące temu ci złodzieje wzięli odemnie 15 000 to co w jeden dzień mogą zarobić prawie 50 000,nic im się stanie jak zarobią połowę mniej.Za bardzo korzystali z wolności.Już geodeci są sprawiedliwsi a muszą po deszczu gonić.
geometra / 87.96.30.* / 2007-10-02 21:37
....Za bardzo korzystali z
wolności.Już geodeci są sprawiedliwsi a muszą po deszczu gonić....
od geodetów proszę sie odczepić.Byłbym wdzięczny gdyby PAn Ziobro ustalił dla mojej branży jakiekolwiek stawki.Na dzien dzisiejszy konkurencja bije sie , a jedyny argument to cena np. 600,00zł za mapę do celów projektowych.Prosze sobie policzyć... ZUS , pensja zatrudnionego geodety, czynsz za biuro, kilometrówka, rachunek z PODGiK, pensja asystenta geodety, programy legalne oczywiście, czynsz za biuro, amortyzacja sprzętu> drukarka, ploter, dalmierz... hmmm to w sumie zadne koszty.O ubezpieczeniu OC geodety nie wspomnę... o może zamiast cieszyć się z tego ,że notariusze zarobią mniej pomyślelibyśmy sobie co by tu zrobic żebyśmy wszyscy zarabiali więcej.
amonron / 2007-10-02 13:40 / Bywalec forum
Na ich obronę mogę powiedzieć że umowa faktycznie była skomplikowana ,ale i tak to ja się męczyłem tłumacząc notariuszce o co chodzi
dzikilg / 2007-10-02 08:10
Pierwszy raz się zgadzam z Ministrem tego rządu:)
fssfsddf / 217.173.102.* / 2007-10-02 12:14
Popieram calkowicie :)
zdzicho / 87.99.106.* / 2007-10-01 08:27
a potem sie okaże ze biednego notariusza okradli z 8 mln zł jak tego komornika ze slaska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
przyszła bezrobotna / 79.187.3.* / 2007-09-28 11:16
i jeszcze tylko nadmienię, że większość kwoty, jaką płąci się u notariusz przy umowach - to są PODATKI, które notariusz pobiera w imieniu Państwa i musi je odprowadzić raz w m-cu, przy zachowaniu odpowiednich procedur.
OSKUBANY PRZEZ NOTARIUSZA / 83.9.90.* / 2007-10-03 20:47
HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
TE PODATKI TO STANOWIA GROSZOWY SKŁADNIK TEGO CO NOTARIUSZ INKASUJE
a CZY KTOS WIDZIAŁ BIEDNEGO NOTARIUSZA?
A CZY KTOS WIDZIAŁ NOTARIUSZA JADACEGO MALUCHEM?
a CZY KTOS WIDZIAŁ NOTARIUSZA MIESZKAJACEGO NA 40 METRACH
tO ZŁODZIEJE W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH
Klient notariusza / 88.199.44.* / 2007-09-30 17:55
Czyli w ciągu pół godziny notariusz zarabia 1000zł a nie 5tys.zł.? To rzeczywiście bardzo niska kwota. Większość Polaków pracuje cały miesiąc za 1000 zł!
sprawiedliwy / 195.205.119.* / 2007-09-28 12:29
Proszę pamiętać, że te podatki i opłaty zostały już radykalnie obniżone (np. podatek od czynności cywilnoprawnych z 5% do 2%)
przyszła bezrobotna / 79.187.3.* / 2007-09-28 11:12
Tak Państwo komentujecie, a żadne z Was nie zna problemu od środka. Jestem pracownikiem kancelarii i już teraz moja szefowa mi mówi, żebym szukała innej pracy bo jej nie będzie stać na utrzymanie pracownika, a może nawe wogóle sama będzie musiała się przekwalifikować - tak jak jakieś 40% notariuszy... To kancelarie dbają o obrót nieruchomościami od strony obsługi prawnej, Państwo zrzuciło na nas szereg obowiązków związanych z poborem podatków i związaną z tym sprawozdawczością i ma nas teraz gdzieś! Notariusz odpowiada za każdy 'papier' wychodzący z kancelarii. Przeciętny Kowalski kupując mieszkanie raz w życiu - defakto - zaoszczędzi na całym tym zamieszaniu zaledwie jakieś 300 - 600 pln... Jeżeli ktoś nie zna pracy notariatu od środka - to proszę się nie wypowiadać i nie pisać głupot wyssanych z palca Pana nie szanownego Ziobry!!!
oskubany przez not / 83.9.90.* / 2007-10-03 20:55
PRZYSZŁA BEZROBOTNA KOBIETO
bzdury waść pani pleciesz. Jegomość notariusz z pani piny robi. A może czas najwyższy notariuszy wysłac na bezrobocie i na kuroniówkę albo na zupke darmową? Może wtedy przestaną być tak pazerni. Piszecsz ze zwykły obywatel kupując mieszkanie zaoszczedzi 600 zł. A czy kobito wiesz ze te 600 zł to dla kupującego jest dużą kwotą?
Pewnie co to dla notariusza jest szesc stów?
Papierosa przypala stówą
i nie nażekajcie ze tak ciezko pracujecie. Jak tak z=ciezko to wpadnijcie na pobliską budowe i zatrudnijcie sie. Tam bedziecie mieli lekką pracę a jakie super zarobki, że wywrotką po kase bedziecie przyjeżdżać bo w walizce wam sie nie pomieszcza.
Konrad157 / 83.7.224.* / 2007-10-02 18:49
Proszę doradzić szefowej, aby zmieniła sobie samochód to wówczas będzie mogła panią dalej zatrudniać. Gdyby jednak próbowała się przekwalifikować zawodowo, to proszę jej podpowiedzieć, że znajdzie w każdej większej firmie pracę jako sprzątaczka za 850 zł miesięcznie.
Irysek / 84.201.208.* / 2007-09-28 19:39
Ja także pracuję w kancelarii notarialnej, notariuszem nie jestem zarabiam 2000 brutto i odwalam całą robotę, szefowa tylko pieczatkę podbija. i martwi się że nie bedzie mogła do spa do Szwajcari pojechać.
MKKKK / 83.18.43.* / 2007-09-28 13:58
Moze coś w tym jest ale notariusze sami są sobie winni tej sytuacji poprzez permanentne ograniczanie dostępu do zawodu. Wszędzie tam, gdzie są jakieś przywileje (ograniczenia) powstaje sytuacja przypominajaca oligopol albo zmowę konkurencujną. Państwo broni się przed takimi niezdrowymi dla gospodarki zachowaniami. Przykładem moze byc Microsoft i niedawny wyrok trybunału europejskiego.
Poprzednie próby naprawienia sytuacji poprzez łatwiejszy dostęp do zawodu został zablokowany przez TK.
Państwo broni się nadal. Mozna dyskutować, czy jest to dobra obrona czy nie, ale jakoś musi to robić.

Jeżeli nawet w efekcie tego kroku upadnie część kancelarii to tródno. Takie są prawa rynku. Jeżeli prowadzę interes to robię to na własne ryzyko i odnoszę sukces lub plajtę. Z jakiej racji wpisanie na listę korporacji jakiegos zawodu ma być gwarancją, że zawsze bedę miał klientów i będą oni płacić wysokie (zagwarantowane przez prawo) stawki za moje usługi? Z jakiej racji to, że jestem notariuszem i mam kancelarię ma gwarantować mi dostatnie życie. Moim zdaniem powinny tutaj rządzić prawa rynku.

Konkluzja:
Notariusze są sami sobie winni.
wolny człowiek / 83.27.25.* / 2007-09-30 18:11
100% racji. Notariusze, adwokaci, radcy prawni, nawet w znacznym stopniu lekarze, to kasty do których ludzie z poza własnego kręgu nie mają dostępu, albo baaardzo utrudniony. To jedna z nielicznych decyzji tego rządu z którą się w pełni zgadzam. I nieważne czy to odczytywane jest jako kiełbasa wyborcza. TO NALEŻAŁO ZROBIĆ i czas nie ma tu żadnego znaczenia, szkoda że dopiero teraz.
jacek kolobrzeg / 80.50.45.* / 2007-09-28 13:18
Skoro pracuje Pani u notariusza to wie Pani dokładnie co oni robią i ile za to kasują. Prosty przykład: nowo wybudowany blok mieszkalny 50 mieszkań, umowy notarialne dokładnie takie same z każdym z mieszkańców. Przy wartości mieszkania 130 tys notariusz wziął dla siebie maksymalną stawkę 1700 plus vat. Chciałbym móc tyle zarobić za KOPIUJ-WKLEJ w Wordzie. Prosze nie mówić o odpowiedzialności: przy kopiuj-wklej pomyliła się i wpisała mi w hipotekę milion zamiast 100tys. gdybym nie zauważył to by było spartolone. W ciągu 2 lat ceny mieszkań wzrosły o 100% - dochody notariuszy wraz z nimi. Więc tak naprawdę wogóle nic nie stracą - będą zarabiać tyle co 2 lata temu. ALE: gdy ktoś się przyzwyczai do kapusty lecącej z nieba ZA NICNIEROBIENIE to trudno potem się pogodzić z tym, że już nie zmienimy co roku najnowszego lexusa.
Taka czynność powinna kosztować niezależnie od ceny przedmiotu i tyle by było na nią stać każdego.
Teed / 195.136.168.* / 2007-10-01 16:31
Brawo Panie Ziobro, popieramy Pana działania w 100%, tak trzymać !!!
POPIS / 80.53.100.* / 2007-10-02 18:44
Te biura notarialne to banda i zdziercy kasy od ludzi bo żądają kasę jak im się podoba za takie same czynności przy przekształceniu mieszkań spółdzielczych biorą od 600-950zł w tym samym mieście brawo Panie Ziobro
Joanna Kobyłecka / 217.172.249.* / 2007-10-01 11:57
popieram w 100-u % myśleli że będą zarabiać na tych mieszkaniach za 1 zł, a tu lipa.Wykup mieszkania kosztuje grosze,a kto bierze najwięcej- minimum 900 zł notariusz Ziobro tak trzymaj Klientka
yiutyiu / 83.18.43.* / 2007-09-28 11:01
Brawo!!! Brawo!!!!
Argumentu notariuszy są śmieszne, żałosne!!!!
POPIERAM!!!!
zdenek... / 83.13.250.* / 2007-09-27 17:59
stawki kosmiczne dalej takie będą ale taniej będzie
bambaryła / 81.219.36.* / 2007-10-05 21:36
Notariusze: Zaskarżymy rozporządzenie Ziobry
A jednak najwięcej bierze sobie fiskus, raz przez PCC, drugi raz VAT i nikt tego nie podnosi, a przecież panu Bosakowi mogło by zabraknąć pieniędzy w kasie sejmowej na dojazdy na kursy tańca. Jakoś tego nikt się nie czepia.

Najnowsze wpisy