Forum Forum prawnePracy

nowa praca a ciąża

nowa praca a ciąża

isa / 2012-05-29 10:30
nie wiem zupełnie co mam robić. Zostałam zatrudniana na okres próbny 3 miesieczny, minęło 7 tygodni pracy i wczoraj zrobiłam test ciążowy, okazało się, że jestem w ciąży! Jeśli przyznam się teraz, to nie będą mieli obowiązku zatrudnić mnie po okresie próbnym, prawda?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-05-29 11:08
I tak NIE ma takiego obowiązku by po okresie próbnym zatrudniać.
Natomiast- poinformować pracodawcę należy, bo w ciąży korzysta Pani z jej ochrony poprzez zakaz np. pracy w nadgodzinach.

Nie wiem jak "wysoka" jest ta ciąża- jeśli w dniu ostatnim umowy próbnej będzie ona przynajmniej 3 miesięczna- umowa musi być przedłużona do dnia porodu na podstawie art. 177, par. 3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-177
isa / 2012-05-29 11:11 / Bywalec forum
no ale jak powiem to wtedy już na pewno mi nie pzredłuży i zostanę bez środków do życia i bez zasiłku, bo to moje pierwsze zatrudnienie
wiwan / 2012-05-29 11:48
1.Jeśli niezdolność do pracy (np. właśnie z powodu ciąży) powstanie jeszcze w czasie umowy, albo do 14 dni po umowie (ale wtedy już niezdolność min. 30 dniowa) to prawo do zasiłku chorobowego będzie.

2.Jeśli dojdzie do przedłużenia umowy do dnia porodu jak pisał szklarek- powstanie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

3.Liczy się też zdrowie dziecka i elementarna uczciwość- również wobec pracodawcy.

Najnowsze wpisy