Forum Forum prawnePracy

Nowy pracodawca wymaga RMUA z br.

Nowy pracodawca wymaga RMUA z br.

skomentuj
b4rt / 79.139.108.* / 2012-08-09 11:43
Witam,

obecnie jestem w trakcie okresu wypowiedzenia u aktualnego pracodawcy. Przyszły pracodawca, oprócz standardowych danych (adres zameldowania, PESEL, NIP itp.), wymaga dostarczenia zaświadczeń RMUA z bieżącego roku.

Czy ma do tego prawo? W jakim celu jest mu to potrzebne?
Znając dane z RMUA będzie znał moje dotychczasowe zarobki, których - zgodnie z podpisaną klauzulą poufności - nie mogę zdradzać.
Czy mogę odmówić dostarczenia RMUA nowemu pracodawcy?
Wyświetlaj:
EmiliaPe9 / 77.65.91.* / 2020-02-25 11:29
ostatnio miałam podobny problem i przepisy się co chwile zmieniają, jakby ktoś miał problem tego typu to ja polecam Pana Przemysława z kancelarii Lexstrada. Jednak lepiej mieć potwierdzone informacje bo tak jak mówię prawo zmienia się z dnia na dzień i to co ja w swojej sprawie znalazłam w internecie miało się nijak do tego jak było rzeczywiście.
szklarek / 2012-08-09 20:10
Pracodawca nie ma prawa tego żądać. Katalog danych, jakich może zawiera art. 22'1 Kodeksu Pracy:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-i-przepisy-ogolne/art-22

Może żądać również dokumentów potwierdzających dodatkowe umiejętności, jeśli są one potrzebne na danym stanowisku, ich wymóg był znany w procesie rekrutacji lub powołał się na nie pracownik w CV, aplikacji, liście motywacyjnym.

RMUA jest mu zbędny. Nie ma prawa go żądać.

Ps. Nawet gdyby się Pan ugiął- to i tak po nowelizacji ustawy o systemie ub. społecznych ( art. 41 ) od 2012 roku jeśli się pracownik nie upomina o RMUA co miesiąc, to dostaje zbiorczy do 28 lutego roku następnego. Czyli na jego żądanie i tak jest Pan w stanie uzyskać teraz raport tylko za lipiec. A za ponad pół roku uzyskać raport za styczeń- miesiąc rozwiązania.
b4rt / 79.139.108.* / 2012-08-10 11:45
Dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że §4 z w/w art., który brzmi:
"Pracodawca może żądać podania innych danych osobowych niż określone w § 1 i 2, jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów." - nie dotyczy podania danych z RMUA.

Napisał Pan, że RMUA jest zbędne nowemu pracodawcy. Wydaje mi się, że jest mu to potrzebne do naliczenia zaliczek na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne. Domyślam się też, że pracodawca chce dzięki temu wiedzieć czy nie zostanie przekroczony górny roczny limit podstawy wymiaru składek emerytalnych i rentowych (tj. 105.780,00 zł w 2012r.).

Zatem skoro pracodawca nie ma prawa tego żądać (a i ja nie zamierzam dostarczać takich poufnych danych), to może mu wystarczyć podanie jakiegoś oświadczenia o nieprzekroczeniu tego rocznego limitu?
szklarek / 2012-08-10 21:40
Tak, powinien on jako płatnik składek wiedzieć o tym, kiedy pracownik w trakcie roku osiągnie "30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach.
Bo tak do dosłownie w ustawie systemowej jest.

250% przeciętnego ( za poprzedni kwartał )- to dla dobrowolnej składki chorobowej.


I wystarczy mu do tego OŚWIADCZENIE pracownika, o dotychczasowej (od 1 stycznia) łącznej uzyskanej kwocie tej podstawy wymiaru składki emerytalnej. Jest to sytuacja identyczna, gdyby nie rozstawał się Pan z dotychczasowym pracodawcą- zaczynał pracę na dodatkowym etacie, albo miał od stycznia 17 różnych oskładkowanych zleceń.

Co więcej, może go Pan nie składać, w zaciszu domowym sumować sobie sam te podstawy i poinformować pracodawcę dopiero w miesiącu przekroczenia. Bo tak naprawdę to TYLKO taki, jako ubezpieczony ma Pan obowiązek
z art. 19 ust. 6 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

Ale wobec braku takiego oświadczenia- ma on jako płatnik po prostu naliczać składki, tak jakby przychód u niego był pierwszym i jedynym w tym roku. W razie przekroczenia limitu ZUS go poinformuje, z opóźnieniem i będzie musiał dokonać korekt naliczeń, zwrócić nadpłatę.
ht / 217.99.179.* / 2018-05-14 19:34
Dzien dobry, jestem w dokladnie takiej samej sytuacji jak opisana powyzej, chcialabym sie dowiedziec czy cos sie zmienilo w przepisach w roku 2018 czy nadal nowy pracodawca nie ma prawa prosic mnie o zaswiadczenie z RMUA?
b4rt / 79.139.108.* / 2012-08-11 13:12
Dziękuję Panu za informacje i pozdrawiam.
skomentuj

Najnowsze wpisy