Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Obama i Brown odnawiają sojusz. Chcą razem walczyć z kryzysem

Obama i Brown odnawiają sojusz. Chcą razem walczyć z kryzysem

Wyświetlaj:
-- / 83.16.133.* / 2009-04-02 13:57
http://www.youtube.com/watch?v=FjkYHagtVjw&feature=related
girrro / 77.254.132.* / 2009-04-01 22:22
NO TAK dawno nie czytałem takich bzdur HE HE BIO CHIPY ludzie chyba ecco soja wam poszła na mózgi.........!!!!!!!!!!!!!!!!!
karynin / 84.49.206.* / 2009-04-01 21:05
Wszystkie karty wyjdą na stół.Ty musisz wybrać po której stronie stajesz.
Kwachs / 91.198.194.* / 2009-04-01 14:46
1.4.Londyn (PAP/AP) - Tysiące ludzi zebrały się w środę w centrum Londynu, aby w "Dzień Finansowych Głupców" zaprotestować przeciwko czwartkowemu szczytowi G20.

Niektórzy z demonstrantów próbowali szturmować budynek Banku Anglii (Bank of England). Napierali na policyjne barierki otaczające gmach skandując hasło: "Znieść pieniądze!". Doszło do przepychanek z policją. Demonstranci rzucali w policjantów jajkami i owocami próbując przerwać kordon policji.

"Zostaliśmy obrabowani - uważa 22-letni Vinzcente Oliver. - Jestem tu, aby wesprzeć starszych ludzi, którzy ciężko pracowali przez te wszystkie lata. Gdybyśmy to my coś ukradli, trafilibyśmy do więzienia".

"Powinniśmy wyrzucić bankierów i ich politycznych sojuszników z miasta i odsunąć od władzy" - napisano na jednym z transparentów.

Nad brytyjską stolicą krążą helikoptery. Wiele budynków w dzielnicy finansowej City zostało zabezpieczonych przed wybijaniem szyb, zamknięto kilka ulic. Pracownicy banków zamienili garnitury na dżinsy i koszulki, żeby nie stać się potencjalnym celem ataków. Do tej pory aresztowano sześć osób.

Policjanci w żółtych kamizelkach zatrzymywali i przeszukiwali ludzi, którzy zgromadzili się przed bankiem centralnym. Ciężarówki z policjantami zaparkowano w wielu bocznych ulicach. Również wzdłuż ulic ustawiły się setki policjantów sprowadzonych do stolicy z całego kraju.

Marsze protestacyjne są zaplanowane na cały dzień. Na czele niektórych z nich stanie "czterech jeźdźców Apokalipsy" symbolizujących wojnę, zmiany klimatyczne, przestępstwa finansowe i bezdomność.

Wiele banków postanowiło wzmocnić środki bezpieczeństwa. Także sklepy i restauracje zabezpieczały deskami witryny. Sklep Gucciego znajdujący się w pobliżu gmachu Bank of England został zamknięty, a z wystawy zdjęto wszystkie towary.

Drewnianymi deskami zabezpieczono pomniki znajdujące się w pobliżu londyńskiej Giełdy Królewskiej. Metalowe bariery ustawiono przed siedzibą główną Bank of Scotland, który otrzymał rządowe wsparcie finansowe w odpowiedzi na kryzys.

Serię demonstracji planują m.in. ekolodzy i pacyfiści. Niektórzy nazywają środę "Dniem Finansowych Głupców" nawiązując do brytyjskiej odpowiednika prima aprilis (ang. All Fools Day). (PAP)

Najnowsze wpisy