Forum Forum prawnePracy

obniżka wynagrodzenia

obniżka wynagrodzenia

beni / 2013-02-26 09:11
czy pracodawca moze legalnie obnizyc mi wynagrodzenie bez ustalenia tego ze mna i wystosowania odpowiedniego pisma ktore oboje podpiszemy?
Wyświetlaj:
apples / 2013-02-26 13:03
a jak to sie ma w przypadku stawki godzinowej? Czy moze sam bez mojej zgody nagle obnizyc mi stawke godzinowa o np. 1zl?
szklarek / 2013-02-26 13:18
NIE. Stawka godzinowa to jeden ze sposobów zdefiniowania płacy zasadniczej w systemie czasowym wynagradzania.

Czyli zasady zmiany są identyczne jak w przypadku płacy zasadniczej wyrażonej w kwocie miesięcznej.
szklarek / 2013-02-26 10:08
To zależy od tego, który i gdzie zdefiniowany składnik wynagrodzenia miałby być zmniejszony.
1. wynagrodzenie zasadnicze- może być zmienione bez zgody/podpisu pracownika drogą wypowiedzenia zmieniającego. Choć element zgody pracownika polega tu na braku terminowego sprzeciwu.
2. dodatkowy element- np. premia regulaminowa- może być zmieniona na zasadzie ww wypoiwedzenia zmieniającego- jeśli była ustalona w umowie o pracę albo poprzez po prostu zmianę regulaminu, jeśli była zdefiniowana w regulaminie wynagradzania/premiowania oraz również wypoiwedzeń zmieniających
Ta druga zmiana wymaga jednak uzgodnienia z ZZ.

Najnowsze wpisy