Forum Forum podatkoweInterpretacje

Od kiedy liczyc ulge na start i odliczanie kosztow

Od kiedy liczyc ulge na start i odliczanie kosztow

Michal przedsiebiorca / 109.173.156.* / 2021-07-04 19:09
Dzień dobry,
rozpoczęcie JDG przypada na 2.07, natomiast datę powstania obowiązku opłacania składak ZUS zaznaczyłem na 2.08. Do końca lipca jestem zatrudniony na UOP i jestem ubezpieczony w ZUS. Faktyczną działalność (pierwszy dzień) rozpoczynam 2.08.

Ulga na start

Od kiedy powinienem liczyć ulgę na start:
1) zakładając, że musi być liczony pełny miesiąc, ale biorąc pod uwagę 2.08:
- wrzesień (ponieważ sierpień nie jest pełnym miesiącem), październik, listopad, grudzień, styczeń, luty
2) zakładając, że musi być liczony pełny miesiąc, ale biorąc pod uwagę 2.07:
- sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń

Ubezpieczenie zdrowotne
Jestem ubezpieczony w ZUS (na UOP) do końca lipca.

Jeśli dobrze rozumiem to podając datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS na 2.08 powinienem opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za sierpień czy dopiero za wrzesień (pełny miesiąc)?

Data rozliczenia kosztów i odliczenia VAT
Generując koszty w lipcu czy powinienem je rozliczyć w lipcu i odliczyć VAT (mając zerowe przychód) w lipcu czy od sierpnia?

Przykładowo zakupię firmowego laptopa w lipcu na fakturę.

Do KPiR muszę go dodać w lipcu i rozliczyć w tym miesiącu? Mam wtedy zerowy przychód, ponieważ faktycznie rozpoczynam działalność dopiero w sierpniu. Mój dochód byłby zatem ujemny. Czy taka sytuacja może mieć miejsce i jak mogę to rozwiązać?

Z tego co wiem to VAT mogę rozliczyć do 3 miesięcy mając rozliczanie w trybie miesięcznym, jak to się ma do KPiR?

Najnowsze wpisy