Forum Forum prawneCywilne

Odmowa odebrania paczki z powodu innego dostawcy niż w umowie

Odmowa odebrania paczki z powodu innego dostawcy niż w umowie

Filip1219 / 83.22.191.* / 2021-06-11 17:26
Spotkałem się dzisiaj z sytuacją, w której klient nie odebrał przesyłki, bo dostarczył ją kurier z innej firmy, niż on napisał.
Sprawa wygląda tak: sprzedałem parę butów panu, z którym od początku ciężko było się dogadać, w pierwszym wiadomościach poinformował mnie, że chce wysyłkę firmą Poczta Polska, natomiast ja poinformowałem go, że wysłać mogę jedynie DCE lub FGH (nazwy zmyślone). W dalszej rozmowie przez chwilę pominęliśmy kwestię firmy przewozowej i napisałem mu swoje warunki, a na końcu poinformowałem go, że jeżeli wszystko jest dla niego zrozumiałe i chce nadal je kupić, to niech poda adres. W myśl paremii "kto milczy, ten zdaje się zezwalać", skoro wysłał mi adres wysyłki, to zrozumiałem to jako akceptację. Na co odpisał, że paczkę przyjmie jedynie "pocztą", a sama nazwa poczta nie tyczy się żadnej z firm, lecz rozumiana jest jako jedna z usług świadczonych przez firmy przewozowe. A więc przyszedł czas wysyłki, spakowałem paczkę w podwójny karton, owinąłem stretchem i wysłałem firmą DCE, gdyż jak poinformowałem pana P. było by najbardziej po drodze. Pan P. nie odebrał paczki, gdyż stwierdził, że mówił jasno, że odbiera jedynie paczki od Poczty Polskie, GDYŻ TAM PRACUJE JEGO KOLEGA. Oczywiście firma przewozowa DCE przywiozła paczkę w nienaruszonym stanie, a jedynym powodem, dlaczego nie odebrał paczki to fakt, iż tak na początku rozmowy napisał oraz, że nie była to Poczta Polska, w której pracuje jego kolega.
Dlatego przychodzę z pytaniem: czy sam powyższy argument wystarczy, aby Pan P. miał rację w sprawie?
Czy paczka, która dotarła w idealnym stanie do klienta, a więc usługa firmy przewozowej została spełniona w 100% może być powodem nie odebrania paczki?

Najnowsze wpisy