Forum Forum dla firmKsięgowość

Odpowiedzialność biura rachunkowego - kruczek w umowie

Odpowiedzialność biura rachunkowego - kruczek w umowie

Gabriela212 / 83.19.64.* / 2008-09-01 16:34
Witam
Chciałam zasięgnąć informacji, czy dobrze interpretuję zapis w umowie o usługowe prowadzenie ksiąg podatkowych, zawartej z naszym biurem rachunkowm, oraz czy tego typu zapis jest zgodny z prawem.

Chodzi o zapis:
"Zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości w realizacji czynności wynikających z niniejszej umowy w przypadku gdy:
- zleceniobiorca nie urgulował w okresie rozliczeniowym w terminie wskazanym w niniejszej umowie, choćby jednego wynagrodzenia na rzecz zleceniobiorcy."

Moja interpretacja jest taka, że jeżeli firma nie opłaci w terminie choć jednej faktury za prowadzenie ksiąg rachunkowych (co zdarzyło już nam się kilkakrotnie), to biuro rachunkowe umywa ręce od wzięcia odpowiedzialności za rzetelność prowadzonych ksiąg rachunkowych. Czyli w przypadku błędnego prowadzenia ksiąg, za co - w przypadku terminowych płatności za usługi -odpowiedzialność ponosiło by biuro, to w przypadku nieterminowych płatności, odpowiedzialności takiej biuro nie ponosi.
Czy myślę słusznie? I czy jest to zgodnie z ustawą o rachunkowości???

Proszę o odpowiedzi w tej sprawie.
Wyświetlaj:
aborusia / 195.117.88.* / 2008-10-24 09:24
ale im nie chodzi o terminowe płatności faktur tylko o to, żeby im (zleceniobiorca to właśnie biuro rachunkowe) wyplacac wynagrodzenie. Co do kwestii czy jest to zgodne z ustawą to sie nie wypowiadam bo nie wiem
Ba / 83.143.40.* / 2008-09-21 21:52
Wg mnie taki zapis nie ma w ogole żadnej mocy prawnej. Nie można uzależniać rzetelności prowadzonych ksiąg od tego czy klient zapłaci za usługi? A co w momencie jeśli przez kilka miesięcy będziecie się spóźniać z płatnościami - nie mówie o notorycznych opóźnieniach ale powiedzmy o kilkudniowych, i na koniec roku obrachunkowego zaczniecie płacić w terminie, to wtedy nagle przyłożą się do pracy? Taki zapis w moim odczuciu jest tylko straszakiem. Każde biuro rachunkowe powinno mieć wykupione OC w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg, więc w razie wykrycia nierzetelnosci proponuję ich pociągnąć do odpowiedzialnosci.

Najnowsze wpisy