Forum Forum prawneCywilne

Odwołanie darczyńcy z darowizny

Odwołanie darczyńcy z darowizny

11Kasia11 / 2008-10-04 01:41
Witam,
mam pytanie dotyczące możliwości odwołania darczyńcy. Otóż 4 lata temu moi rodzice przekazali mi w formie darowizny domek letniskowy zaznaczając sobie prawo nieodpłatnej służebności do końca ich życia. Sutuacja na tyle sie skompikowała gdy mój ojciec odszedł od mamy do nowej rodziny i bez mojej wiedzy sprowadził sobie do domku nową rodzinę. Dochodziło tam min do zabaw alkoholowych po których zastałam oprócz bałaganu niewielkie na szczęście zniszczenia. Aby uniknąć podobnych sytuacji i kolejnych strat odebrałam ojcu klucze do domku tym bardziej że nie poczuwał się do oplat eksploatacyjnych które w akcie notarialnym są odrbnie określone. Nadmienie że rodzice są już po rozwodzie z winy ojca, który nie utrzymuje ze mną od ponad roku. Czy jest szansa aby zwolnić ojca z możliwości śwaidczenia dożywotniego. Rodzice posiadają meldunek w mieszkaniu w mieście. Czy mogę przekazać domek w darowiżnie swoim niepełnoletnim dzieciom aby pozbyć sie obowiązku dożywotniej dostępności do domku ojcu. Bardzo prosze o pomoc - z góry dziękuje
Wyświetlaj:
5jaro / 82.139.13.* / 2008-10-04 19:58
Witam.Z darowizną możesz zrobić co chcesz. Najrosadniej w Twioim wypadku jest zwrócić darowiznę .Musisz pamietać że jeszcze przez sześć lat w/w darowizna wchodzi do schedy spadkowej. (Art.994. KC ) A tak swoją część uzyskasz bez obowiązku swiadczenia dożywotniego wynikającego z umowy darowizny .
11Kasia11 / 2008-10-05 11:01
Nie chciałabym zwracać darowizny ponieważ za nim dostanę ten domek w spadku będzie on już całkiem zdewastowany. Darczyńcami byli oboje rodzice jako małżeństwo, natomiast ojciec zerwał więzi rodzinne i czy w takim razie najpierw złożyć do sądu wniosek o zerwanie więzi rodzinnej a następnie o pozbawienie go dożywotniego świadczenia? dziękuje za pomoc

Najnowsze wpisy