Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej przez dwóch lub więcej przedsiębiorców. Forma ta nie posiada osobowości prawnej, a jej funkcjonowanie reguluje prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Podmiotami prawa w spółce cywilnej są jej wspólnicy. Sama spółka jest jedynie umową i nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa. Konsekwencją braku osobowości prawnej jest to, że spółka cywilna nie ma własnego mienia. Wszelkie prawa i zobowiązania zaciągane są na rachunek wspólników i i wchodzą do ich wspólnego majątku. Wspólnicy dysponują majątkiem, który stanowi ich współwłasność łączną.
Spółka cywilna nie ma przymiotu przedsiębiorcy. Podstawy prawne działania spółek cywilnych zawarte są w Art. 860-875 kodeksu cywilnego.
Zatem:
ad.1.możesz, co więcej bez DG nie byłoby to możliwe
ad.2. jako osoba fizyczna prowadząca DG
ad.3. zarówno, choć bardziej trafne jest określenie, że dochód ze spółki jest jednym z dochodów twojej DG
ad.4. każdy wspólnik płaci podatek dochodowy od całej swojej DG, czyli również z dochodów innych. Natomiast podziału zysków w spółce cywilnej dokonujemy według zasad określonych w umowie spółki. Zwykle jest to podział proporcjonalny do wielkości wniesionych wkładów. Jeżeli umowa spółki nie ustala dokładnych zasad dotyczących podziału zysku i finansowania strat to każdy ze wspólników niezależnie od wielkości wniesionego wkładu ma prawo do równego udziału w zyskach i stratach jakie spółka wypracuje. W umowie spółki jawnej możemy zawrzeć postanowienia, które będą zwalniały wspólnika z udziału w stratach. Nie wolno nam natomiast umieścić zapisów, które by wykluczały jakiegoś wspólnika z udziału w zyskach. Każdemu ze wspólników przysługuje prawo do wypłaty swojej części zysku. Wypłata zysku zgodnie z ustalonym w umowie udziałem może nastąpić z końcem roku obrotowego.
ad.5. ZUS jeden, i ten sam od DG, tak jakbyś nie przystąpił do spółki
ad.6. tak
Link do kodeksu:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
i do artykułu:
http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/spolka;cywilna,166,0,210342.html