Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

PGNiG podwyższy cenę gazu?

PGNiG podwyższy cenę gazu?

Money.pl / 2011-02-07 12:38
Komentarze do wiadomości: PGNiG podwyższy cenę gazu?.
Wyświetlaj:
erplew / 79.162.204.* / 2011-02-07 13:57
już chyba czas na prywatyzację, czy urząd antymonopolowy może się tym tworem zająć?
yu76 / 77.95.48.* / 2011-02-07 12:50
spółka giełdowa,a myślenie socjalne -zamiast dopieszczać odbiorców którzy ogrzewają swe domy gazem i zużywają go więcej,każe się ich wysokimi opłatami abonamentowymi ,a hołubi się ,,kuchenkowiczów,,którzy zużywają śladowe ilości gazu za to generują olbrzymie koszty inwestycyjne na utrzymanie sieci.Komuna wiecznie żywa.
squun / 89.174.18.* / 2011-02-07 12:38
Łupkowa rewolucja w USA

Jeszcze dziesięć lat temu eksperci mówili, że amerykański przemysł gazowy ma już najlepsze lata za sobą i nigdy do nich nie powróci. Produkcja osiągnęła swój szczyt na początku lat 70., potem spadała, gdyż dostępne złoża gazu konwencjonalnego się wyczerpywały.

Na początku nowego milenium doszło jednak w branży do rewolucji na skalę światową. Amerykańskie spółki sięgnęły po gaz niekonwencjonalny, czyli gaz łupkowy (shale gas) oraz tzw. gaz zamknięty (tight gas).

Łupkowa rewolucja sprawiła jednak, że na amerykańskim rynku mocno zwiększyła się podaż gazu, obniżając ceny. Trendy cenowe na nowojorskiej giełdzie (tzw. kontrakty Henry Hub) zaczęły coraz bardziej oddalać się od trendów na innych regionalnych rynkach. W kontraktach Henry Hub płacono na początku 2010 r. 6,08 USD za 1 mln Btu (british thermal unit – jednostka energii. Spalenie jednego metra sześciennego gazu daje około 36 tys. Btu). Cena na początku lutego 2011 r. była już o blisko 24 proc. niższa. Cena ropy wzrosła w tym czasie w Nowym Jorku o około 15 proc

Również Europa już zaczęła odczuwać gazową rewolucję, ale w sposób pośredni. Ponieważ USA były zalewane coraz większymi ilościami gazu niekonwencjonalnego, dostawy gazu skroplonego (LNG) zamiast do Stanów Zjednoczonych były coraz częściej kierowane do terminali położonych u wybrzeży Starego Kontynentu.

Na początku grudnia 2010 r. przybył natomiast do Wielkiej Brytanii pierwszy transportowiec LNG z amerykańskim gazem. Analitycy wskazują, że w przyszłości, kontynuacja tego trendu może doprowadzić do obniżki cen gazu w Europie.

– LNG podniosło handel gazem na nowy poziom, w którym ceny surowca na różnych kontynentach są ściślej powiązane ze sobą. Stany Zjednoczone mogą odgrywać coraz większą rolę na tym rynku. Duża podaż gazu LNG w Wielkiej Brytanii sprawiła już, że jest z niego wypierany norweski surowiec. Trafia on wobec tego do Niemiec, gdzie konkuruje z gazem przesyłanym z Rosji – pisze Josef Auer, analityk z Deutsche Banku.

http://www.parkiet.com/artykul/1016238-Lupkowa-rewolucja--w-USA.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy