Forum Polityka, aktualnościGospodarka

PiS chce by media publiczne były finansowane z budżetu

PiS chce by media publiczne były finansowane z budżetu

Wyświetlaj:
pelks / 83.14.166.* / 2015-08-13 15:46
Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy... cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA; jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując: Ci co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy; nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to grubo ponad bodajże 100 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów; pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo ciemny lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą
The V / 80.48.147.* / 2015-08-13 16:01
Najbardziej merytoryczna wypowiedź odnośnie abonamentu jaką widziałem. Pozdrawiam.
M257 / 83.5.188.* / 2015-08-13 15:39
Problem w tym, że - jak dla mnie - w TV nie ma nic wartego oglądania... Ani w kanałach płatnych ani tym bardziej w publicznej. No czasem coś jest na National Geographic i na Discovery... Czasem posłucham BBC World... Wolę czytać, choć coraz trudniej znaleźć dobre książki. Od kilku lat telewizor służy mi raczej jako duży ekran do komputera niż do odbierania programów.
Płacę abonament, ale zastanawiam się coraz częściej - a za co właściwie?
nie płace abonamentu / 109.134.220.* / 2015-08-13 17:38
I właśnie przez takich jak Ty jest jak jest. płacisz ,a dlaczego płacisz?
obywatel1999 / 78.8.177.* / 2015-08-13 15:34
Telewizja jako spółka prawa handlowego powinna się utrzymywać z reklam.
Jeśli zaś chodzi o misję to za programy misyjne (określone jakie mają wymagania ) płaciłby budżet
T.B. / 84.205.31.* / 2015-08-13 15:16
Poczta Polska S.A. wystawiając tytuł egzekucyjny do Urzędu Skarbowego nie jest do tego uprawniona, ponieważ przestała być urzędem pocztowym, a stała się Pocztą Polską Spółką Akcyjną. Ściąganie jakichkolwiek opłat jest nie do wykonania, gdyż jako sprywatyzowana spółka prawa handlowego nie może podejmować decyzji administracyjnych. Ustanowiony nieskuteczny mechanizm poboru i egzekucji przez Pocztę Polską S.A., stoi w sprzeczności z zasadą powszechności obciążeń publicznych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r., sygn. akt K 21/96, Kp 1/08). Aby ściągnąć "dług" we wskazanym upomnieniu do kogokolwiek, Poczta Polska winna dokonać skierowania sprawy do sądu i wykazać jak każdy podmiot gospodarczy, że dług jest wymagalny, a następnie Poczta Polska mając wyrok winna skierować go ewentualnie do egzekucji komorniczej. Poczta Polska S.A. nie jest organem administracji publicznej i wierzycielem który żąda wykonania obowiązku (obowiązku nie ma bo nie ma umowy również z TVP S.A.) i powoływanie się na art. 15§1 ustawy z dnia 17 czerwiec 1966 r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wystawiając upomnienie, jak też w dalszej treści grożenie egzekucją (ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych) jest nie uprawnione odkąd Poczta Polska S.A. przestała być urzędem pocztowym, a stając się Pocztą Polską Spółką Akcyjną. 7 grudnia 2011 pobieranie opłaty radiowo-telewizyjnej kwestionuje Komisja Europejska. System finansowania Telewizji Polskiej Spółki Prawa Handlowego jest, bowiem niezgodny z unijnym prawem. Komisja Europejska poinformowała, że pobieranie „abonamentu radiowo-telewizyjnego” przez „publiczną” Telewizję Polską S.A. stoi w sprzeczności z prawem europejskim. Oświadczenie takie przekazała KE Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaznaczyła w nim, że dalsze, nieuzasadnione łamanie przepisów może mieć poważne konsekwencje. Do tego stopnia, że KE może nakazać KRRiT zwrot wszystkich środków pozyskanych z abonamentu.
Dodam, że prawo unijne jest prawem nadrzędnym nad prawem polskim. Jeżeli rząd polski nie dostosuje się do nakazów, będzie można domagać się również odszkodowania za szantaż! Finansowanie spółek z powszechnych danin jest niedozwoloną pomocą publiczną, niezgodną z prawem polskim i unijnym. Ostanie orzeczenie (wyrok) TK z dnia 16 marca 2010 r. Sygn. akt K 24/08* 22/3/A/2010, którym Trybunał w nim uznał wówczas, że egzekucja należności z tytułu zaległego abonamentu jest „dopuszczalna” i z punktu widzenia obowiązującego prawa „możliwa”. Nie oznacza to jednoznacznie, że jest ona „obowiązkowa do zapłaty”. Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że obywatelom nieuiszczającym abonamentu nie można stawiać zarzutu, iż naruszają zasadę dobra wspólnego. Czyli stwierdza, że abonament RTV jest bezprawny oraz jego egzekwowanie. Straszenie w upomnieniu o przymusowym ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej i obciążeniu dodatkowym kosztami stanowi niedozwoloną praktykę rynkową stosowaną przez Pocztę polską S.A. Co może skutkować zawiadomieniem do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa art. 190 i 191 kk., jak również będzie odpowiadać z art. 12 tej ustawy (Dz. U. Nr. 171 poz. 1206 z 2007 r.).
wacio / 89.74.188.* / 2015-08-13 14:58
Selin , durniu ! Powszechny , to jest chleb , a nie abonament narzucony za *******ą TV.
gargulec / 83.8.146.* / 2015-08-13 14:56
To jest proste jak sznurek w kieszeni.Wprowadzić obowiązkowo kodowanie każdej stacji telewizyjnej.Kto będzie chętny wykupi abonament,to wszystko.
astarikus / 193.22.252.* / 2015-08-13 15:13
Dokłądnie, tez jestem za takim rozwiązaniem.
Po co kogoś zmuszać i potem dziwić się, że nie chce płacić.
skóra cierpnie / 193.189.244.* / 2015-08-13 14:53
Zaczyna się... już poczuli krew...

Nie zapłacisz -> Agent Tomek zapuka do Ciebie o 6:00
The V / 80.48.147.* / 2015-08-13 15:08
To niech puka z chęcią zostanę pierwszym więźniem politycznym przyszłego rządu
hałabala / 89.77.8.* / 2015-08-13 14:50
selin co to za typ ? niech sie walirazem z tym poparzonym co prowadzi wiadomości taki placzliwy pewno też z PISlamu.
em944 / 78.28.22.* / 2015-08-13 14:48
Najpierw media publiczne musiały by się zreformować i być wolne od kogokolwiek!!!!! Dalej nikt nie może zmusić kogokolwiek do płacenia za coś z czego nie korzysta!!!!
jack455 / 89.231.48.* / 2015-08-13 14:42
czym rozni sie PO od PIS albo PIS od PO ,jak kto woli,
???? / 46.238.113.* / 2015-08-13 14:41
NIE ma TELEWIZJI Polskiej jest tylko PRYWATNA SPÓŁKA a więc jakim PRAWEM żąda PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!!!!!!!!!!!!!!!!
Wypad / 83.14.23.* / 2015-08-13 14:40
Śmiech na sali! Ci co chcą, to niech sobie utrzymują ten syf. Dlaczego ja mam płacić, skoro tego nie chcę, nie oglądam i nie chcę oglądać! Mam płatną TV i wybieram co chcę i kiedy chcę, co to ma być średniowiecze i dziesięcina?? Wypad, wolny rynek i demokracja, od razu do Strasburga pójdę jak US zacznie mi pobierać kasę na jakieś badziewie.
sylvi66 / 79.190.51.* / 2015-08-13 14:39
Panie Jarosławie Sellin p...ol się pan razem z tą waszą tvp, chcesz oglądać to sam płać ja nie mam zamiaru bo programy typu rolnik szuka żony czy jak to melodia nie mieszczą się w moim pojęciu misji publicznej tv, jak chcesz pan utrzymywać takich darmozjadów typu lisy, krety czy janowskie to zakodujcie tą całą tvp i okaże się wtedy kto to chce oglądać..
realista / 88.199.28.* / 2015-08-13 14:38
jak zlikwidują reklamy to ok ale tak to niech se reklamami na siebie zarabiają.
A pis jak ma już tak rozbudowane wydatki ( patrz obietnice wyborcze) to niech idzie do Putina po kredyt bo kasy na pewno im nie starczy a stara bajeczka że wszystko to wina Tuska już nie przejdzie
żuro / 83.29.52.* / 2015-08-13 14:35
i bardzo dobrze w końcu tv ma służyc ludziom misją a nie reklamami i lisami

Najnowsze wpisy