Forum Polityka, aktualnościKraj

PiS i SLD krytykują Radosława Sikorskiego za wpis na Twitterze

PiS i SLD krytykują Radosława Sikorskiego za wpis na Twitterze

Wyświetlaj:
Elendir / 2011-08-02 07:26 / Łowca czarownic
Nie rozumiem dlaczego tragiczną śmierć 96 Polaków nazywamy tragedią narodową, a śmierć ponad tysiąc razy większej liczby Polaków już nie można nazwać katastrofą narodową. Czy to dlatego że w tej pierwszej katastrofie zginęli politycy, a w tej drugiej głównie powstańcy i zwykli cywile?
tesa1959 / 2011-08-01 23:40 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
A to ciekawa postawa PiS dla uczczenia powstańców:http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,10045950,Gwizdy_i_wyzwiska_na_Powazkach__Mimo_prosb.html
maciekkkk / 2011-08-01 19:02 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
To że pisze takie słowa Minister Spraw Zagranicznych to daleko idący nietakt. A to, że napisał prawdę to mnie nie dziwi. Niestety jesteśmy na tyle dziwnym narodem, że świętujemy porażki, zamiast zwycięstwa.
MME / 217.96.4.* / 2011-08-01 16:40
Sikorski ma rację. Trzeba oddać hołd tym, którzy walczyli i gineli, tym którzy chcieli wolności i pozbycia się hitlerowców. Ale politycznie i militarnie Powstanie Warszawskie było wielką głupotą. Było działaniem nie tylko nieuzgodnionym ze Stalinem - co oczywiste, ale i z Churchilem (który zresztą był powstaniu przeciwny). Porwaliśmy się z motyką na słońce, bez żadnego wsparcia, marnie uzbrojeni. Warszawiacy zapłacili straszną cenę za chore ambicje kilku dowódców z AK i polityków z Rządu Emigracyjnego. Powstanie uczy jak trzeba chłodno kalkulować aby być skutecznym w polityce. Uczy też jak bezmyślność i rozdęte ego (skąd ja to znam dzisiaj...) potrafi popchnąć do działań krwawych i bezmyślnych.
maciekkkk / 2011-08-01 19:03 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Oczywiście masz 100% rację.
marynarz098 / 2011-08-01 17:47 / Tysiącznik na forum
......oczywiscie zrozumienie dla niektorych wpisu katastrofa narodowa, ( co jest prawda, bo P.W. bylo katastrofalne w skutkach), dla wielu jest tym samym co opluwanie powstancow, (.... tak latwo w tym wypadku o manipulacje i latwo to wykozystac w grze politycznej, ale leszcze to chwyca ).......a czy to czasem nie nadinterpretacja wpisu P.Sikorskiego???.....Nie doszukalem sie krytyki walczacych, a nazwanej po imieniu katastrofanej w skutkach decyzji o rozpoczeciu powstania..........ale co ja wiem!!!......prezes to wie!!!
tesa1959 / 2011-08-01 23:28 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
No wiesz ... może rzeczywiście Sikorski nie krytykował walczących w powstaniu, ale jednak nazwanie tak po prostu katastrofą narodową zawiera sugestię, że byli bezmyślni. Z tym jednak nie zgodziłabym sie tak łatwo.
marynarz098 / 2011-08-02 12:58 / Tysiącznik na forum
Byli bez wyobrazni, liczac na pomoc Angli ( ktora byla daleko i byla zaangazowana militarnie w walkach na zachod od Berlina i Afryce, liczac na pomoc Stalina???( bez komentarza), wystawili mlodych, niedoswiadczonych militarnie ludzi, kontra SS...........i to w miescie pelnym ludzi.

To jest jawny przerost ambicji, albo chcieli przejac wladze nad Wawka by NKWD nie polozylo lapki na Wawke......ale co to zmienia, nawet jak by wygrali, a w planach Stalina bylo by zagarniecie Wawki, to i tak nic by go nie powstrzymalo.......za wisla od wschodu byla ponad milionowa armia, nawet wygrana by nie pomogla!!!!
Elendir / 2011-08-02 07:19 / Łowca czarownic

Ciągle pozostaje niezwykle trudnym dotarcie do świadomości społecznej, że Powstanie Warszawskie posiadało dwa aspekty. Z jednej strony niebywałego bohaterstwa Powstańców i poświecenia ludności cywilnej - z drugiej strony kompromitującego braku wyobraźni politycznej, nieodpowiedzialności i ignorancji zawodowej pomysłodawców Powstania - bo nie można ich nazywać dowódcami. Prawda jest taka, że żołnierze AK zaufali przywódcom Powstania, że poprowadzą ich do zwycięstwa, czyli pokonania garnizonu niemieckiego w Warszawie - a ci poprowadzili ich do z góry zaplanowanej klęski.

Co z powyższego tekstu, przytoczonego przez money.pl z załączonego przez Sikroskiego linka, Twoim zdaniem świadczy o takiej interpretacji? Nie jest rolą żołnierza ocenianie szans na zwycięstwo. To jest rola dowódcy. A ci by mieć szansę zabłysnąć złożyli ofiarę z krwii wielu Polaków. Czy to nie była katastrofa narodowa?
tesa1959 / 2011-08-02 08:25 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
To wynika z powyższego tekstu, a ja w swoim komentarzu zawarłam swoje przemyślenia. Skąd możemy być tego pewni
- a ci
poprowadzili ich do z góry zaplanowanej klęski.

?
Elendir / 2011-08-02 20:19 / Łowca czarownic
Nie jestem tego pewny, wręcz w to wątpię.
Odniosłem się do Twoich przemyśleń i wydaje mi się conajmniej nadinterpretacją przypisanie zarzutu bezmyślości powstańcom.
tesa1959 / 2011-08-02 20:57 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Źle mnie zrozumiałeś. Nie zarzucam powstańcom bezmyślności, a raczej odpieram takie zarzuty.
Elendir / 2011-08-02 21:28 / Łowca czarownic
Zarzucasz zarzucanie tego zarzutu. Pytanie czy chodziło Ci o dowódców, czy też o zwykłych powstańców?
tesa1959 / 2011-08-02 21:57 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie zarzucam też dowódcom. Wyraźnie wypowiedziałam swoje zdanie, że decydując się na powstanie, mieli nadzieję, że obronią kraj przed komunizmem, jeśli wygrają. Sprzeciwiłam się czyjejś wypowiedzi, że świadomie posłali młodzież na śmierć, wiedzą, że nie są w stanie wygrać. Na podstawie jednego wpisu nie można wyciągać wniosków co do czyjegoś stanowiska w danej sprawie. Należy zapoznać się z całością wpisów pod danym tematem, bo przecież ja odpowiadam na konkretne komentarze i nie powracam do poprzednich przemyśleń (o pewności nie mogę mówić, bo ten okres znam tylko z historii i opowiadań ludzi).
Elendir / 2011-08-02 21:27 / Łowca czarownic
Zarzucasz zarzucanie tego zarzutu. Pytanie czy chodziło Ci o dowódców, czy też o zwykłych powstańców.
przeciw PO i PiS / 93.105.252.* / 2011-08-01 14:52
pewnie, spalajmy sie nad tym powstaniem.. 150 tyś, kto nam ich zwroci?
i naprawde cos nam to powstanie dalo? poza zniszczeniem stolicy i śmiercią tylu ludzi? Sowieci poczekali, az Niemcy nas wymorduja i w ten sposob nie mieli opozycji po wojnie wiec dlaczego spalamy sie nad tym?
marynarz098 / 2011-08-01 17:49 / Tysiącznik na forum
zostalo, zostalo..........przerosnieta duma narodowa!
tesa1959 / 2011-08-01 23:30 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Czy duma narodowa to coś złego? Przerośnięta? Z obserwacji poczynań naszych rządów jeszcze sprzed wojny aż do tej pory wynika, że z ta dumą nie jest tak dobrze. wciąż komuś liżemy tyłki.
maciekkkk / 2011-08-01 19:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
dokładnie, przez tą dumę to same kłopoty i zrównana z ziemią Warszawa
marynarz098 / 2011-08-01 19:13 / Tysiącznik na forum
...wiesz - to ze mlodzi warszawiacy chwycili za bron, to jedno, pewnie wiekszosc z nas by tak zrobila po 4 latach hitlerowskiego zamordyzmu...........ale Ci co wydali taki rozkaz chyba nie wiedzieli co robia???.....nasuwaja mi sie dziwne okreslenia, gdy pomysle o krotkowzrocznosci dowodzacych....nie chce byc posadzony o brak szacunku dla nich...to nie brak szacumku....jedynie zlosc na to, ze konsekwencje tej decyzji ponosimy do dzis, wszyscy.

ps: ludzi szkoda, i pieknej przedwojennej Wawki.....a bylo sie czym chwalic.
tesa1959 / 2011-08-01 23:33 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

ludzi szkoda, i pieknej przedwojennej Wawki..

Szkoda, pewnie, że szkoda. tylko co my wiemy o powodach, z jakich to powstanie wybuchło? Co my dzisiaj wiemy o dowódcach powstania?
marynarz098 / 2011-08-02 13:06 / Tysiącznik na forum
Jednym z powodow bylo to by Wawka nie wpadla w rece NKWD.........co za bzdura, jesli by nawen nasze chlopaki wygrali ta bitwe, to co by powstrzymalo Stalina!?.... na wschod od wisly byla ponad milionowa armia czerwona.
Jak by sie Stalin uparl, a wiemy ze sie uparl by miec wplywy w Wawce, to i tak by cel osiagnaol, szkoda mlodzierzy, i szkoda cywili, i szkoda Wawki.
tesa1959 / 2011-08-02 13:51 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Jednym z powodow bylo to by Wawka nie wpadla w rece NKWD.........co za
bzdura,

Nie taka znów bzdura. Losy Europy nie były jeszcze wtedy przesądzone. Jeszcze Wielka Trójka nie zdecydowała o swoich wpływach. Gdyby powstanie nie upadło, rząd "na wychodźctwie" miałby czym grać z Churchilem.
Być może nie zagościła by u nas komuna na długie lata.
Armagedon01 / 2011-08-02 13:17 / Bywalec forum
Stary zapoznaj się z historią a później pisz głupoty!!
marynarz098 / 2011-08-02 12:50 / Tysiącznik na forum
A wiemy tyle ze przegieli z ta decyzja i nie rozpoznali prawdziwego wroga.
tesa1959 / 2011-08-02 13:53 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

nie rozpoznali prawdziwego
wroga.
[/cytat
kogo masz na myśli? Bo chyba nie Niemców - tych znali aż za dobrze.
tesa1959 / 2011-08-02 14:22 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Oj, chyba dobrze znali NKWD i dlatego zdecydowali się na powstanie.
marynarz098 / 2011-08-02 14:36 / Tysiącznik na forum
jesli NKWD i armia czerwona bila od 41 roku wermaht, wafen ss, i caly ten gebelsowski szmelc, to jak nasi dowodcy wyobrazali wygrana, i to za pomoca mlodych i niedoswiadczonych??????
tesa1959 / 2011-08-02 14:40 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Chcieli, aby zwycięstwo nad Niemcami w Warszawie należało do Polaków, a wtedy mieliby może szansę na uratowanie Polski przed komuną, przed takim podziałem Europy, jaka dokonała się w Jałcie.
marynarz098 / 2011-08-02 14:51 / Tysiącznik na forum
I to bylo nie przemyslane. Niedosc ze wystawili studentow kontra doswiadczonych ss-manow, to juz po wsztskim okazalo sie ze Wawka jest pusta.I Czerwoni przyszli i wzieli za darmo. Nawet nie bylo z kogo opozycji wzgledem ,,wyzwolicieli,, utworzyc.

ps:....ale latwo sadzic z perspektywy.
tesa1959 / 2011-08-02 14:59 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Możliwe, że nie było to zbyt dobrze przemyślane i ani razu nie twierdziłam, że było. Nie mamy jednak prawa zarzucać tym ludziom, że świadomie posłali na rzeź młodzież. Z perspektywy historii widać, że ten zryw okazał się niepotrzebny, ale czy na pewno? Możemy z całą pewnością stwierdzić jak potoczyłyby się nasze losy, jeśli powstanie odniosło zwycięstwo? A miało szansę odnieść, bo do Warszawy tłumnie podążali ludzie z całej Polski na pomoc. Idących na pomoc zwijali Rosjanie min. na moście na Bugu (mój wujek też szedł do powstania, ale zdążył uciec Rosjanom).
marynarz098 / 2011-08-02 15:01 / Tysiącznik na forum
......a ktos powiedzial ze swiadomie??????
tesa1959 / 2011-08-02 15:08 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ktoś powiedział... nie Ty, ale teraz nie mogę tego znaleźć, bo chyba to pod innym artykułem.
marynarz098 / 2011-08-02 15:03 / Tysiącznik na forum
....geneza tematu bylo stwierdzenie ze byla to tragedia narodowa, byla i to jest prawda, i nazwanie tego wydarzenia po imieniu, tylko w naszym kraju moze byc zmanipulowane i wykorzystywane politycznie.
tesa1959 / 2011-08-02 15:11 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
że była, to możemy ocenić po latach, a może niektórym udało się w ten sposób ocenić po zburzeniu Warszawy.

tylko w naszym kraju moze byc
zmanipulowane i wykorzystywane politycznie.

To Cię dziwi? Mnie już chyba nic nie zdziwi po ostatnich rządach.
swiatowy_kryzys / 193.109.225.* / 2011-08-01 14:50
WIELKA NARODOWA KATASTROFA że takiego kiepa mamy za ministra w tak ważnym resorcie
maciekkkk / 2011-08-01 19:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Minister jako minister gafę walnął, ale ma rację. To była klęska zarówno polityczna, militarna jak i materialna (ktoś Warszawę musiał potem odbudować).
Adrian12a / 77.252.246.* / 2011-08-01 14:30
Przeciwnikami Powstania Warszawskiego - głównymi - byli zarówno naziści (Niemcy służący Hitlerowi, RONA złożona z Rosjan służących Hitlerowi) jak i komuniści służący Stalinowi (Rosjanie, P.O.Polacy). To takie "linki" ma R.Sikorski? Kompromitacja ministra spraw zagranicznych, tekst jak z czasów Mołotowa i Ribbentropa.
Stasiek47 / 89.72.104.* / 2011-08-01 15:51
Zwolennikami powstania byli Prawdziwi Polacy. To dlatego po wojnie inteligencja była mocno przetrzebiona, a na jakość obecnej spuśćmy zasłonę milczenia.
tesa1959 / 2011-08-01 16:17 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Jak słyszę termin "Prawdziwi Polacy" i jeszcze prawdziwi przez "P" to targają mną dziwne uczucia. Jakim prawem dzielisz Polaków na prawdziwych i nieprawdziwych i którzy są ci nieprawdziwi?
Lumen111 / 93.105.116.* / 2011-08-01 21:22

Jakim prawem dzielisz Polaków na prawdziwych i nieprawdziwych i którzy są
ci nieprawdziwi?

Nieprawdziwymi z pewnością są synowie i wnukowie zarządców moskiewskich którzy przyjechali do Polski po II Wojnie Światowej...
door / 83.12.255.* / 2011-08-01 19:57
Chodzi o słowa prezesa PiS podczas tej manifestacji. "Fakty" TVN omyłkowo przytoczyły słowa prezesa, które nie padły: "I nadejdą jeszcze czasy, gdy prawdziwi Polacy dojdą do władzy" (Kaczyński mówił o wolnych Polakach - red.). PiS zażądało sprostowania, które "Fakty" wyemitowały następnego dnia . - Sam "przemysł nienawiści" wobec Jarosława Kaczyńskiego już nie wystarcza, nadszedł czas fabrykowania informacji - dodaje Fotyga.
Stasiek47 / 89.72.104.* / 2011-08-01 17:39
tesa959 nie skumałeś. Prawdziwi Polacy - to określenie ironiczne.
tesa1959 / 2011-08-01 18:30 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Jeżeli tak, to rzeczywiście nie skumałam. Tyle razy już czytałam wcale nie ironiczne wpisy, że trudno się dziwić, a taki podział bardzo mnie irytuje :).
333 / 83.27.118.* / 2011-08-01 17:24
Prawdziwym Polakiem jest piesek Kaczyńskiego , Hofman samo nazwisko mówi za siebie.To są prawdziwi Polacy w tej partii. Sami się tym mianem określają.wszyscy pozostali są tam gdzie ZOMO.

Najnowsze wpisy