PKOBP

Money.pl / 2007-02-25 19:46
Komentarze do spółki: PKOBP.
Wyświetlaj:
zbysio / 212.51.213.* / 2009-09-30 21:51
Witam no cos mi porzyszlo do glowy pytanie czy to ma sens jezeli kupowałem akcje po 30 zl to w momencie gdy cena akcji spadnie o wartość praw poboru i akcje beda kosztowac na 30 zl to dla fiskusa nie osiagnolem zysku czyli nie zapłace podatku, jednak w przyrodzie nic nie ginie wiec moj podatek zaplace pozniej gdy bede sprzedawal akcje pozyskane dzieki PP, czy mam racje i pyutanie kiedy sprzedac te akcje tak aby zachowac prawa poboru i kupic wiecej akcji i aby sprzedawac akcje po obcieciu o PP??
1Zdzislaw / 2009-09-30 22:10 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Coś chcecie wiedzieć ale nawet nie umiecie czytać lub poszukać . Oto Wam przedrukowałem całe wyjaśnienie redakcji money.pl zamieszczony na stronie głownej . KTO CHCE NIECH CZYTA- JA JEDYNIE PRZEDRUKOWAŁEM ZRESZTĄ JA TEZ TO MNIEJ WIĘCEJ POD MOIM NIC-KIEM PISAŁEM WCZORAJ. oTO PRZEDRUK :
2009-09-30 14:22Stracisz na akcjach PKO BP, gdy nic z nimi nie zrobisz
Stracisz na akcjach PKO BP, gdy nic z nimi nie zrobisz
fot: urbanlegend/CC/Flickr

Posiadasz akcje PKO BP? Przeczytaj, co możesz z nimi zrobić, by nie stracić na nowej emisji.

W najbliższych dniach szykuje sięduże zamieszanie wokół planowanej przez PKO BP nowej emisji akcji. Najpóźniej w najbliższy czwartek (1 października) powinniśmy poznać prospekt emisyjny, w którym będą zawarte trzy kluczowe dla inwestorów informacje: liczba emitowanych akcji, cena emisyjna oraz liczba praw poboru potrzebnych do zakupu jednej akcji z nowej emisji. Na ich podstawie zostanie ustalona tzw. teoretyczna wartość prawa poboru.

ZOBACZ TAKŻE:
Masz akcje PKO BP? Możesz zarobić na nowej emisji.
Money.pl wyjaśnia, jakie scenariusze ma przed sobą dotychczasowy drobny inwestor i co powinien zrobić.
- Najgorsze to nic nie robić i bezczynnie czekać. Akcje PKO BP zostaną skorygowane o teoretyczną wartość prawa poboru, następnie prawa poboru wygasną i inwestor poniesie stratę w wysokości teoretycznej wartości prawa poboru - podkreśla Ignacy Suchodolski, doradca inwestycyjny z ECM DM.

Scenariusz 1: Na rachunku maklerskim masz 100 akcji PKO BP i nie chcesz uczestniczyć w nowej emisji.

W takiej sytuacji najlepiej sprzedać akcje po kursie rynkowym, jeszcze nie skorygowanym o wartość praw poboru. Ostatnią szansę na taki krok będziesz miał podczas sesji w czwartek 1 października.

Co jeżeli nie uda ci się sprzedać akcji?
Wówczas bardzo istotne z twojego punktu widzenia będą cztery informacje, które poznamy w czwartek: liczba akcji w nowej emisji, cena emisyjna nowych akcji, kurs zamknięcia notowań starych akcji na czwartkowej sesji oraz liczba praw poboru przypadających na jedną nową akcję.

* Szczegółowe zasady obrotu giełdowego, źródło: GPW.

Załóżmy teoretyczny przykład: PKO BP emituje 300 mln nowych akcji, cena emisyjna: 20 zł, kurs zamknięcia starych akcji w czwartek: 34 zł.

Na tej podstawie według wzoru w Szczegółowych zasadach obrotu giełdowego możemy policzyć teoretyczną wartość jednego prawa poboru. Z naszego przykładu wychodzi 3,23 zł.

Co to oznacza?

Oznacza to tyle, że kurs odniesienia akcji PKO BP na sesję piątkową zostanie skorygowany właśnie o tę kwotę, czyli biorąc pod uwagę nasz przykład do poziomu 30,77 zł. Jednak nie panikuj, jeszcze nie jesteś stratny.

Najpóźniej we wtorek rano 7 października (księgowanie potrwa 3 dni) na twoim rachunku maklerskim obok akcji PKO BP pojawią się również prawa poboru PKO BP. Będzie ich tyle samo, co akcji, czyli w naszym przykładzie 100. Ich wartość zrekompensuje ci teoretyczną na razie stratę na samych akcjach PKO BP.

Co dalej?

Jeżeli dalej nie chcesz kupować akcji w nowej emisji, powinieneś sprzedać prawa poboru, bądź prawa poboru i akcje. Gdy sytuacja na rynku się uspokoi, będziesz mógł kupować akcje PKO BP już w nowych warunkach i po nowych cenach.

ZOBACZ TAKŻE:
Podsumowanie informacji o spółce PKO BP.
Na razie nie wiadomo, ile czasu będziesz miał na podjęcie decyzji o sprzedaży praw poboru, zanim one wygasną. Ta informacja znajdzie się w prospekcie emisyjnym.

- Faktycznie inwestor poniesie stratę dopiero w momencie, gdy one wygasną, a on wcześniej nie zrobi nic, by się ich pozbyć lub dokupić akcje nowej emisji - tłumaczy Ignacy Suchodolski.

Scenariusz 2: Masz 100 akcji PKO BP i chcesz dokupić akcje z nowej emisji.

Jako posiadacz 100 akcji PKO BP nabędziesz dokładnie 100 praw poboru. Najprawdopodobniej do zakupu jednej akcji w nowej emisji uprawnią cię cztery prawa poboru (szczegóły w prospekcie emisyjnym). To oznacza, że jako posiadacz 100 akcji będziesz miał prawo kupna 25 akcji z nowej emisji. W tym celu na swoim rachunku maklerskim powinieneś złożyć zlecenie na ich zakup. Automatycznie zostaną w ten sposób zablokowane po pierwsze twoje prawa poboru, a po drugie środki na koncie powiązanym z twoim rachunkiem maklerskim. W ten sposób po całej operacji staniesz się posiadaczem 125 akcji PKO BP.

KOMENTARZ

Łukasz Pałka, Money.pl

Tak dużej emisji akcji jak szykująca się oferta PKO BP na naszej giełdzie nie mieliśmy od bardzo dawna. Dawno też wokół żadnej emisji nie panowało tak duże zamieszanie jak teraz, tym bardziej, że jej szczegóły poznamy dosłownie za pięć dwunasta. Nic więc dziwnego, że emisja może sprawić dużo kłopotów zwłaszcza mniej doświadczonym inwestorom, którzy niekoniecznie muszą mieć wiedzę na temat tego, czym są prawa poboru i co z nimi zrobić. Dlatego, jeżeli ze swoimi akcjami jesteś na plusie i nie czujesz się na siłach, by bawić się w prawa poboru, warto pomyśleć sprzedaży papierów. Warto to zrobić również w przypadku, gdy nie masz środków na objęcie
3skneruska / 2009-09-30 22:07 / Bywalec forum
dla fiskusa osiągnąłeś zysk bo prócz akcji będziesz mieć na koncie PP , więc teoretycznie masz więcej niż te 30 zł za akcję, a czy spr5zedać czy zostawić to już sam musisz zadecydować
januszk44 / 77.254.8.* / 2009-09-30 20:32
Witam
Proszę o informację czy faktycznie jutro jest ostatni dzień na sprzedaż akcji jeśli nie chcę korzystać z Prawa Poboru i nie chcę też stracić różnicy, która zostanie odcięta między ceną nowych akcji a starych akcji
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-09-30 20:57
Witam
Przyłączam sie do pytania, moze ktos początkującym wyjasnic co i jak z PP. Pokazac jak moga ksztaltowac sie ceny akcji PKOBP po emisji nowych akcji.
Pozdrawiam
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-09-30 21:21
I jeszcze jedno, czy na PP mozna stracic?
Głupie pytanie ale jednak je zadam :-)
3skneruska / 2009-09-30 22:08 / Bywalec forum
jeśli będziesz je mieć, a nie zapiszesz się na nowe akcje to wtedy na pewno stracisz, bo po jakimś czasie pp znika
1Zdzislaw / 2009-09-30 20:54 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
januszk44 -nierejestrowanym na forum nie odpowiadam na pytania- proszę iść na kurs.
januszk44 / 77.254.8.* / 2009-09-30 23:51
O jakim kursie Zdzisławie piszesz ??
Znam twoją teorię na temat niezarejestrowanych forumowiczów (że im nie odpisujesz) ale nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Po prostu grzecznie zapytałem.
Co do artykułu, który zamieściłeś. Ja go przeczytałem ale mało to mieliśmy tutaj informacji które jakiś "redaktor" pisał na kolanie i pojęcia nie ma o giełdzie.
Dlatego chcialem zapytać kogoś z forum kto się na tym zna.
Jeśli chce ktoś odpowiedzieć to proszę również w jakimś sesnownym skrócie napisać jak takie emisje przebiegały na giełdzie dotychczas (jak sie zachowywały akcje takich spółek w późniejszym czasie). To że jest to jedna z największych emisji (jeśli nie największa) to wiem i trudno je pewnie porównac do innych 10 razy mniejszych ale jednak pytam.
feliks flak / 83.6.212.* / 2009-09-30 13:04
No to chyba dzisiaj będzie jazda , dopiero 13.00, a obrót całkiem całkiem .
jg1 / 2009-09-29 00:33
Czy są one przydzielane automatycznie posiadaczom akcji czy należy się na nie też zapisywać?
pytaj,_ale_sluchaj_uwaznie / 78.88.8.* / 2009-09-29 15:11
ja posiadam inne akcje i mam w programie, w zakladce Prawa z PW > Prawa Poboru, tam pojawia sie wpis odnosnie tych praw poboru jesli masz jakies akcje, na ktore bedzie nowa emisja, pojawia sie wpis i mozesz sie z niego dowiedziec o cenie i terminach oraz liczbie nowych akcji ktore mozesz nabyc, jest tez obok opcja 'zapis na akcje' , tyle wiem, bo jeszcze nie bralem udzialu w nowych emisjach..
jarkwit / 2009-09-29 00:13 / Bywalec forum
proponuje przesiadke na dude,moze byc szybki odpal na 8 zl
pytaj,_ale_sluchaj_uwaznie / 78.88.8.* / 2009-09-29 15:13
ta? a niby skad taki nagly wzrost? moze jakies konkrety, podziel sie super wiedza..
1Zdzislaw / 2009-09-28 17:11 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dzisiaj podali do wiadomości, że KNF zatwierdziła prospekt emisyjny nowej emisji do 300000000 akcji PKO BP >Zwracam dodatkowo uwagę o tym e w dniu 2.10. zostanie ustalona na otwarciu nowa cena odniesienia tj. cena z dnia 12.10.2009 pomniejszona o stosownie do szczegółowy zasad obrotu giełdowego odpowiednio wyliczoną wartość ustaloną w tych zasadach. Niech nikt siE nie zdziwi iż cena będzie niższa/jeśli jest cena emisyjna/Pozdro.
jarecki1961 / 2009-09-29 00:23
Normalnie mam już mętlik w głowie.
Rozumiem, że na dzień 6.10 mam prawo do nowych akcji i to prawo mogę sprzedać w okresie jaki będzie ustalony. A co z akcjami? czy mogę je sprzedać np 7.10.2009 pozostawiając sobie same prawa poboru? Kiedy cena akcji PKOBP bedzie usredniona z nowymi akcjami? Czy przypadkiem nie będzie tak, że po otrzymaniu praw poboru - hipotetycznie 10zł cena akcji starej będzie pomniejszona o te właśnie 10 zł? Bo jeśli nie to było by to zbyt piękne. Kupujesz akcje po 34, dostajesz prawo poboru, sprzedajesz akcje np po 32 i zaraz potem prawo poboru po np 10zł.... Gdzie w tej pięknej historii jest błąd? Pzdr
1Zdzislaw / 2009-09-29 08:57 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
W dniu 2.10.2009 cena akcji zostanie pomniejszona jak pisałem , nie znając ceny nowej akcji nie mogę wyliczyć o ile będzie ona pomniejszona w cytowanych szczegółowych zasadach obrotu giełdowego jest na to specjalny wzór ale trzeba znać cenę nowych akcji..Pozdro.
1Zdzislaw / 2009-09-29 09:51 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
MOŻE KOMUNIKAT gpw wszystkim co nie są bardzo obeznani wyjaśni niektóre kwestie cytuje z oficjalnego komunikatu." GPW: prawo poboru PKO BP SA

Komunikat
Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
z dnia 25 września 2009 roku
(Główny Rynek GPW)

W związku z uchwałą nr 39/2009 z dnia 30 czerwca 2009 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii D, z prawem poboru akcji przysługującym dotychczasowym akcjonariuszom, oraz uchwałą nr 9/2009 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKO BP S.A. z dnia 31 sierpnia 2009 r., ustalającą dzień prawa poboru na dzień 6 października 2009 r., Zarząd Giełdy informuje, że niezwłocznie po przekazaniu w dniu 1 października 2009 r. przez emitenta do publicznej wiadomości informacji o cenie emisyjnej oraz ostatecznej liczbie akcji nowej emisji, zostaną wykonane przez GPW następujące czynności:

1. W zakresie zleceń maklerskich - po sesji w dniu w dniu 1 października 2009 r. zostaną unieważnione zlecenia maklerskie dotyczące akcji PKO BP S.A.,

2. Jeżeli cena emisyjna akcji nowej emisji będzie niższa od ceny rynkowej (kursu zamknięcia na sesji w dniu 1 października 2009 r.) akcji PKO BP SA:

a) w zakresie kursu odniesienia dla akcji PKO BP SA na dzień 2 października - kurs odniesienia na sesję giełdową w dniu 2 października 2009 r. zostanie wyliczony w ten sposób, że kurs zamknięcia z dnia 1 października 2009 r. zostanie skorygowany o teoretyczną wartość prawa poboru, obliczoną zgodnie z Oddziałem 8 Rozdziału I Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego;

b) w zakresie indeksów giełdowych - Giełda dokona przeliczenia współczynników korekcji indeksów dochodowych (WIG, WIG-PL i WIG-banki) oraz skoryguje listę uczestników indeksu WIG20 w ten sposób, że spółka PKO BP SA zostanie usunięta z indeksu WIG20 na czas pierwszej sesji giełdowej, podczas której notowane będą akcje spółki bez prawa poboru, tj. na dzień 2 października 2009 r.;

c) w zakresie kontraktów terminowych na akcje PKO BP SA (serie FPKOZ09, FPKOH10, FPKOM10):

i. zlecenia maklerskie zostaną unieważnione,

ii. począwszy od sesji giełdowej w dniu 2 października 2009 r. dla wszystkich serii kontraktów terminowych wystawionych na akcje spółki PKO BP S.A. zmianie ulegnie liczba akcji przypadająca na jeden kontakt terminowy, która aktualnie wynosi 100 akcji,

iii. kursy odniesienia na sesję giełdową w dniu 2 października 2009 r. zostaną wyliczone w ten sposób, że ostatnie dzienne kursy rozliczeniowe dla danej serii kontraktów (a w przypadku ich braku, kursy teoretyczne) zostaną skorygowane o teoretyczną wartość prawa poboru.

W/w zmiany parametrów kontaktów terminowych na akcje zostaną przeprowadzone zgodnie z zasadami określonymi w Rozdziale II, §17b Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego.

Emisja nowych akcji z prawem poboru przez spółkę będącą uczestnikiem indeksu giełdowego stanowiącego instrument bazowy dla instrumentów pochodnych nie skutkuje żadnymi operacjami na tych indeksowych instrumentach pochodnych. W związku z emisją nowych akcji z prawem poboru przez spółkę PKO BP S.A. jako uczestnika indeksu WIG20, Giełda nie podejmie żadnych działań w odniesieniu do kontraktów terminowych na WIG20, opcji na WIG20 oraz jednostek indeksowych na WIG20.

kom zdz/ " Proszę to uważnie przeczytać . Pozdro.
jarecki1961 / 2009-09-29 11:22
Mam nieodparte wrażenie, że więcej osób straci kasę na rzecz niewielkiej grupy osób czy instytucji. Często tak jest, że im bardziej się komplikuje , tym bardziej chodzi o ukrycie prawdziwych intencji. pzdr
1Zdzislaw / 2009-09-29 11:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
JARECKI1961---2009-09-29 11:22:45. Jest to w zasadzie prawda co Ty piszesz inaczej to nikt by nie traci l a nikt by nie zyskiwał. Grając na giełdzie trzeba znać zasady, umieć czytać cyfry , wykresy i tp - gra na nosa to tak jak kiedyś w samochodzie- syrence ustawianie zapłonu a dziś to już w samochodzie jest komputer i trzeba robić tak jak on wskazuje. Jasne szczęście można mieć. Pozdro.
1Zdzislaw / 2009-09-29 12:09 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Rekomendacja UniCredit: PKOBP 2009-09-28 34.63 37.00 Wycena UniCredit CA IB
1Zdzislaw / 2009-09-28 17:15 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
uwaga pomyliłem się zdanie winno brzmieć ,>Zwracam dodatkowo uwagę na to ,że w dniu 01.10.2009 zostanie ustalona na otwarciu nowa cena odniesienia tj.cena z dnia 01.10.2009 pomniejszona .... itd.,>
pytaj_,ale_sluchaj_uwaznie / 78.88.8.* / 2009-09-21 12:01
Czy moze mi ktos dokladniej wytlumaczyc juz praktyczna sfere dywidendy? Chodzi o to, ze 24 wrzesnia jest ustalenie prawa dywidendy , 5 pazdziernika wyplata dywidendy... Jak to jest, czy jak kupilem np. 15 wrzesnia to dostane te dywidende czy trzeba w jakims specjalnym terminie kupic jakos specjalnie oznaczone akcje? (wiem ze glupio brzmi ale juz karykaturalnie wyostrzam obraz zeby miec jednoznaczna odpowiedz), kolejne pytanie to czy dobrze rozumiem, ze 24 wrzesnia zostanie tak jakby zaksiegowane kto posiada te akcje, a 5 wrzesnia zostanie tym osobom wyplacona dywidenda w formie pienieznej czy to moze sie zmienic jak po 24 sie sprzeda... O i tu ostatnie ale jakze istotne dla mnie pytanie, jesli chodzi o te dywidende to czy tj. tak jakby kwota pieniezna ktora zostanie dana akcjonariuszowi czy jedynie kwota o ktora zostanie powiekszona wartosc jednej akcji a zeby 'otrzymac' te pieniadze to poprostu wystarczy sprzedac akcje? Byc moze pytania nie sa zbyt madre ale inaczej niz doslownie nie widze sensu pytac, aha i prosze o wytlumaczenie a nie podsylanie linkow bo nie moge poprostu tej kwestii zrozumiec ... tak juz czasem jest, ps. dzielny nauczycielu: nie szczedz slow, to nie sms :P
pytaj,_ale_sluchaj_uwaznie / 78.88.8.* / 2009-09-29 15:06
a ja nie mialem czasu czekac tu na odpowiedz to zadzwonilem do maklera i on mi ladnie wytlumaczyl :* xD jak jest dzien ustalenia prawa do dywidendy to kupic trzeba 3 dni wczesniej, jak bylo to 24.10 ostatni termin kupowania 21.10, a 22.10 juz mozna sprzedac, ja sprzedalem 24 po poludniu i na koniec sesji nie mialem juz akcji, ale PW akcji owszem i to jeszcze 3 dni, tak to jest i dywidende dostane :) nie rozumiem jak sie tutaj wypowiadaja osoby cytuje 'koteczek': "25 września możesz sprzedać,dywidendę otrzymasz" , cytuje 'feliks flak' : "należy jeżeli przytrzymasz akcje do końca sesji 24 września , 25 można sprzedać , czyli ostatni dzwonek !!" . Po co innych w blad wprowadzacie??? ps. a praw poboru to ja nie chce miec z pkobp, koci zmysl.
koteczek / 83.5.110.* / 2009-09-23 10:49
Jeżeli masz akcje na rachunku,to 5-10-2009 dostaniesz 1,00 zł.minus 19% podatku.
Masz 1000 akcji PKO dostaniesz 810,00 zł.KONIEC,KROPKA.
pytaj,_ale_sluchaj_uwaznie / 78.88.8.* / 2009-09-23 11:09
to ze 5tego dostane 1zl od akcji i jest opodatkowane to wiem, pytam raczej jaki jest maksymalny termin trzymania akcji zeby dostac dywidende, nie chce az do 5 pazdziernika trzymac bo przewiduje przykladowo korekte na wig20, co pociagnie za soba i pkobp, ale chce sie zalapac na dywidende, wiec do 24 wrzesnia wystarczy?, i tu jeszcze jedna wazna kwestia, kiedy jest to prawo przynawane, jesli na poczatku sesji (przed) to moge sobie juz w trakcie sprzedac i przysluzy mi dywidenda, a jesli po no to dopiero nastepnego dnia, wiec prosze o odpowiedz, bo to niby takie oczywiste a jak kupic to trzeba bylo 21 maksymalnie bo kwestia sie tyczy PW do akcji, o.
koteczek / 83.5.114.* / 2009-09-23 15:23
25 września możesz sprzedać,dywidendę otrzymasz.
1Zdzislaw / 2009-09-29 16:51 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jest na tym forum podstawowa zasada jesli klikniesz na nic-k i i nie pokaże się pod nic-kiem kreska to znaczy ze ta osoba nie jest formalnie zarejestrowana i ona wogole może opowiadać brednie bo z nią się nie możesz porozumieć . UNIKAJMY TAKICH LUDZI KTÓRZY NIE CHCĄ BYĆ ROZPOZNAWALNI -ja generalnie na ich wywody nie zwracam uwagi i wszystkim też to radzę robić . pozdro.
meg11 / 83.25.67.* / 2009-09-24 09:21
jesli kupilam dzis akcje i potrzymam do jutra , dywidenda sie nalezy ?
feliks flak / 83.6.236.* / 2009-09-24 10:45
należy jeżeli przytrzymasz akcje do końca sesji 24 września , 25 można sprzedać , czyli ostatni dzwonek !!
meg11 / 83.25.85.* / 2009-09-24 11:05
ok , dzieki . czyli trzymam do jutra
dariogce / 89.108.231.* / 2009-09-24 11:57
z mojej wiedzy wynika ze akcje po 22.09.09 notowane są juz bez prawa do dywidendy.
dariogce / 89.108.231.* / 2009-09-24 12:24
miało byc od a nie po ;|
meg11 / 83.25.85.* / 2009-09-24 12:14
chcialam sie upewnic , z tego co wlasnie doczytalam do 21-go wlacznie . Jak widac nie mozna tu nikomu zaufac ..niestety , dzieki, aga
ariuszw / 2009-09-24 14:19
Ale nic straconego. Potrzymaj do 1 października a zalapiesz się na prawa poboru nowych akcji.
1Zdzislaw / 2009-09-25 23:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
ariuszw-24-09-2009 15:57:59. Moje wyjaśnienia co do prawa do dywidendy odnoszą się również do prawa poboru nowych akcji Akcje trzeba mieć 6.10.2009 minus 3 dni robocze tj 01,09,2009 by uzyskać prawo poboru. Po tym terminie można akcje sprzedać..Szczegółowe informacje o wielkości emisji oraz cenie emisyjnej zostaną podane do publicznej wiadomości na zasadach określonych w prospekcie emisyjnym przygotowywanym w związku z ofertą publiczną akcji nowej emisji oraz ich dopuszczeniem i wprowadzeniem do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Kwestie dotyczące terminu obrotu prawami poboru wraz ze szczegółami dotyczącymi emisji zostaną zawarte w prospekcie emisyjnym. Termin publikacji Prospektu emisyjnego nie jest mi obecnie znany. Przepraszam za zbyt długą wypowiedz ale myślę że jest zrozumiała. Pozdro
feliks flak / 83.6.240.* / 2009-09-24 15:57
tak naprawdę to nikt nic nie wie to są tylko przypuszczenia , kiedy ogłoszą to dopiero będzie wiadomo , sami pracownicy pko nic nie wiedzą , Osobiście - ja przytrzymam do 6-10-2009, zbyt długo czekałem na dywidendę żeby na końcu się zbłażnić .
1Zdzislaw / 2009-09-25 22:53 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Przecież prawo do dywidendy już zostało ustalone i z tego powodu nie musi sie trzymać akcji PKO BP. , chyba że chodzi o prawo poboru nowych akcji PKO BP 1 za 1 . Cena jeszcze nie znana. Pozdro.
1Zdzislaw / 2009-09-25 23:33 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dodatkowo pragnę zwrócić uwagę że prawo do dywidendy ustala Walne Zgromadzenie a ono postanowiło: Dzień dywidendy ustala się na dzień 24 września 2009 r.co zgodnie z zasadami należy od tego terminu odjąć 3{trzy]trzy dni robocze czyli prawo do dywidendy będą mieli Ci akcjonariusze, którzy posiadali akcje w dniu 21,09.2009 r.. 22.09.09 na otwarciu obniżono cenę akcji PKO BP o 1 PLN tj.21 zamknięcie 32,95 a 22.09.09 otwarcie 31,95 PLN. i już z powodu zachowania prawa do dywidendy akcje PKO BP można było sprzedać 22.o9.09. Panowie jest to abecadło gracza, kto tego nie wie niech się nie ima grać na giełdzie. Ja to już wielokrotnie wyjaśniałem na forach różnych spółek . Przepraszam za ton tej wypowiedzi - .nie gniewajcie się na mnie. Pozdro
januszk44 / 83.238.174.* / 2009-08-13 09:35
Mam prośbę.
Czy ktoś może mi rzetelnie odpowiedzieć na 2 pytania
1) Kiedy jest publikacja raportu za II kw 2009 z PKOBP ??
2) Na kiedy trzeba mieć akcje PKOBP by załapać się na dywidendę i jaka będzie jej wysokość ???
ant1 / 83.7.4.* / 2009-09-04 16:36
a kiedy to już będzie nie nasze?
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-08-16 14:21
Jeszcze w październiku będzie dzien prawa poboru, wiec tez bedzie mozna trosze zarobic.
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-08-16 14:11
Dzien dywidendy wypada 24 wrzesnia, wiec najpoźniej 21 wrzesnia trzeba kupic akcje by sie zalapac na dywidende. Wynosi ona 1zł na akcje wiec duzo to nie jest, ogolnie niektorzy analitycy "zalecaja" opcje sprzedaj dla pkopb, ale czy mozna wierzyc analitykom? :-)
Wyplata dywidendy 5 października.
jarecki1961 / 212.14.56.* / 2009-09-24 09:52
Nie rozumiem. Dniem nabycia praw do dywidendy jest dzień 24 wrz, więc dlaczego trzeba kupować 3 dni wcześniej? tym bardziej że w dniu 25 cena akcji jest pomniejszana o dywidende, którą otrzyma każdy kto był posiadaczem akcji na zamknięciu seji w dniu 24.
Cytat:
Dywidenda jest wypłacana wszystkim akcjonariuszom, którzy posiadają akcje spółki w dniu, przyjętym jako dzień ustalenia prawa do dywidendy. Jeżeli dotychczas nie byliśmy posiadaczami akcji spółki, która zdecydowała się na wypłatę dywidendy możemy nabyć akcje z prawem do dywidendy na giełdzie. Ostatnim dniem uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy jest dzień sesji giełdowej, dla której rozliczenie transakcji na niej zawartych przypada w dniu ustalenia prawa do dywidendy.

Inwestor chcąc skorzystać z prawa do dywidendy musi kupić akcje z prawem do dywidendy najpóźniej ostatniego dnia uprawniającego do ich nabycia z ww. prawem. Nie musi jednak "trzymać" tych akcji aż do dnia ustalenia prawa do dywidendy.
Następnego dnia po ostatnim dniu uprawniającym do nabycia akcji z prawem do dywidendy może akcje sprzedać zachowując prawo do wypłaty dywidendy.
Wszystkie zlecenia na akcje "z prawem do dywidendy", które nie zostały zrealizowane ostatniego dnia uprawniającego do nabycia akcji z prawem do dywidendy (D) zostają po sesji anulowane.

Na następnej sesji giełdowej kurs akcji podawany jest z oznaczeniem "bd" (bez dywidendy).
Kursem odniesienia na pierwszą sesję po dniu D jest:
• w systemie notowań ciągłych - ostatni kurs zamknięcia pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję,
• w systemie notowań jednolitych - ostatni kurs jednolity pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję.
wqsaxz / 213.238.127.* / 2009-08-14 17:43
dywidenda 1 zl we wrzesniu a le kiedy to nie wiem dokladnie
in or out / 2009-08-07 02:13
zdecydowanie przewartościowane, warto sprzedać pkobp i przenieść się na pekao, bo sprzedaniu akcji SP, cena pekao jest promocyjna
Amator_1200brutto / 80.53.3.* / 2009-08-08 18:48
Analitycy ING tez rekomendują "sprzedaj", a ja zwykly amator sie pytam: to nie interesuje ludzi dywidenda? Dzien dywidendy wypada pod koniec wrzesnia, wiec ludzie mogliby kupowac akcje powodujac wzrost ich cen; po drugie w październiku ma byc prawo poboru, ktore mozna sprzedac albo zamienic na akcje czyli tez mamy zysk, a tu mowia: sprzedawaj!
Dziwne!
michalskamonika / 2009-09-06 16:55
Na czym polega prawo poboru? Proszę o odp.
1Zdzislaw / 2009-09-20 20:01 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
PKO BP[0] mIchalskamonika 2009-09-06-16:55:23Prawo poboru oznacza, że akcje mogą jedynie kupić gracze posiadający akcje -w tym przypadku-PKO BP . Walne Zgromadzenie ustala parytet tj :
1)-Ile nowych akcji można kupić w przypadku posiadania 1 akcji tego emitenta na dzień ustalenia prawa poboru- na przykład -. za 10 posiadanych akcji można kupić po ustalonej cenie 1 nową akcje lub np.odwrotnie za 1 starą można nabyć 10 nowych/
2)- Walne ustala termin prawa pobory to jest iż by miec prawo zakupu nowych akcji należy w ustalonym dniu ( minus 3 dni robocze) posiadać akcje emitenta
3)- Walne ustala cenę 1 nowej akcji -zazwyczaj z dość dużym dyskontem(tj.poniżej aktualnej ceny na rynku.
4)- Zazwyczaj istnieje możliwość przez kilka-kilkanascie dni handlowania (sprzedaż i kupno ) prawami poboru tzn.że posiadający prawo poboru w ustalonej ilości może je zbyć po cenie rynkowej na Giełdzie,Cena praw stanowi zazwyczaj znaczną część różnicy pomiędzy aktualną ceną rynkową starych akcji a ceną nowych akcji ustalona przez Walne.
5)- W określonym w Uchwale Walnego terminie osoby, które posiadają już akcje lub te, które zamierzają dopiero je kupić, muszą pamiętać także o zapisaniu się na nowe walory i zabezpieczeniu później środków na koncie w celu ich późniejszego opłacenia. Pozdro
PAGED / 83.1.82.* / 2009-08-02 22:09
Millennium zaleca kupno Pagedu !!

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium, w raporcie z 22 lipca, podwyższyli rekomendację
dla akcji Grupy Paged do kupuj z neutralnie, cena docelowa została ustalona na 17,9 zł.

Zawarcie ugody opcyjnej z Bankiem BPH, wysoce uprawdopodobnione rozwiązanie kwestii
opcyjnej z innym bankiem, wprowadzone działania restrukturyzacyjne, a także korzystna dla
działalności operacyjnej sytuacja na rynku walutowym sprawiły, iż spółka powoli zaczęła
wychodzić ze swoich problemów - napisano w raporcie.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 3 osoby - Sabaidee, 1Zdzislaw, mises.]
moos / 89.171.76.* / 2009-08-03 09:25
sio, pójdziesz stąd !!
moos / 89.171.76.* / 2009-07-24 10:59
38 w do końca przyszłego tygodnia!! co Wy na to?
efi886 / 2009-07-21 13:46 / Tysiącznik na forum
Ooooo koledzy widze ładne skoki macie ale na forum największy spekulant siedzi, współczuje to co on wypisuje to jest po prostu żenada tylko ludzi denerwuje ale ciesze sie że u nas go nie ma :)
issuer / 2009-07-08 16:54 / Tysiącznik na forum
teraz kghm wraca na 40
pkobp straci na rzecz innych banków potencjał kredytowy, przez dywidendę dalszy spadek
kursu akcji będzie wyniiem rozdrobnienia kapitału
tpsa ledwie zipie na neostradzie, niedługo kończą się umowym całej gromadzie naiwnych co
wzięli umowę z promocją, netia im też ostatnią kampanią sprzątnęła sporo klientów sprzed
nosa, poza tym rusza telefonia BRE i telefonia rodzina, wielu abonentów rodziny to osoby
starsze i samotne, które przeważnie mają jeszcze ebonitowy telefon i numer w tpsa, one
odejdą z tpsa to będzie potężny cios dla tej firmy
kghm ------->40
tpsa---------->10
pkobp-------->15
największym beneficjentem osłabienia się pkobp będzie pekao
pekao-------->200
umacniająca się złotówka to znakomita wiadomość dla pknorlen
pknorlen--------->35
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - bananqq.]
OFM / 62.148.79.* / 2009-07-20 10:08
ty już przestań cokolwiek pisać, bo czeo nie wypocisz to jest to stek bzdur.
1gafcio / 212.127.95.* / 2009-07-20 15:10
wszyscy maja go dość a on swoje - chory królik -niech sobie biega:)
PAGED / 83.1.82.* / 2009-07-08 09:08
kto chce zarobic kase ? dzisiaj PAGED bedzie rzadzil ja obstawiam miedzy 7% a 11% oczywiscie + chetnych zapraszam
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 4 osoby - _qwert, Sabaidee, bananqq, 1Zdzislaw.]
12lskd / 83.24.201.* / 2009-07-08 11:22
hhaahahahahaha - 7?? xD haaahahahhahaha
issuer / 2009-07-07 23:00 / Tysiącznik na forum
jutro najlepiej z rana wywalać pkc
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy