Forum Forum inwestycyjneFundusze

Plan inwestycyjny AXA - opłaty

Plan inwestycyjny AXA - opłaty

Hoody / 80.252.84.* / 2010-11-08 21:42
Witam,
Około 2 lat emu założyłem wspomniany w temacie instrument (trudno znaleźć lepszą nazwe) Płacę regularnie zadeklarowaną składke i dotychczas bylem z mojego instrumentu zadowolony (coś tam wychodziłem do przodu).
Ostatnio jednak zadałem sobie trud i zsumowałem wszystkie opłaty pobierane miesięcznie i mina mi troche zrzedła. wyszło ponad 50pln. Zadałem sobie kolejny trud i wygrzebałem w sieci cennik opłat i prowizji. Wg tego dokumentu opłata za zarzadzanie wynosi (przez pierwsze 10 lat) 2,25%. I tu do minie dotarło ze to jest 2,25% od całości kapitału!!!
Z prostej wyliczanki wynika ze kiedy zgromadze 400.000pln to moja miesięczna opłata osiągnie wysokość obecnej składki.
Czyli że od tego momentu (zakładając ze nie bede podwyższał składki co roku) bede płacił 750pln miesięcznie tylko na zarządzanie i 0pln jako kapitał??
Proszę niech ktoś mi powie że się mylę.
PS. Szczególnie mile widziane będą odpowiedzi ze strony agentów axa i Open Finance którzy mi to cacko wmydlili.
opiekuninwestora_pl / 2010-11-16 11:19 / -
Prawdopodobnie nie do końca zostało wyjaśnione Panu czym jest polisa inwestycyjna. To produkt, w którym otrzymuje Pan dostęp do określonej grupy funduszy. I to czy oraz ile Pan zarobi zależy od tego w jaki sposób będzie Pan funduszami zarządzał. Czyli od czasu do czasu je zmieniał.

To nie działa tak, że wpłaca się pieniądze w "Axę" i ktoś tymi pieniędzmi zarządza. Wpłaca się pieniądze w wybrane fundusze.

A fundusze działają według pewnych ograniczeń zadanych w statutach. I dlatego nawet najlepszy zarządzający, nawet gdyby miał szklaną kulę przewidującą przyszłość to i tak podczas gdy giełda traci - Pana pieniądze w takim funduszu także dużo stracą.

A opłaty? Ponosimy za coś. Opłata w polisie całkowicie błędnie nazwana jest opłatą za zarządzanie - ponieważ z zarządzaniem nie ma nic wspólnego... Jest to opłata za dostęp do korzyści prawnych (nie dla wszystkcih ważne) oraz podatkowych (czyli braku podatku przy konwersjach). Nie korzystając z ten możliwości inwestorzy po prostu świadomie ponoszą opłatę za coś z czego nie korzystają.

Stosując zasadę biernego inwestowania - nie ma szans aby polisa zarobiła więcej niż inwestowanie poza polisą. Ale wystarczy zacząć zarządzać funduszami w polisie aby mimo tych opłat zysk był wyższy niż poza polisą.

Zapraszam np. na moje szkolenia www.opiekuninwestora.pl/szkolenia Nie są to szkolenia sprzedażowe - stąd jest tam wiedza praktyczna a nie teoretyczna... Pokazuję tam m.in. dlaczego w polisie mimo opłat można zarabiać więcej niż poza polisą.

Polecam też lekturę z opisem dlaczego warto zarządzać funduszami:
www.opiekuninwestora.pl/pdf/fundusze_inwestycyjne_czy_to_dla_mnie.pdf
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy