Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Platforma może tego nie wytrzymać i zatonie

Platforma może tego nie wytrzymać i zatonie

Money.pl / 2012-10-22 09:11
Komentarze do wiadomości: Platforma może tego nie wytrzymać i zatonie.
Wyświetlaj:
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2012-10-22 12:04
Cos o czym KIk wolałby nie wiedzieć:
"...Lech Kaczyński miał rację
Sąd Rejonowy w Katowicach kilka dni temu skazał Mariusza S., byłego wiceszefa katowickiej delegatury UOP, za utrudnianie śledztwa w tzw. aferze Centrozapu. Po zatrzymaniu w 2001 r. bronił go ówczesny premier Jerzy Buzek, doprowadzając do dymisji Lecha Kaczyńskiego pełniącego wówczas funkcję ministra sprawiedliwości.

Wyrok był zaskoczeniem dla byłego ministra Janusza Pałubickiego. – Nie zmieniam mojej oceny tej sprawy, bo nie znam żadnych nowych informacji i przesłanek takiej decyzji sądu – powiedział koordynator służb specjalnych w rządzie premiera Buzka.

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed 11 lat. Doniesienie do Urzędu Ochrony Państwa złożył jeden z pracowników Centrozapu, który podejrzewał, że z firmy wypływają wielkie pieniądze, stanowiące nielegalne źródło finansowania WSI – straty oszacowano na ok. 100 mln zł. Chodziło o sprzedaż przez Centrozap radiometrów oraz rosyjskojęzycznego oprogramowania o nazwie Katia do Hongkongu, Singapuru i Tadżykistanu. Oprogramowanie było bezwartościowe, ale oficjalnie wartość dostawy wynosiła 45 mln dol. W transakcjach uczestniczył łańcuch firm, m.in z Wiednia i Liechtensteinu – pieniądze były transferowane np. do Malezji, a prowizje do oficerów WSI zatrudnionych w Centrozapie.

Z raportu z likwidacji WSI wynika, że Centrozap był pod ochroną wywiadu wojskowego i pracowało w nim 19 oficerów WSI. Szefem firmy był wtedy Ireneusz Król, kilka lat później jeden z liderów katowickiej Platformy Obywatelskiej.

Według prokuratury kpt. Mariusz S. rozkazał podwładnym, by zbierali materiały niezwiązane bezpośrednio ze śledztwem, potem polecił wyłączyć je z akt postępowania. Miał też grozić naczelnikowi wydziału śledczego katowickiej delegatury UOP zwolnieniem z pracy, jeśli byłemu prezesowi Centrozapu Henrykowi M. zostaną postawione zarzuty. Prokuratorzy podejrzewali również, że spotkał się z Henrykiem M., by uprzedzić go o możliwym zatrzymaniu. Gdy śledczy zażądali dostępu do materiałów UOP-u, w tym do służbowego komputera, S. odmówił, co ostatecznie spowodowało jego zatrzymanie i aresztowanie. Kiedy od tej decyzji odwołał się jego obrońca, areszt został uchylony. Co ciekawe, w trzyosobowym składzie sędziowskim, który podjął tę decyzję, był sędzia Ryszard Milewski, który dał się poznać jako dyspozycyjny sędzia (nagranie rozmowy Milewskiego z rzekomym urzędnikiem z Kancelarii Premiera Donalda Tuska w sprawie aresztu Marcina P., prezesa Amber Gold upubliczniła we wrześniu „Gazeta Polska Codziennie”).

W 2001 r. w obronie S. wystąpili szefowie innych delegatur UOP-u, którzy za niego poręczyli. Ówczesny koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki zarzucił prokuraturze łamanie prawa, a premier Jerzy Buzek stwierdził, że działania śledczych naruszyły spokój społeczny i zmniejszyły poczucie bezpieczeństwa, a nawet przeszkadzają w chwytaniu przestępców.

Odpierając zarzuty, Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości, w liście do premiera Buzka napisał: „Na słowa potępienia, a nawet dymisję, zasłużyłbym wtedy, gdybym powstrzymał działania wymiaru sprawiedliwości wobec oficera UOP, lub też nakazał czynności, które mogłyby pracę tego wymiaru sprawiedliwości utrudnić. Nie uczyniłem tego, a więc wywiązałem się z moich konstytucyjnych obowiązków. Niestety, po zatrzymaniu funkcjonariusza UOP miały miejsce wydarzenia, które wskazują na to, jak słabo umocowana jest w Polsce ciągle praworządność, jak mocno oddziałują wzorce dawnego systemu. Z najwyższym zdumieniem konstatuję, że Pan Premier nie tylko nie ukrócił działań w oczywisty sposób kwestionujących zasady praworządności i nie wyciągnął wniosków wobec ich sprawców, ale w dużej mierze je poparł, chociażby poprzez wyrażanie chęci złożenia poręczenia”.

Premier Jerzy Buzek zdymisjonował Lecha Kaczyńskiego z funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Kilka dni temu Mariusz S. został skazany na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę. Po latach okazało się, że śp. Lech Kaczyński miał rację.
..."
prezydęt / 178.37.104.* / 2012-10-22 21:32
W tym kontekscie europejska kariera Buzka uwidacznia jakich ludzi potrzebuje europejska administracja.
A jam żem jest też taki właśnie. I dlategom prezydęt
pomo dore / 2012-10-22 12:34 / Tysiącznik na forum
brak lustracji się kłania i bedzie się nam odbijac czkawka jeszcze długie lata. A debile bedą sie ciagle zastanawiac dlaczego jednym biznes idzie jak z płatka a drugim "ktoś" rzuca kłody pod nogi
pomo dore / 2012-10-22 10:30 / Tysiącznik na forum
może mi ktoś powiedzieć z czego spłacimy 1 bilion zł długu? Ile lat to potrwa? Już teraz płącimy 40 mld zł rocznie odsetek od tego długu. Powiedzmy sobie jasno- stadiony, wesołe miasteczka, aquaparki, baseny miejskie itp inwestycje zysków nie przynoszą- wymagaja stałego doskładania z kasy miasta/gminy/ państwa. Drogi- tak, te w posredni sposób wspomagają rozwój gospodarczy ale tylko w posredni. BRAKUJE nam przemysłu.
erwer / 194.42.119.* / 2012-10-22 11:29
moherze zatracony;- licza sie nowoczesne technologie i usługi , a nie stocznie , huty inp zakłady mechnaiczne Bumar, Cegielski.
Niech zyje Tusk i jego liberalni gwardianie.!
"Polacy nic się nie stało!"- oto wasze nowe hasło
pomo dore / 2012-10-22 13:39 / Tysiącznik na forum
czy ludzie wiedza ile to jest 40 mld złotych???? to np 400 samolotów F-16 liczac po 100 mln zł/szt kupowanych co roku. To pewnie ze 2 lotniskowce atomowe. to 4 tys. km dróg ekspresowych lub autostrad licząc po 10 mln zł/km. I to wszystko oddajemy obcym bankom i rządom rok w rok. w zamian mamy np stadion narodowy
jam to ekonomista / 2012-10-22 14:06 / Bywalec forum
niezapominaj, że niemal każdy kraj tak się zadłuża. I to zadłużenie nie zniknie (jedynie jego poziom może się zmieniać), bo wszyscy chcą iść szybciej do przodu.
pomo dore / 2012-10-22 14:13 / Tysiącznik na forum
to bardzo wygodna teoria. szczególnie dla kredytodawców. Więc pomijając drogi, których budowe uważam za zasadną- kiedy stadiony wybudowane kosztem 4-5 mld zł zaczną przynosić nam zyski?
jam to ekonomista / 2012-10-22 14:19 / Bywalec forum
zawsze trzeba z różnych stron spojrzeć na problem. Jeśli świat niezadłużałby się, to by się tak nie rozwijał. Wyobraź sobie teraz ze nikt nie ma długów, ale poziom życia jest np. z lat `60 (bo to jest logiczne, że mielibyśmy w takim wypadku znaczne zacofanie) i twoim szczytem marzeń jest czarnobiały telewizor, a o wszystkich późniejszych osiągnięciach jeszcze nikt nie słyszał.
No i jeszcze jest taka kwestia, że część tych odsetek możesz odzyskać inwestując w obligacje.
A co do stadionów to nie spodziewam się, żeby przynosiły zyski.
USA_man / 94.154.103.* / 2012-10-22 22:53
Jak Cie czytam, to jestem przekonany, że kończyłeś jakąś śmieszną, prywatną uczelnię, masz mieszkanko na raty we franku, którego brałeś jak był po 2,20 pln i głosowałeś na Partię Oszustów, prawda?
jam to ekonomista / 2012-10-23 07:53 / Bywalec forum
a tak w ogóle jakbyś chciał podyskutować merytorycznie to daj znać, choć pewnie jesteś za cienki między uszami do tego
jam to ekonomista / 2012-10-23 07:41 / Bywalec forum
przykro mi, że nie pojmujesz prostych rzeczy.
k aczordonald / 92.20.21.* / 2012-10-22 20:08
a teraz ludzie do lombardu oddaja kolorowy(plazmowy::)))-zeby rachunki poplacic.
Błatniak / 2012-10-22 15:01
Platforma nie zbyt dba o swoich obywateli, bardziej jej zależy na tym jak na nią patrzą koledzy z zachodniej i wschodniej granicy... interesy Polski są tutaj sprawą drugorzędną...
pomo dore / 2012-10-22 14:52 / Tysiącznik na forum
co dobrego przynosi nam ten szybki rozwój? jak wyliczyłes ze cofnelibysmy sie do lat 60 a nie np 70 albo 80? mamy plazmy ale CRT też było fajne, mamy iPhony ale ceglopodobnymi nokiami tez szło się dodzwonić, samolotami boening 747 dało sie doleciec tak samo jak dreamlinerami, staromodny kałach zabijał tak samo na śmierć jak F-18 Hornet, poczciwy merol w124 dowoził na miejsce tak samo jak C5. czy ludzie są teraz szczęśliwsi niż 20-30 lat temu? z*********** w korporacjach mimo że robotyzacja miała ich uwolnic od trudnej, żmudnej i cieżkiej pracy, po wprowadzeniu komputerów zuzycie papieru wzrosło o wiele bardziej niz za czasów księgowości przebitkowej, AGD produkowane kiedyś z myśla o wieloletniek okresie uzytykowania obecnie "robi się" na rok- dwa. Koncerny farmaceutyczne zamiast skupić sie na wynalezieniu leków które wyleczą wola produkowac leki które "łagodzą objawy" to to im sie bardzie opłaca. Nie wiem czy te wszystkie dobrodziejstwa postepu cywilizacyjnego warte sa tego żeby być ciagle zadłuzonym po uszy bez perspektywy wyjscia z długów. 1 bln zł długów dzielone na 40 milionów Polaków daje lekko licząc 25 tys. zł na głowę. Przy mojej 3-osobowej rodzinie 75 tys. zł ekstra kasy dałoby mi dużą dozę zadowolenia i osłodziło niefart oglądania WSI24 na 28 calowym CRT
jam to ekonomista / 2012-10-22 15:09 / Bywalec forum
poza tym, jak tak ci tęskno do innych czasów to zawsze możesz sprzedać swoje rzeczy związane z postępem cywilizacyjnym, zakupić sobie franie, zrezygnować z kablówki/satelity, itp. i powinna ci zostać jakaś sumka z tych transakcji (no i z oszczedności wynikających z braku rachunków za telefon, internet, tv, mniejsze rachunki za prąd itp) która osłodzi ci ten brak wsi24. Powodzenia
jam to ekonomista / 2012-10-22 15:05 / Bywalec forum

jak wyliczyłes ze cofnelibysmy sie do lat 60 a nie np 70 albo 80?

tam były takie dwie literki "NP." oznaczające przykładową wartość, także owszem może to i byłyby lata 70.
A czy ludzie są bardziej szcześliwi, nie wiem, ale jak chcą pozbyć się długów i rozwoju mogą wyjechać do Afryki i w niektórych rejonach dodatkowo pogodę będą mieli też lepszą.

Przy mojej 3-osobowej rodzinie 75 tys. zł ekstra kasy dałoby mi dużą dozę zadowolenia

no ale przecież chcesz żeby nie było długów, jeśli więc nie byłoby tychże długów to nie miałbyś tych 75 tys. bo budżet byłby zrównoważony i nie wydawałby tych kwot czyli do ciebie nigdy by nie dotarły.
pomo dore / 2012-10-22 11:51 / Tysiącznik na forum
no własnie- przemysł oparty na nowoczesnych technologiach i know-how. Nawet Amerykanie ostatnio przejrzeli na oczy ze globalizacja (przenoszenie produkcji do Chin) odbija się im gospodarcza czkawką i czynia starania żeby firmy produkcyjne wróciły na ich ziemie. Usługi finansowe sa fajne - takie przelewnianie z pustego w prózne, inżynieria finasowa na kosmicznym poziomie dająca kosmiczne zyski- problem jest tylko taki ze to wszystko noże sie pieprznąc w ciągu kilku godzin i ze 100 mld USD teoretycznych zysków mamy tone GDRów lub obligacji zbyt sliskich by nimi dupe podetrzec
antonina61 / 2012-10-22 11:31 / Bywalec forum
nie ejdno juz platforma wytrzymała i pzretrzyma i to, nie martwcie się, ja wiem, ze chcielibyście tego i czekacie z niecierpliwością, ale jeszcze nie teraz
Serano / 213.227.87.* / 2012-10-22 10:55
"Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic - razem zbudujemy fabrykę."
pomo dore / 2012-10-22 11:12 / Tysiącznik na forum
zdaje się że wybudowali - pozyczając kasę u żydowskich przemysłowców i bankierów. nie mam pewności bo TVP w ramach "misji" pusciła "ziemię obiecana" o drugiej w nocy
ted8404 / 81.210.106.* / 2012-10-22 10:27
Zmiany w platformie nie będą łatwe.Tusk jest wodzem w stylu komunistyczno-faszystowskim. Promowanie miernot i zwalczanie tych co coś potrafią wytrzebiło partię z samodzielnych osobowości.Raczej prawdopodobne jest załamanie całego systemu władzy w PO tak jak stalinowskiego czy hitlerowskiego niż jego reforma.Byłoby to z korzyścią dla demokracji i być może w PO doszłaby do władzy frakcja proeuropejska.
dokon / 37.30.35.* / 2012-10-22 10:04
Tylko szczególna symbioza rządzącej partii, mediów i innych wpływowych grup interesu zainteresowanych trwaniem aktualnego układu władzy sprawia, że ten rząd jeszcze trwa. Bo było 100 dobrych okazji do jego upadku. Ale jak widać wszystko ma swoje granice i początek końca jest widoczny. Ewentualna europejska synekura obecnego premiera byłaby wielce niepożądana, wręcz szkodliwa, gdyż jej ceną będą, a nawet już są interesy Polski.
Ryzserd / 194.42.119.* / 2012-10-22 09:38
"złodzieje wszystkich branz łaczczmy sie"- oto nowe hasło ratunkowe liberałów z PO.
Oszolomowaty / 193.110.130.* / 2012-10-22 09:11
Znów czerwono-różowe towarzycho robi w gacie na samą myśl, że PIS może znów przejąć władzę. Nie niepopkoją Kika i kumpli miliardy wyrzucone w błoto, rosnące bezrobocie, emigracja i nędza pogłębiająca się kraju. Nie interesują go zwiększająca się liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym (rekordzisci w UE w 2011 roku) ani wzrost przestępczości za PO ... Dostrzega marketing u Kaczyńskiego , nie wiadomo co widzi u Tuska w takim razie ...

Najnowsze wpisy