Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Po co jest kurs na futures?

Po co jest kurs na futures?

Szyszkoz0r / 88.156.91.* / 2010-05-11 11:49
Witam serdecznie,

mam pytanko. Odnośnie zagłębiam się w kontrakty futures i nie jestem w stanie pojąć kilku bardzo teoretycznych rzeczy.

1. Po co jest kurs futures? Skoro jeden kontrakt na indeks = indeks*10zł, to kurs kontraktu jest do niczego nie potrzebny (ani do kupna ani do sprzedaży).

2. Dlaczego występują tak duże odchylenia ceny kontraktu od wartości indeksu? Jak taka luka się nazywa?

3. Czy prowizje i depozyty liczymy od ceny kontraktu czy od ceny instrumentu bazowego?
adrianoo / 2010-05-11 12:05 / 10-sięciotysiącznik na forum
ad. 1. kurs indeksu i futores do niego to dwie zupelnie inne rzeczy i inne indeksy, np. w20 odzwierciedla zachowanie sie spolek wchodzacych w jego sklad natomiast fw20 tworzony jest na podstawie zlecen inwestorow inwestujacych wlasnie na tym indeksie (tylko)
ad. 2. nie ma luki bo to dwa zupelnie inne indeksy, miedzy ktorymi powinna ale nie zawsze zachodzi bliska korelacja, rozniece sa znacznie poniewaz ruch w dana strone indeksu jest powodowany nie tylko zleeniami np. kupna danego kontraktu ale rowniez jego sprzedaza
ad. 3. prowizje i depozyty sa rozne w roznych bankach (generalnie prowizje sa stale dla 1 szt. a depo liczone jest od wartosci kontraktu)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy