Forum Forum finansoweBanki

podatek od czynności c-p - problem

podatek od czynności c-p - problem

bemirek / 2013-11-12 19:12
Zakupiłem nieruchomość, zabudowaną domem w stanie surowym otwartym. Jeden akt notarialny na zakup działki od osób fizycznych, oraz zakup ww domu od firmy prowadzonej przez jedną z tych osób. Czy podatek od czynności c-p powinien być naliczony od całości czy tylko od wartości działki. Za pomoc z góry dziękuje.
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2013-11-12 21:15
Jeśli firma ta z tytułu tego zbycia będzie opodatkowana VAT-em, to Ty jako nabywca nie jesteś obciążony PCC z tego tytułu, a wiec do podstawy PCC wejdzie tylko wartość działki.

Inna rzecz, że wątpliwość budzi odmienność stron sprzedaży działki i domu, skoro własność działki rozciąga się na całą nieruchomość z art. 47 i 48 KC
bemirek / 2013-11-13 19:19
Rozumiem że wszystko zależy od interpretacji właściwego US. To raczej mnie stawia na przegranej pozycji. Pozdrawiam i dziękuję.
H Szatkowski / 2013-11-14 11:08
Bez przesady. Strona sprzedająca chyba wie, czy ta konkretna transakcja była w jej przypadku obciążona VAT, czy nie.

Co do własności- moim zdaniem nie mogło być dwu odrębnych właścicieli- tj. osoby fizycznej jako właściciela działki i firmy ( innej niż JDG właściciela działki, czyli np. spółki z oo ).

W tym świetle- albo dom był owego właściciela działki i akt notarialny powinien opiewać na całą nieruchomość, albo przed transakcją działka została wprowadzona jako środek trwały do firmy i akt notarialny opiewa na znów sprzedaż całej nieruchomości od firmy.

Jeśli właściciel działki prowadził JDG, to i tak na potrzeby kwestii cywilnych jest zwykłą osobą fizyczną, a więc nie występuje w akcie notarialnym jako Jan Kowalski Srubomix.
bemirek / 2013-11-17 16:31
właśnie dostałem fakturę, na całość nieruchomości z vatem 8%. Dlaczego notariusz naliczył PCC. I jak teraz odzyskać kase?
H Szatkowski / 2013-11-18 11:01
No więc miałem rację co do braku możliwości rozdziału budynku od działki....

Notariusz opiera się na OŚWIADCZENIU stron, co jest zapisane w akcie notarialnym- skoro pobrał PCC, tzn. że strona sprzedająca oświadczyła i jest to zapisane w akcie, że nie poniesie ona z tytułu tej transakcji podatku VAT.

Przyznam, że nie wiem, czy wystawienie faktury VAT oznacza ZAWSZE, że strona wystawiająca fakturę podatek musi odprowadzić z tyt. tej konkretnej transakcji (czyli czy w tej konkretnej sytuacji doszło do zdublowania podatków,- tj. pytanie na dział stricte podatkowy:

http://www.money.pl/forum/grupa,59,0,0,40,0,vat.html

Jeśli tak- jest podstawa do unieważnienia aktu notarialnego, a po stronie sprzedającego powód odpowiedzialności karno-skarbowej.

Najnowsze wpisy

Konto osobiste - najlepsza oferta: