Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od pożyczek od osób fizycznych

Podatek od pożyczek od osób fizycznych

Eugenia 123 / 2011-06-16 11:43
Mam pytanie a propos pożyczek: z tego co wiem istnieje coś takiego jak podatek od pożyczki , czyli na przykład jeżeli bank nie chce nam przydzielić kredytu, pożyczki, możemy pożyczyć się od znajomych, rodziny, no i właśnie od kogo lepiej pożcyzyć pieniądze, aby nie został nam narzucony podatek od pożyczki?
wiwan / 2011-06-16 18:08
Z pożyczką związane są DWA podatki.

1. od czynności cywilnoprawnych (PCC) co do zasady w wysokości 2% kwoty, ciążący ( wraz z obowiązkiem informacyjnym wobec US ) na pożyczkobiorcy.
Ustawa o tym podatku przewiduje jednak zwolnienie od niego w ramach najbliższej rodziny tj. w tzw. zerowej grupie podatkowej w rozumieniu ustawy o spadkach i darowiznach gdy pożyczka jest przelewem na konto lub przekazem pocztowym i jest odpowiednio zgłoszona.
Oraz w I gr. podatkowej w rozumieniu ww ustawy, gdy kwota pożyczki jest nie wyższa niż 9637 zł w ciągu 5 lat od tej samej osoby.
Oraz w pozostałych przypadkach, do łącznej wysokości nieprzekraczającej
kwoty 5 000 zł od jednego podmiotu i 25 000 zł
od wielu podmiotów — w okresach 3 kolejnych
lat kalendarzowych, począwszy od dnia 1 stycznia
2009 r..

2. dochodowy, obciążający pożyczkodawcę, naliczany od kwoty otrzymanych odsetek od pożyczkobiorcy z tytułu udzielonej pożyczki.( gdy pożyczka jest oprocentowana )

Genaralnie więc- im większe kwoty i/lub częściej pożyczamy- lepiej to czynić w jak najbliższej rodzinie.

Najnowsze wpisy