Forum Forum prawneCywilne

podatek od sprzedanego samochodu

podatek od sprzedanego samochodu

gilette / 2013-02-08 08:46
witam, jakiś czas temu postanowiłem swój samochód rozebrać i sprzedać na części (miałem wypadek wiec samochód tylko na rozbiórkę). Jak to jest teraz z opłatami. Kiedyś jak sprzedawałem samochód w całości to go po prostu wyrejestrowałem, a co w tym przypadku jeśli z samochodu tak naprawdę została tylko "skorupa" ?
Wyświetlaj:
ciciak / 2013-06-03 10:26
Według zapisów polskiego prawa, recykling samochodu może być wykonany wyłącznie w upoważnionych Stacjach Demontażu Pojazdów. Biorąc pod uwagę wysokie kary finansowe, samodzielna utylizacja samochodów jest całkowicie nieopłacalna!

Zgodnie z art. 53a ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. regulującej recykling samochodów wycofanych z eksploatacji, "Kto poza stacją demontażu dokonuje:

usunięcia z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów lub substancji niebezpiecznych, w tym płynów,
wymontowania z pojazdów wycofanych z eksploatacji przedmiotów wyposażenia lub części nadających się do ponownego użycia,
wymontowania z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów nadających się do odzysku lub recyklingu,

podlega karze pieniężnej od 10 000 do 300 000 złotych".

Wypowiedzenie umowy ubezpieczycielowi bez wyrejestrowania pojazdu nie zwalnia z obowiązku opłaty ubezpieczenia. Za brak ubezpieczenia OC naliczana jest kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w wysokości:

3200 złotych dla pojazdów do 3,5 tony,
4800 złotych dla pojazdów powyżej 3,5 tony.


Powyższe kary dotyczą braku polisy OC powyżej 14 dni. Wniesienie kary nie zwalnia z obowiązku opłaty ubezpieczenia. Obowiązek ten wygasa z chwilą wyrejestrowania samochodu.
andzia23 / 2013-02-13 11:21
hmm wydaje mi sie ze jadac na jakis szrot czy złom samochodowy w celu zutylizowania samochodu czy to co z niego zostało (np. rama badz podwozie) dostajesz zaswiadczenei o zezelomowaniu samochodu i z takim zaświadczeniem udajesz sie do urzedu w celu wyrejestrowania samochodu

Najnowsze wpisy