Forum Forum podatkowePIT

Podatek od sprzedaży działki nabytej po 2007 roku

Podatek od sprzedaży działki nabytej po 2007 roku

iwona2525 / 2010-12-10 12:06
Witam,
Wpadłam w pułapkę, otrzymałam w darowiźnie od mamy działkę w 2007 roku, w 2010 z powodu trudnej sytuacji i budowy nowego domu musiałam sprzedaż ta działkę,nie zaznajomiłam się z przepisami .
gdy ja sprzedawałam byłam rolnikiem i posiadałam ponad 1 ha pola,sprzedałam pole na polowe dwóm osobą które nie są rolnikami ale obecnie uprawiam nadal to pole. teraz dowiedziałam sie że musze zaplacic podatek 19% dla mnie to tragedia bo wyniesie mnie 8 500 zł prosze dajcie mi jakaś radę czy uda mi sie w jakikolwiek sposób uniknać tego podatku, czekam na radę
Wyświetlaj:
uli / 77.89.65.* / 2010-12-30 00:22
Jesli udokumentujesz ze pieniadze przeznaczone ze sprzedazy zainwestowales w budowe lub rozbudowe mieszkania to tego podatku unikniesz
szklarek / 2010-12-10 13:50
Żeby całkowicie wykręcić się z podatku musiałaby zajść sytuacja zwolnienia z podatku z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (art. 21 ust. 1 pkt 28) Termin „gospodarstwo rolne” rozumieć zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Ustawa o PIT wprowadza ponadto ograniczenie w możliwości skorzystania ze zwolnienia przy sprzedaży gospodarstwa rolnego, a mianowicie po sprzedaż grunt nie może utracić swojego charakteru rolnego lub leśnego.
Przez co rozumie się, że jeżeli nabywcą jest osoba, która nie jest rolnikiem i nie zakupiła gruntów na powiększenie swojego gospodarstwa rolnego, to uzyskany przychód ze sprzedaży nie może korzystać ze zwolnienia. Zdaniem organów podatkowych dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decyduje cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją.
Cel nabycia gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru nabywcy, jak również z innych okoliczności związanych z daną transakcją. Możliwe jest, że według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dany grunt położony jest na terenie upraw rolnych, ale całokształt okoliczności może wskazywać na utratę rolnego charakteru.

Reasumując- chyba nie da się udowodnić, że zwolnienie to byłoby zasadne, działki też nie obejmuje ulga meldunkowa dotycząca nieruchomości nabytych w latach 2007-2008.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jedyne, co Pani pozostaje to próbować obniżyć podstawę opodatkowania. 19% jest od dochodu, można go pomniejszyć o udokumentowane, rzeczywiście poniesione koszty nabycia i sprzedaży. Jeśli zatem z aktu darowizny wynika, że jego koszty notarialne Pani poniosła- można je odliczyć od kwoty otrzymanej od sprzedaży. Podobnie z kosztami sprzedaży ( opłatę notarialną, opłatę skarbową, opłatę sądową, koszty pośrednika obrotu nieruchomościami ).- art.30 e ust.2 i art 22. ust.6
No i można zaoszczędzić nieco na inflacji- bo termin zapłaty to 30 kwietnia 2011 tak jak i złożenie PIT rocznego uwzględniającego dochód ze sprzedaży.

Ustawa ( już po kilku nowelizacjach ):

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
iwona2525 / 2010-12-13 06:50
Ja sprzedałam ta działkę dwóm osoba (Matce i córce). Czy jeśli np. matki cześć nadal będzie uprawiana i napisze jakieś oświadczenie że pozostanie jej część nadal rolna to czy to coś zmieni ? ja dostałam w darowiźnie to pole i poniosłam tylko koszt notariusza 390 zł to nie wiele do pomniejszenia tego podatku. Koszty sprzedaży ponosiła strona kupująca.
ewelina_z / 2010-12-13 08:40
Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, gospodarstwo rolne musi mieć powyzej 1 hektara.
Żeby sprzedaż przez Ciebie działki mogłaby być zwolniona to musiałabyś sprzedać działkę o powierzchni powyżej 1 ha, osoba która kupiła musiałaby być rolnikiem i z aktu notarialnego sprzedaży musiałoby wynikać, że osoba ta kupuje to w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Z twojego postu wynika iż działka którą sprzedałaś miała mniej niż hektar, a osoby które kupiły nie są rolnikami. Nie ma więc żadnych podstaw by cię zwolnić z podatku. Zadne twoje oświadczenia tu nic nie dadzą bo ewidentnie nie sprzedałaś gospodarstwa rolnego na cele rolne.
Janek_225 / 83.28.68.* / 2013-01-16 11:13
Proszę zapoznać się z poniższą interpretacją podatkową, w której czarno na białym napisane jest,że nie ma wymogu sprzedaży działki o powierzchni powyżej 1 ha.
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/17-zwolnienia-przedmiotowe/187337-gospodarstwo-rolne-sprzedaz-nieruchomosci-zwolnienia-przedmiotowe-darowizna.html
ewelina_z / 2010-12-11 06:50
Dokładnie j/w. Podatku nie unikniesz. Możesz jedynie składając zeznanie złożyć podanie o rozłożenie na raty. Umotywuj je dobrze tzn napisz dlaczego musiałas sprzedać, co zrobiłaś z pieniędzmi ( że już ich nie masz), opisz swoją sytuację finansową (tj. miesięczne dochody i wszystkie wydatki jakie ponosisz) i poproś o ileś tam rat (ile jesteś w stanie spłacać). Jeśli z twojej sytuacji finansowej wynika, iż faktycznie nie stać cię na jednorazową zapłatę to najprawdopodobniej dostaniesz raty.

Najnowsze wpisy