Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości

edyta1975 / 2011-07-20 12:07
Mój ojciec wykupił mieszkanie spółdzielcze na własność w kwietniu 2009 r., w którym był zameldowany. W maju 2009 r. sprzedał to mieszkanie za 135000zł. Część pieniędzy ze sprzedaży tej nieruchomości dał mi i mojemu bratu. Na moje konto wpłacił 82000zł, a bratu 20000zł. Ponadto dostałam do ręki 10000zł. Mój ojciec zmarł w kwietniu 2011 r. i nie zapłacił żadnych podatków i ja też nie.
Chciałabym się dowiedzieć, czy w takim wypadku powinniśmy zapłacić podatek od sprzedaży tej nieruchomości? Zaznaczę też, że powyższą kwotę nie przeznaczyłam na zakup innego mieszkania, ani spłatę kredytu mieszkaniowego. Czy możliwe jest, że znajdzie się jakaś osoba, która wie o tej sprawie i że mogłaby donieść do Urzędu Skarbowego.?
Wyświetlaj:
kaazik / 79.187.123.* / 2011-08-02 09:17
Jeśli teraz zgłosisz tą darowiznę to zapłacisz podatek od darowizny plus odsetki, ponieważ minął chyba miesięczny termin na zgłoszenie darowizny w 1-szym stopniu pokrewieństwa bez podatku. Musisz zgłosić tą kwotę, jak jej nie zgłosisz to skarbowy może naliczyć karny podatek i zastosować 20 % stawkę podatku. Na chwile obecna masz do zapłaty 5009 zł + 1189 odsetki od czerwca 2009. Ciekawy, czy do masy spadkowej po ojcu skarbówka nie zaliczy podatku który on musiałby zapłacić z tytułu nabycia mieszkania i jego sprzedaży przed okresem 5 lat. lub ewentualnie 10% ryczałtu - tutaj raczej będzie miała zastosowanie ulga meldunkowa. Co do tych podatków, można by spróbować zastosować inny patent, ale musicie działać z bratem w jedności. Jak coś to pisz automoto10@tlen.pl
belladonna / 2011-08-02 11:55 / Tysiącznik profesjonalny
Miesiąc na zgłoszenie darowizny obowiązywał z tego co wiem do końca 2008, a od 2009 wydłużono na pół roku... no ale tak czy tak, już musztarda po obiedzie. Co do podatku od nieruchomości, to dociekałam kiedy mieszkanie stało się własnościowe spółdzielcze, czy w 2009, czy wcześniej, bo jeśli w 2009 z własnościowego spółdzielczego zostało wykupione jako odrębna własność, to jedynie doszedł grunt (osoba już była wcześniej właścicielem mieszkania), a przepisy związane ze sprzedaniem tego lokum będą miały zastosowanie z roku nabycia mieszkania w ramach spółdzielczego własnościowego (albo wykup z lokatorskiego, albo zakup spółdzielczego własnościowego)a kiedy to było nie wiemy z postu... więc też nie wiadomo czy w ogóle wystąpiło źródło przychodu przy sprzedaży, a co dopiero które przepisy ewentualnie mają zastosowanie... przy sprzedaży nieruchomości wywiad konieczny, kiedy było rzeczywiste nabycie oraz w jaki sposób... :)
edyta1975 / 2011-07-20 21:56
To mieszkanie wcześniej było spółdzielcze własnościowe,ojciec kupił od spółdzielni
belladonna / 2011-07-21 20:58 / Tysiącznik profesjonalny
To jeszcze musisz mi napisać w którym roku stało się własnościowe spółdzielcze :)
belladonna / 2011-07-20 17:58 / Tysiącznik profesjonalny
"Mój ojciec wykupił mieszkanie spółdzielcze na własność w kwietniu 2009 r"
a wczesnej było własnościowe spółdzielcze, czy lokatorskie?
adapterek / 2011-07-25 10:25
Przepraszam ze tak nieładnie się wcinam :(
ale pilnie potrzebuję waszej pomocy!
Mąż na mocy spadku nabył wkład mieszkaniowy- pół na pół z bratem. Rodzice zmarli- ojciec
w 1995 i matka - 2005. Od 1974 bądź 1975 jest tam zameldowany. Brat zrzekł się swojej
części (tylko formalnie) na rzecz męża. Mąż wykupił mieszknie ok 2 mcy temu i chce je
sprzedać. Jest oczywiście jedynym właścicielem ale też tylko formalnie. Po sprzedaży musi
oddać połowę pieniędzy bratu, więc oczywiście nie skorzysta z ulgi dot przeznaczenia
całej kwoty na cele budowlane. Nie doszukałam się niczego co ewentualnie pomogłoby nam
uniknąć zapłacenia podatku. Może wam udało się zagłębić wiedzę na tyle aby jakkolwiek
uniknąć zapłacenia podatku a chociaż jego części?

pozdrawiam

Najnowsze wpisy