Forum Forum podatkoweOdliczenia

podatek za sprzedaż działki przed upływem pięciu lat

podatek za sprzedaż działki przed upływem pięciu lat

skomentuj
lenka696 / 83.31.203.* / 2014-04-23 19:23
Witam mam pytanie w 2011 roku dostaliśmy z mężem od moich rodziców działkę powyżej 1 ha, na której rozpoczęliśmy budowę domu. w tym momencie są fundamenty i podmurówka. Chcielibyśmy sprzedać tę działkę wraz z budową, zaznaczę że kupujący to rolnicy chcący powiększyć i rozbudować swoje gospodarstwo. Jaki zapłacimy podatek skoro sprzedamy za większą wartość niż była zawarta w darowiźnie.
belladonna / 2014-04-23 20:29 / Tysiącznik profesjonalny
Przede wszystkim wartość określona w darowiźnie znaczenia nie ma, bo otrzymaliście DAROWIZNĄ = nie ponieśliście wydatków pt. cena zakupu.
Do opodatkowania:
Cena sprzedaży minus nakłady udokumentowane (dot. budowy) = dochód do opodatkowania, zasadniczo będzie spory, ale....
a art. 21 ustawy PIT jedno ze zwolnień to:
28) przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny;

czyli jak sprzedawana nieruchomość wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, a kupujący nadal nie zmieni tego = powinno korzystać ze zwolnienia z podatku (ale widziałam taki akt notarialny i jasno tam pisało, że było gospodarstwem i wejdzie w skład gospodarstwa = czepić się nie ma czego) :-))
skomentuj

Najnowsze wpisy