Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatki w Szwajcarii

Podatki w Szwajcarii

mike_1982 / 212.189.46.* / 2007-01-03 18:27
Witam wszstkich znawców tematów podatkowych i nie tylko. We wrzesniu 2006 roku podjalem prace w firmie szwajcarskiej. Wynagrodzenie otrzymuje w USD. Na terytorium Szwajcarii praktycznie nie przebywam. Prace wykonuje na statkach, najczesciej na wodach UK lub panstw Skandynawskich. Moja firma utrzymuje ze podatki od uzyskanego dochodu w tym przypadku powinny byc odprowadzane w kraju gdzie firma ma swoja siedzibe( tu: Szwajcaria). Istnieje obusyronne porozumienie miedzy rzadami Polski i Szwajcarii w tej sprawie. Dz. U. nr 22 poz 92 z 1993, art chyba 14 lub 15. Wedlug mnie podatek od mojego dochodu powinien byc odprowadzony wlasnie w Szwajcarii. Co o tym sadzicie? Czy zna ktos moze jakas instytucje miedzynarodowa, ktora moglaby mi doradzic bezplatnie w sprawach podatkowych? pozdrawiam wszystkich
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-02-08 19:55 / Tysiącznik profesjonalny
Co do marynarzy to znaczenie ma państwo bandery. Bo w państwie bandery płacone są podatki i do celów podatkowych bierze się umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między RP, a państwem bandery :-))
offshore_eni / 151.96.3.* / 2009-02-08 02:35
Ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze ze Szwecją - 2007.07.02

Minister Finansów, DD4-033-05/IDy/07/12

Podatnik, który posiada ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze ze Szwecją od dnia wyjazdu z Polski podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem dochody z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Szwecji nie podlegają w Polsce opodatkowaniu.
gmonika / 83.31.6.* / 2007-01-17 22:12
witam
ja też pływam na statku, i też jest to firma szwajcarska,ale podatki i świadczenia zdrowotne firma płaci mi w luksemburgu.co miesiąc dostaję pasek ile było odprowadzone a na koniec roku wysyłają mi rozliczenie roczne.
tutaj w polsce się nie rozliczam.
voy / 80.53.163.* / 2007-06-01 17:25
Czesc

Nie jest to jednak ta sama sytuacja, czo w przypadku mike'a. Z tego, co napisal Mike wynika, ze istnieje jakas przyczyna, dla ktorej zupelnie legalnie nie placi on podatku w Szwajcarii. Najprawdopodobniej jest to ta sama przyczyna, ktora pozwala na zupelnie legalne nieplacenie podatku obywatelom wielu normalnych krajow (UK, Norwegia, USA, Hongkong, Filipiny etc.). Panstwa te nie pobieraja bowiem podatku dochodowego od osob, ktore pomimo iz tam zatrudnione - przebywaja po za terenem tych panstw wiecej niz 183 dni kalendarzowe w roku podatkowym. Pytanie, ktore teraz sie nasuwa brzmi: Czy w mysl podpisanej umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania pomiedzy Polska a Szwajcaria, obywtel zatrudniony na takich warunkach w Szwajcarii i zupelnie legalnie nie placacy tam podatku musialby zaplacic podatek w Polsce od tych dochodow, czy tez polski US uznalby iz podatek w wysokosci 0% zostal juz zaplacony w Szwajcarii i nie ma potrzeby go placic w Polsce. Czy moze na takie pytanie ktos odwazylby sie odpowiedziec w miare rozsadnie? :)

Pozdrawiam
V

Najnowsze wpisy