Forum Forum emerytalneInne

podwójna emerytura

podwójna emerytura

olkas / 2013-05-15 10:17
Czy jest możliwość oraz czy istnieje wogole cos takiego jak podwójna emerytura?? Chodzi o to czy ktoś może brać np normalna emeryturę i dodatkowo np. emeryturę górnicza ?? nie bardzo wiem ja kto funkcjonuje
Wyświetlaj:
wodny_waz / 2013-05-15 11:49
nie wiem o co dokladnie chodzi ale dzis byla glosna sprawa o jaims generale z BOR ktory dwuktornie przechodzil na emeryture za kazdym razem biorac ogromna ilosc pieniedzy jako odprawe, ale o 2 emeryturach na raz nie slyszalem nie liczac przypadu kiedy wspolmalzonek umarl i przyulugiwala jego emerutua jescze czy jakos tak
wiwan / 2013-05-15 12:30
Po zmarłym małżonku przysługuje (pod warunkami) renta rodzinna i NIE można jej łączyć ( art. 95 Ustawy emerytalnej ) z własną emeryturą, więc NIE jest to ten przypadek.
wiwan / 2013-05-15 11:40
NIE. W ramach tego samego systemu (ustawy) można pobierać tylko jedną emeryturę.
Można pobierać z dwu systemów, gdy jest to
- KRUS + ZUS, dotyczy tylko roczników po 1948
- ZUS + system innego kraju.

Nie można np. łączyć e. mundurowej i ZUS, jeśli do służby ubezpieczony wstąpił przed 1999 r.

Wracając do systemu powszechnego- ZUS, emerytury też nie można łączyć z rentą. Tylko w zbiegu prawa
- r. socjalnej i r. rodzinnej
- r. wypadkowej i emerytury
ale z ograniczeniami kwotowymi, czyli w kwocie niższej niż suma obu świadczeń.
olkas / 2013-05-15 12:31
ooo wlasnie o cos takiego mi chodziło :) czyli mozna miec w jednym momencie emeryture polska i emeryture np amerykanska? mieszkajac w polsce oczywiscie ?
Pal Azji / 2013-05-15 14:05
Wydaje mi się ze można mieć tylko jedna emeryturę... a najlepiej do tego wybrać takei kraje skandynawskie... bo tam maja najlepsza ofertę dla osób pracujących!!
zycie_pi / 2013-05-16 11:39
tzn? co masz na mysli? jak to funkcjonuje dokladnie? mozesz przyblizyc temat o jakich krajach dokladnie mowisz i jak to dziala/
Mariusz430 / 109.243.252.* / 2013-08-15 21:47
mam emeryturę z KRUS i pracowałam 8 lat w zakładzie państwowym czy należy mi się dodatek z ZUS?
wiwan / 2013-08-16 09:37
To zależy od Pani/Pana ? (inna 'płeć' nicka i wpisu) rocznika.

Jeśli to rocznik młodszy niż 1948, to z ZUS należna jest po prostu osobna (symboliczna co do kwoty) wyliczona za owe lat. Z konkretnych składek - jeśli owe lata przypadły po 1998 r., z wysokości wynagrodzeń i liczby lat składkowych, jeśli przypadły przed 1999 r.

Jeśli to rocznik starszy niż 1949, to okres ubezpieczenia w ZUS powinien był być wliczony do wysokości e. rolniczej. Jeśli nie był- należy tego dochodzić poprzez przeliczenie emerytury. Kwestią wtórną, ale ważną będzie tu to, owo ewentualne nieuwzględnienie było z winy Pana/Pani- niedostarczenie dokumentów, czy KRUS. Bo w tej drugiej sytuacji sądownie należałoby dochodzić wyrównania emerytury wstecz.

Podstawa- art. 20, ust. 1, pkt. 3 oraz ust. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
wiwan / 2013-05-16 11:05
Skoro ci się wydaje, to NIE pisz.

W zakresie emerytury z USA Polska ma dodatkowo podpisaną umowę dotyczącą transferu świadczeń i uznawania wzajemnie okresów ubezpieczenia w jednym kraju na potrzeby uzyskania świadczenia w drugim/z drugiego kraju.

Chodzi o Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r., oraz Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania tej umowy, podpisane w Warszawie 2 kwietnia 2008 r.,

Ich teksty :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/umowa;o;zabezpieczeniu;spolecznym;miedzy,dziennik,ustaw,2009,046,374.html

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/porozumienie;administracyjne;w;sprawie;stosowania,dziennik,ustaw,2009,046,376.html

Najnowsze wpisy