Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Podwyższenie wieku emerytalnego. Tusk i Pawlak się dogadali

Podwyższenie wieku emerytalnego. Tusk i Pawlak się dogadali

Wyświetlaj:
Dr Daniel Alain Korona / 89.69.45.* / 2012-04-03 22:18
WIELKA KRADZIEŻ PRZYSZŁYCH EMERYTUR

Premier Tusk, PO, usłużni ekonomiści wskazują na konieczność wydłużenia wieku emerytalnego. Znów jak w 1998 roku obiecują, że reforma nas uszczęśliwi w przyszłości. Nie mówią jednak, że cała operacja wydłużenia wieku emerytalnego ma na celu wcale nie zwiększenie naszych emerytur, co dodatkowe okradanie naszych emerytalnych pieniędzy.

FAŁSZ PODWÓJNEGO PODEJŚCIA

Zasadniczym kłamstwem ekipy rządzącej jest twierdzenie, że podniesienie wieku emerytalnego spowoduje znaczącą podwyżkę wynagrodzenia emerytalnego. Zważmy, iż dla uzasadnienia podwyżki, rząd wskazuje przyczyny demograficzne (czyli zmiana liczby pracujących w stosunku do liczby emerytów), gdy równocześnie sposób wyliczenia emerytury oparty jest na systemie kapitałowym (czyli tyle ile wpłaciłesz składek tyle otrzymasz w ciągu całej emerytury). Takie podwójne podejście do systemu emerytalnego jest wygodne gdy celem operacji rządowych jest zawłaszczenie pieniędzy emerytalnych. I taki cel legło u podstaw reformy emerytalnej z 1998 roku (wprowadzali ją poprzednicy PO czyli AWS-UW), która wprowadziła obecny system.

KRADZIEŻ 1 - ZASADA MAKSYMALNEJ 1/3 OKRESÓW NIESKŁADKOWYCH:

Okradanie obywateli nastąpiło już przy wyliczeniu kapitału początkowego. Większość osób nie orientuje się w jaki sposób je naliczono. Sposób okradania przyszłych emerytów było kilka. Do wyliczenia kapitału początkowego przyjmowano okres 10 lat pod rząd. Problem w tym, że osoby które wówczas niedawno weszły na rynek pracy, a zatem miały mało okresów składkowych i większą ilość nieskładkowych zostało poszkodowanych wskutek zastosowania zasady, iż okresy nieskładkowe nie mogą stanowić więcej niż 1/3 składkowych. Tym samym przy wyliczeniu kapitału pomniejszano ilość okresów nieskładkowych do 1/3 co zmniejszało wysokość świadczenia.

KRADZIEŻ 2 - PODSTAWA WYMIARU

Sam algorytm wyliczenia kapitału początkowego też umożliwiał zmniejszenie przyszłych świadczeń. Zastosowano skomplikowany wzór tzw. współczynnik proporcjonalności, w którym uwzględniano uznany staż ubezpieczeniowy (z zastosowaniem zasady 1/3), wieku przyszłego emeryta, wieku przejścia na emeryturę (60 i 65 lat) oraz minimalnego okresu stażu emerytalnego (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn). Współczynnik ten służył do wyliczenia części 24% kwoty bazowej, czyli tzw. części socjalnej. Następnie wykorzystując tzw. kwotę bazową i współczynnik dalszego życia 209 miesięcy, można wyliczyć podstawę wymiaru. Z czego wynikała liczba 209 miesięcy? Otóż było to średnie dalsze trwanie długości życia dla kobiet i mężczyzn w wieku 62 lat ustalone komunikatem GUS z dn. 25.03.1999 roku. Podobny wskaźnik stosowano w przypadku osób zarówno w wieku 49, 52, 54 lat, kobiet i mężczyzn. W rezultacie zastosowanego algorytmu uzyskano mniejsze świadczenie niż wynikałoby to z przeliczenia wpłaconych składek i okresów emerytalnych. Myliłby się również ten kto sądziłby, iż przy wyliczeniu świadczenia emerytalnego przyjęto również 209 miesięcy.

KRADZIEŻ 3 - DŁUGOŚĆ DALSZEGO TRWANIA ŻYCIA

ZUS przyjmuje jeszcze dłuższe okresy emerytalne, co automatycznie oznacza znacznie mniejsze świadczenia. Przykładowo z informacji ZUS przesyłanych przyszłych emerytom - na dzień 31.12.2010 roku życia, wynika że świadczenie emerytalne kobiet rocznik 1958 (czyli dla osoby 54-letniej) jest wyliczone w oparciu o okres 20,2 lat a nie 17,5 lat. Także przyszli emeryci – mężczyźni nie skorzystają. Wprawdzie dla osób w wieku 49-52 lat okres w oparciu o którym wyliczona zostaje emerytura wynosi 16,6 do 16,8 lat, jednakże warto zauważyć iż z każdym rokiem okres ten wydłuża się o ponad miesiąc, a zatem w ciągu 18 lat (do 2030 roku) okres ten wydłuży się o ponad 1,5 roku czyli w końcu przyjęty okres wyniesie 18-19 lat czyli dłużej niż przyjęty okres w kapitale początkowym.

O dziwo wskaźniki stosowane w GUS i ZUS wcale nie są zbliżone. Otóż emeryt – mężczyzna według ZUS pożyje co najmniej 16,5-lat na emeryturze po 65 roku życia, czyli do prawie 81,5 lat. Kobieta przeżyje według wyliczeń ZUS dziś co najmniej 20,2 lata czyli do 80,2 lata. Tymczasem to kobiety żyją normalnie dłużej od mężczyzn. Tymczasem GUS dla 45 letniej osoby w 2010 roku przewidywał długość życia ok. 30 lat czyli do 75 lat (a nie 81,5). Manipulowanie długością dalszego trwania życia stwarza możliwość kolejnej kradzieży pieniędzy emerytalnych

KRADZIEŻ OSTATECZNA - WYDŁUŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO

Przedłużając wiek emerytalny o 2-7 lat uniemożliwia się obywatelom wcześniejsze wykorzystanie kapitału emerytalnego, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo że nie dotrwa się do odpowiedniego wieku, a okres pobierania emerytury będzie krótszy. Innymi słowy jeżeli nie umrzesz przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to okres pobierania świadczenia będzie krótszy, co oczywiście przynosi znaczące korzyści finansowe dla władzy, która w ciągu całego okresu mniej wyda, a więcej zgarnie dla siebie. Jeżeli przyjmiemy przy wieku 65 lat - teoretyc
Polak na uchodztwie od polskiej glupoty zagranica / 86.144.138.* / 2012-03-30 12:31
bida z nedza!! kobiety sa w tym kraju tylko oszukiwane, zabrano im juz mozliwosc dziedziczenia wyzszej emerytury po mezu oraz dziedziczenia wogole czyli nie oplaca sie rodzic! ani zajmowac dziecmi, bo po co,skoro jesli poswiecisz sie rodzinie to nie masz z ego pozniej NIC! albo zero emerytury albo emerytura typu : w wieku 52-62 lata ile kobeite moze zarobic,jesli ma prace wogole!! dajmy na to srednia na dzisiaj 3000zl ,czyli jakies 20% od tego to 600zl brutto,od tego w tym cholernym karju placi sie NADAL ZUS!! kto to widzal!! i na co?? a wiec zycze powodzenia szczegolnie kobietom, jestescie niewolnicamina 2 etaty w Polsce w 21 wieku w Europie, a potem zostanie wam jakies ok.600 zl emerytury srednio. A kosciol mowi RODZIC!!! TFU! co za hipokryzja , a sam zabiera twoja kase, towaj emeryture konbieto!!! obudz sie!
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-29 08:15
A co z prawami nabytymi przez ludzi juz pracujacych?
Mundurowka podobno ma jakies prawa nabyte dlatego ich reforma dotyczyc bedzie tylko nowych pracownikow i dodatkowo ich stopa zastapienia bedzie wynosila 75% a na emeryture beda przechodzic majac 55 lat.
Pozostali niewolnicy beda pracowac do 67 roku zycia a ich stopa zastapienia to 27%.
Gooood / 89.182.114.* / 2012-03-28 22:32
co z tego ze dogadał się Pawlak z Kargulem jeśli nie dogadali się z narodem -wiadomo kto reprezentuje parlament wszyscy ci co chcą na sile się tam dostać a ludzie nie wybierają tylko strzelają chybił trafił bo partie same ustalają listy kto na pierwszych miejscach na liście będzie ,dzisiaj są prawdziwe wybory ale zmanipulowane już w prawie wyborczym daje możliwości oszustwa bez oszustwa
bubuncia / 46.134.224.* / 2012-03-28 21:27
jestem kobietą i w wieku 67 lat będę miała 50 lat pracy,wynagrodz. średnio wyjdzie mi 120-130% płacy przeciętnej więc odprowadzane składki mam na myśli ZUS-y nie są małe JEST TO KPINA tyle kasy mojej poszło do budżetu, piętro wyżej pracują w tym samym budynku co ja mundurowe panie które po 15 latach pracy wybierają się na emeryturki tj.OKRADAĆ państwo nie dość że nie płacą od szalonych wynagrodzeń ZUS-ów to po ilu latach pracy i jakie emerytury będą płacone MOŻE WARTO TU ZAJRZEĆ? a co się dzieje z emeryturami tych biednych w czarnych sukienkach co to za mszę biorą 200zł a mają w tym samym czasie 15 zgłoszeń do mszy w intencji, trwa ok 2 godz. SZOK
ja-ja / 88.156.52.* / 2012-03-28 21:11
A co z osobami urodzonymi w latach 60-tych??? Tych co teraz mają po 40-kilka lat??? Rząd nasz wychodzi z założenia "pracuj póki nie zdechniesz"
Kibol. / 178.182.229.* / 2012-03-28 20:31
Podwyższenie wieku emerytalnego to nic innego jak tylko pokazanie, że niepotrzebne są nam dzieci bo przecież sami będziemy pracowali do śmierci a wszyscy co jeszcze decydują się na zakładanie rodzin i rodzenie dzieci to głupia młodzież a szczególnie głupie baby co to popierają Tuska i całe PO i jeszcze wierzą, że ich dzieci będą żyć i pracować wiecznie a oni będą wypoczywać na Jamajce za te wysokie emerytury, kture Tusk im obieca po 120 roku życia. Niech się Tusk cieszy, że w Polsce jeszcze są takie głupie baby co jeszcze rodzą dzieci bo za kilka lat nie miał by z kim kopać piłki.
piqś / 87.206.180.* / 2012-03-28 19:17
Dogadywać to się mogą, ale w sprawie tylko i wyłącznie swoich emerytur.
Już się dogadali i obiecywali emerytury "pod palmami" jak namawiali do OFE.
I co wyszło z tego - wielka kupa .To samo będzie teraz.
Ciekaw jestem czy zagwarantuje cała ta "szajka szemrana" swoim całym majątkiem jaki posiadają obecne obietnice ?
Założę się , że nie .
kasza-lot / 83.17.96.* / 2012-03-28 16:41
Ta koalicja to zbawienie dla narodu.Niech żondzą wiecznie!
Puk / 31.11.183.* / 2012-03-29 07:27
Typowyś dla PO jak każdy analfabeta.
gangstr polski / 95.50.99.* / 2012-03-28 16:33
poszedłem do pracy mając 18 lat i jeśli sie nie zmieni odszedł bym mając 65 więc mój staż wynosił by 47lat . I jesli przez ten okres nie zgromadziłem odpowiedniego kapitału by żyć na tym poziomie co teraz w przyszłosci ,to prosze nie wciskać mi ciemnot że w dwa lata urośnie mi tyle
że tak bardzo odmieni sie moje życie
NP; ROLNICY CO PŁACĄ NA KWARTAŁ 300ZŁ,iotrzymują emeryturę około 700zł co po 67latach bedą dostawać 1200zł?
RZĄDZACY ,EKONOMIŚCI ,PRACODAWCY nie róbcie z nas debili ,bo takie zdanie TO JA MAM O WAS
Puk / 31.11.183.* / 2012-03-29 07:23
Oni debile, toż to horda szczwanych hien szarpiących trupa Polski na rozkaz wielkiego ziomkostwa z za Odry. Nawet jeden przedstawiciel przyjechał ostatnio, żeby wspomóc w postanowieniach dalszej grabieży i umocnieniu pewnego toksycznego ryżego władcy.
RTU73 / 79.110.206.* / 2012-03-28 16:28
NIE DA SIĘ ŻYĆ W KRAJU TAKIM , KTORYM RZĄDZĄ TACY LUDZIE JAK U NAS!!!!!!!!! KUR....A NIE DA SIĘ!!!!!!!!!!!!
dtewrtgq / 79.110.206.* / 2012-03-28 16:27
dam panu Tuskowi 2000 tysiące i niech odkłada na swoją emeryturę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hjklkjy / 79.110.206.* / 2012-03-28 16:26
ODKŁADAĆ??????!!!!!!! Z CZEGO MAM ODKLADAĆ JAK MAM 1800ZŁ MIESIĘCZNIE ?????!!!!!! p O j e ba lo ich!!!!!!!!!!!!!!!
fddff / 83.23.229.* / 2012-03-28 16:24
pytanie komu uda się dożyć hehe
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy