Forum Forum prawneZmiany w prawie

Podział zachówku.

Podział zachówku.

ciekawski12 / 2012-01-29 10:38
Jestem ujęty w testamencie jako jedyny spadkobierca oszczędności w banku (50 tys.) Posiadam również zapis pośmiertny od spadkodawczyni tj.mojej zmarłej matki. Jaka wysokość zachowku przysługuje mojej siostrze i drugiemu mężowi matki (z którym żyła 10 lat przed śmiercią)? Wszystkie osoby są dorosłe. Ja jestem osobą pracującą ,siostra ma rentę po mężu ,były mąż matki ma swoją emeryturę.
Wyświetlaj:
ciekawski12 / 2012-01-30 13:26
Witam!!!Dziekuje za odpowiedz.Chcialem sprostowac matka i jej mąż mieli dwa osobne konta,kazde z nich mialo swoje pieniadze,nie mieli zadnego majatku wspolnego.
szklarek / 2012-01-30 14:28
Osobne konta nie oznaczają rozdzielności majątkowej.
Jeśli jednak takowa była- mąż i siostra mogą dochodzić od Ciebie do 1/6 spadku. Chyba, że któreś z nich jest trwale niezdolne do pracy- wtedy może dochodzić ono 2/9 spadku od Ciebie.

Podstawa- art.991 i dalsze KC;

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-iv-zachowek
szklarek / 2012-01-30 12:10
To zależy od tego, jaka część schedy była majątkiem odrębnym matki, a jako należała do majątku wspólnego z drugim mężem. Bo swoimi zapisami/testamentem matka mogła rozporządzić tylko "jej" częścią majątku wspólnego oraz swoim majątkiem odrębnym.

Prawo żądania zachowku przysługuje siostrze i mężowi po 1/6 ww majątku niewspólnego, czyli zakładając, że wszystko było wspólne- mąż otrzymuje 1/2 i może żądać zachowku 1/12, siostra- dochodzić 1/12.

Najnowsze wpisy