Forum Polityka, aktualnościŚwiat

Polacy na emigracji: Coraz gorsza praca i niższe zarobki

Polacy na emigracji: Coraz gorsza praca i niższe zarobki

Wyświetlaj:
sc / 99.233.52.* / 2010-03-11 18:34
Gorsza praca i niższe zarobki ale gdzie? Na pewno nie w porównaniu z Polską. No więc cały artykuł nie ma wielkiego sensu. Mówi się, że to emigracja zarobkowa ale właściwie taka nalepka została przytkana w celu wymuszenia żalu z powodu tego zjawiska. Żal połączony z obowiązkiem patriotyzmu do kraju, w którym każdy obywatel roluje innego obywatela jest uczuciem niesprawiedliwym i głupim. Polacy wyjechali na emigrację bo nie chcieli być dłużej rolowani przez innych Polaków. Wyższe zarobki zawsze były sprawą drugorzędną i służą wyłącznie do podtrzymywania standartów życiowych, które jakimś dziwnym trafem są znacznie wyższe niż w kraju, w którym każdy roluje każdego a kłamstwo jest tak powszechne, że nikt sobie już z tego nic nie robi. Polska emigracja jest zupełnie odmienna od eksodusu brytyjskiego kiedy kolonizowali świat w poprzednich wiekach. Brytyjczycy zawsze czuli więź z krajem, z którego pochodzili. Polacy, którzy wracają lub wyjeżdżają już z myślą powrotu to tacy, którzy nie potrafią nauczyć się nowego języka i nie wierzą w swoje siły. Nie chcę powiedzieć, że emigracja jest zarezerwowana dla uprzewilijowanych tylko, żeby była nazwana czymś radosnym, na wesoło bo przyczynia się do polepszenia życia człowieka, który opuszcza kraj niesprawiedliwości i chaosu i on nie powinien zastanawiać się czy dalej jest jeszcze polskim patriotą bo nie o to chodzi. Szkoła nas też dobrze okłamywała. Historia Polski jest bardzo długa ale poczucie odrębności narodowej zaczęło się dopiero krystalizować pod koniec XVI wieku. Mieszko I był Piastem a z polskością, w dzisiejszym zrozumieniu, nie miał wiele wspólnego bo nie mógł wiedzieć co będzie na terenach obecnej Polski po 600 latach. Podobnie Mikołaj Kopernik był chyba Niemcem, a dlaczego miałby być Polakiem? Czy dlatego, że znał polski? Tadeusz Kościuszko zarażony ideami amerykańskimi, po powrocie do kraju, postanowił zrobić podobnie ale jedynie dzięki obietnicy darowania chłopom ziemi mógł przystąpić do dzieła bo nikomu innemu nie chciało się walczyć. No więc wygląda na to, że na terytorium pomiędzy Odrą i Bugiem zawsze będą się brali za łby, rolowali i nawzajem poniżali dla własnej przyjemności. Tym co chcą uniknąć tego paskudnego żywota można powiedzieć, że jest możliwe aby realizować swoje idee i żyć godnie i można to osiągnąć właśnie dzięki emigracji.
życzliwy / 83.12.11.* / 2010-03-12 12:14
Najłatwiej jest krytykować i wyjechać, A ja szanuję wtych co zostali i próbują coś zmienić. Wielu ludzi w Polsce też odnosi sukcesy i dobrze zarabia , może lepiej niż nie jeden na tym wspaniałym Zachodzie.
Jest jeszcze jedna istotna sprawa o której nikt nie mówi - stosunków w danym kraju to zabarco imigranci nie znają i nie rozumieją i dlatego wydaje im się ,że jest lepiej niż w Polsce.
Druga sprawa tam wypada wszystko bo mało kto ich zna , są anonimowi - w Polsce za żadne pieniądze nie bedzie sprzątal i wykonywał wielu innych prac - tam tak , w Polsce musi mieć samodzielne mieszkania - tam mieszkanie w w 5-ciu na jednym dwupokojowym mieszkaniu to luksus , tam rzucił palenie bo papierosy drogie , ale w Polsce musi go być na to stać , tam jeżdżą do pracy w kilku jednym samochodem bo za drogo indywidualnie , w Polsce nawet do głowy nikomu nie przyjdzie takie rozwiązanie ,
Trzeba się zastanowic też jakie byłyby wydatki tu w Polsce gdyby żyć tak jak tam żyje wielu.
Każdy żyje jak chce , i jego sprawa co woli , ale nie zgadzam się z tym dyskredytowaniem naszego kraju często przez zwykłych nieudaczników.
Szczególnie tych co przyjeżdża do Polski , wyleczyć się , ostrzyc , zrobić zakupy bo tam zadroga cały czas krytykując nasz kraj i chwaląc inny.
ala3 / 62.233.197.* / 2010-03-15 08:27
Dokładnie tak jest, jakoś nie mogę spotkać kogoś, kto dorobił się na saksach. Może jest kilka procent takich dlatego tak trudno na nich trafić. Ogromna większość zarabia tyle ile kosztuje utrzymanie i to jak na tamte warunki na niskim poziomie. Przeciwnie wielu którzy zostali chociaż powoli ale wspina się do góry i o dziwo po kilku latach znajduje się wyżej niż ci co na zach. są dalej.
I mam jeszcze jedną uwagę, ta opłacalność saksów szybko maleje, za kilka miesięcy Euro bedzie po 3,2 - 3,4 PLN, nie mówiąc już o dolarach które będą znów po 2 zeta.
jam ci / 82.40.133.* / 2010-03-12 15:49
czlowieku jestes pusty jak beben
nieudacznicy zostali w kraju i zajeli posady po tych co wyjechali
na leczenie i owszem jezdzi sie do polski ale tak samo robia to niemcy francuzi brytyjczycy i placa za to leczenie nikt ich za darmo leczyc nie bedzie
a ze dobrze w polsce mozna zarobic to fakt ale jakim kosztem
ja wyjechalem nie za chlebem a za maslem do tego chleba i za swietym spokojem
i takich osob jest wiekszosc
wiec ciesz sie ze emigranci zostawiaja w ojczyznie bo bys dawno pod mostem mieszkal no chyba ze we twojej wiosce zadnego mostu ni ma bo zenek na zlomie sprzedal bo na alpage ni mial
ony / 79.71.83.* / 2010-03-11 19:41
Germanizacja, germanizacja, germanizacja.
Wyśmiewanie Słowian, nie Polaków tylko Polskości. Chodzi o to, by tę część Europy (kraje bałtyckie, Polskę, Czechy itp) zgermanizować. By rodzice czuli dumę z nie bycia Słowianinem. By ich dzieci mówiły, myślały po Niemiecku. By przede wszystkim nie były Czechami, Polakami itp.
Mikołaj Kopernik nie mógł być Niemcem bo takie państwo jeszcze wtedy nie istniało. Istniały za to skłócone i zwalczające się księstwa. Dopiero Bismarck podzielił Afrykę, zjednoczył część germanów i wymyślił tą samo nakręcającą się machinę germanizacji.
Zachodnia granica Rzeczpospolitej przez wieki była tą najspokojniejszą. Prawdziwa tragedia zaczęła się dopiero za rządów Żelaznego Kanclerza. Mówił on: "Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich"
marcin_97 / 156.144.157.* / 2010-03-11 19:32
wow, pieknie napisane, gratuluje.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-03-11 17:46
Jak oni mają tam źle. Za prostą i łatwą pracę dostają cztery razy tyle co w kraju. Oj bieda tam aź piszczy!!!
A u nas jest super. Złodzieje z PO jak kradli tak kradną, jednorękie bandyty nadal grabią a ciemny lud jest nadal tumaniony i oszukiwany
bolek443 / 149.254.226.* / 2010-03-11 15:58
dobra, przestańcie biadolić za rok bedziemy mieli:

€ - 5 zł
Funt - 5,6 zł

???? a zresztą PO co mi wymieniać te waluty na jakiegoś hmmmm ....... złotego ..... ??????
???? PO co mam wracać do kraju, gdzie prawie każdy mi źle życzy ????
???? PO co mam wracać do kraju, w którym się urodziłem, ale zawsze czułem się.....
....... hmmmm OBCY...

???? PO co mam wracać do kraju, którego piłkarze są ciency jak dupa węża...????
???? PO co mam wracać do kraju, gdzie na widok łyso-ogolonego dresa PO-prostu żygać mi się chce i nie chcę ich widzieć w miejscu w którym mieszkam, bo wstyd mnie ogarnia jak widzę i słyszę prostackie
zachowania
Specjalista Szwajcaria / 86.180.238.* / 2010-03-11 14:52
nie wszyscy emigranci wyjechali za chlebem, niektorzy wyejchali choc mieli dobra prace,wlasne mieszkania i dlatego,ze chceli poszerzyc swoje doswiadczenie zawodowe, opanowac biegle jezyk (i) i pozwiedzac Europe conajmniej.Nie wszyscy pracowali na mzywaku. Ja wyejchalem z Warszawy majac w niej dobra prace,po noqwe wyzwania,doswiadczenia i zreszta lubie podrozowac.Pracowalem 3.5 roku w UK,teraz od roku pracuje w Szwajcarii i powiem szczerze to byla najlepsza decyzja mojego zycia.Nie mowie juz o pieniadzach,ale o caloksztalcie doswiadczenia,rozwoju umeijetnosci i poszezrzenia horyzontow myslowych,porzucenia klapek itd.Czesto bywam w Polsce,bo mam w niej co moje,ale nie planuje jeszcze wracac do Polski. Dodam za to,ze duzo wiekszej liczbie zwlaszcza mamisynkow lub zatwardzialych z tchorzostwa patriotow przydzaloby sie troche czasu na wyjezdzie,nic tak nie ksztalci jak podroze ,byanjmniej nie te na 2 tygodnie na wczasy.
man13 / 2010-03-11 14:18 / Tysiącznik na forum
Coraz częściej Polacy o niskich kwalifikacjach odnajdują się poza granicami swego kraju. To tu życie zaczyna nabierać innego wymiaru, dając Im możliwość wiązania "końca z końcem” za swe pensje i odpoczynku po pracy. Można się naigrawać z losu wielu tysięcy rodaków wygnanych za chlebem ze swej matni i kpić z ich wyboru, jednak to są „polskie drogi” prawdziwych Polaków.
timmy / 89.234.232.* / 2010-03-11 13:28
Byłem przez pewien czas w ubiegłym roku roku w UK, pracy dla absolwenta Politechniki z Polski tam zwyczajnie nie ma w chwili obecnej i nie zanosi się żeby była w jakiejś dającej się przewidzieć przyszłości, jest pełno absolwentów brytyjskich uczelni którym też ciężko o robotę. Ja potyrałem 8 miesięcy po budowach, wróciłem do Polski i dokładam teraz z kupki do tego 1600 brutto ale przynajmniej mam praktykę do uprawnień i liczę że po roku dostanę podwyżkę o tyle że wystarczy bez dokładania. Wyjazd to może był dobry pomysł w czasach prosperity, teraz wszystko ledwo zipie i to widać.
młody inż / 87.105.142.* / 2010-03-11 20:02
Jeśli jesteś inżynierem i zgodziłeś się pracować za takie pieniądze to nie szanujesz swoich umiejętności (liczę że nie zmarnowałeś 5lat na polibudzie ???).

Przez wielu takich jak zarobki inżynierów są zaniżane. Nie można godzić się na taką płace ze specjalistycznym wykształceniem.

Ale wiem że znalazło by się jeszcze wielu inżynierów którzy popracują za 1550 brutto !!!
Takie błędne koło niestety, ludzie sami sobie szkodzą...
mmx / 2010-03-11 11:14 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
koszty życia podobne do polskich a zarobki jednak wyższe (1500 euro to ok. 6000 tys zl) - tylko idiota wraca do Polandii
wiecomowi / 212.182.108.* / 2010-03-11 13:33
HaHaHa!!!

Jak dla Ciebie 600 PLN to raj na ziemi to ty nic nie warty jestes:-)

Takie pieniadze w Polsce z palcem w d.. mozesz zarobic, pod warunkiem ze cos soba reprezentujesz:-)
Radon / 2010-03-12 22:27
Trochę szacunku człowieku! Nie każdy urodził się super inteligentny, czy miał możliwość ukończenia dobrych szkól albo posiada bogatych rodziców. Nie znaczy, że można go traktować jak g.... i żerować na jego istnieniu. Jakoś ludzie na zachodzie wykonujący proste zawody mogą spokojnie utrzymać rodzinę i nie muszą tyrać jak woły, czy wyjeżdżać zagranicę. Poza tym tutaj każdego człowieka traktuje się godnie i z należytym mu szacunkiem i nie ważne czy jest bankierem czy sprzątaczką. W Polsce ludzie się nie szanują!
Cwaniaczki żerujące na czyjejś niewiedzy czy chwili nieuwagi zawsze będą miały grubo w kieszeni.
jeden_lata_samolotem_drugi_siedzi_z_Palikotem. / 149.254.180.* / 2010-03-11 15:38
bez przesady jakby w Polsce zarobki były "z palcem w d..... 6ooo pln" to po ulicach śmigaly by same nowiutkie lexusy i merole, wszyscy wysławiali by rząd pod niebiosa, gdyz z przecietnej pensji mozna byloby utrzymac rodzine, łacznie z seniorami, którym brakuje na leki, za uczciwą prace otrzymuja mniej niz 1ooo zł emerytury, a oprawcy tacy jak Jaruzel i inni żołnierze systemu mają 1o razy wiecej i oni mogą sobie chwalić obecne rządy. powiem tak w Polsce nie wystarczy być pracowitym, trzeba być jeszcze mega ............ wiadomo co , żeby rolować resztę no i wtedy 6ooo to grosze.
powodzenia cwaniakom, trzymajcie fason, zwłaszcza teraz w kryzysie.
wiedzma witch / 86.180.238.* / 2010-03-11 14:56
ja wyjechalam z kraju zarabiajac wtedy 3 lata temu w stolicy 5.5 tys netto (nie liczac premii), teraz moglabym wrocic,ale za conajmniej za 10 netto (biorac poprawke na to,ze to POlska bylaby)
Floyd / 2010-03-11 14:23 / Tysiącznik na forum
Ty koleś na pewno sobą niewiele reprezentujesz, nawet jeśli zarobisz dużo więcej.
ex-emigrant / 89.228.98.* / 2010-03-11 10:12
Polacy na emigracji!!!Nie dajcie się nabrać na wywołanie frustracji wśród Was i powrotu do Polski. Tutaj mozecie liczyć na 1,5 tyś złotych miesięcznie. Owszem prace tu ambitne, ale Ja( ex-emigrant) ...jak widzę swoją pensję to płakać mi się chce. Dwa lata po powrocie a Ja wciąż żyję z pieniędzy z zagranicy ;-)
wkurzony / 212.182.108.* / 2010-03-11 10:32
BO NIC NIE WART JESTES, JA STUDIOWALEM ZA GRANICA PRZYJECHALEM DO POLSKI 10 LAT TEMU I CIAGLE TU JESTEM I STAC MNIE NA WSZYSTKO...NA ZAKUPY JEZDZE NA ZACHOD< STAC MNIE NA WSZYSTKO, JAK NIC WART NIE JESTES TO NIE NARZEKAJ!!!!!!!!!!
asfsfsadgadfbgvsdfgvaerwetfg34534534534561 / 188.33.37.* / 2010-03-11 21:14
No, no, dałeś popis swojej ogromnej "wartości".
Nie ma sensu wypisywać głupot w stylu, że wszyscy mogą mieć "super". To jest fizycznie niewykonalne. Bo nie jest możliwe, żeby wszyscy zarabiali po 100 tys miesięcznie i byli do tego zdrowi, młodzi, wypoczęci i szczęśliwi.
A to, że ci się udało to się ciesz. Ale nie powinieneś gardzić innymi. Bo jeżeli tak jest to znaczy, że coś niedobrego się z tobą dzieje.
ubawiony / 69.165.128.* / 2010-03-11 22:41
Z tym "wkurzonym" wszystko jest w porzadku tyle tylko ze jest prymitywnym prosciuchem co widac z jego wypowiedzi.Poza tym klamie.
marcin97 / 2010-03-11 19:40
a na tych studiach nie uczyli cie pisac z malych literek? bo ci ktorzy pisza DUZYMI raczej studiow nie ukonczyli.
chłop jag / 84.234.10.* / 2010-03-11 10:10
Na powyższej fotce, widzimy śmieciarza!
W śmieciach też można znaleźć ciekawe fanty i tym się kierowali nasi okupanci, zmuszając perfidnie, naszych rodaków do emigracji zarobkowej!
Pilsener / 2010-03-11 09:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety polski rząd po 89 roku nie zrobił nic, aby powstawały nowe miejsca pracy a tylko w ten sposób można zmienić wizerunek polski postrzeganej jako "Burundi Europy", ludzie pracujący w sektorze prywatnym (nierzadko ciężko i za grosze) są dla polskich polityków nikim innym, jak tylko FRAJERAMI (tudzież zbędnym balastem i ubocznym efektem przemian), których można bezkarnie doić, których można zapędzić do niewolniczej niemal pracy by sektor państwowy mógł opływać w liczne stanowiska, socjalny wypas, wcześniejsze emerytury itp. itd. etc.

Mogę ciężko pracować, nawet za nieduże pieniądze ale nie będę zap....ł na czyjeś przywileje! Oddaje połowę dochodów politykom i co z tego mam? Gdzie dla mnie emerytura po 15-20 latach pracy? Gdzie akcje prywatyzowanych firm? Gdzie deputaty, 13, 14-stki? Gdzie gwarancje zatrudnienia i socjalny wypas? Nie mogę w tym kraju liczyć nawet na godziwą emeryturę czy ochronę zdrowia!

W polsce nie pracujesz dla siebie i swojej rodziny, lecz na innych i dopóki to się nie zmieni, dopóki nie będzie demokratycznych i kapitalistycznych reform to czarno widzę przyszłość tego kraju.
osobny / 89.25.251.* / 2010-03-11 11:46
Święta prawda. Tyle, że w społeczeństwie mamionym przez 50 lat hasłem "stoi się czy leży, kasa się należy..." prawdy ponadczasowe nie znajdują poparcia. Biorąc pod uwagę, że większość rodzin ma "kogoś w budżetówce", a dalej budżetówka to "jedna wielka rodzina"... gdzie kompetencje schodzą na plan dalszy... czegóż się można spodziewać?

Ship tonie, idzie na dno... ale co tam, bawmy się dalej! Tańczmy walca, pijmy tanie szampany, przecież jest pięknie!

I tylko poeta pisał, lat temu, "miałeś, chamie złoty róg..."
jarekoz / 2010-03-11 09:14
Znowu klamstwa!!Wiekszosc polakow marzy o pracy w Polsce za 500 euro!!!!Jak zwykle jakis dziennikarz zapomnial dodac ze w wieszosci krajow kwota wolna od podatku to ok 5-6 tys euro!!!!W polsce 700 euro.Po tem obciazenia najmniej zarabiajacych sa nizej opodatkowane niz w Posce.Ktos zapomnial dodac ,ze nasz zlodziejski kraj zwalnia z ZUSU osoby zarabiajace powyzej ok 90 tys zl. Na swiecie czym wiecej zarabiasz tym wiecej placisz u nas odwrotnie zarabiasz 1200zl placisz 47% ZUS.Zarabiasz 20 tys nie placisz ZUSU juz w kwietniu.Bardzo madrze pomysleli tez z ulga na dziecko jak rodzice zarabiaja najnizsza nie maja z czego jej odliczyc. A wiec nastepne promocja dla bogatych.
Pilsener / 2010-03-11 09:33 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie, nikt nie chce być okradany ani pracować na czyjeś przywileje, by dostać te 500 euro pracodawca musi wyłożyć minimum 1000. Czy praca w polse to towar tak luksowy, że musi być bardziej opodatkowana niż mocne alkohole czy hazard? Może jeszcze pracę rząd będzie reglamentował, co? Niestety wysokie bezrobocie jest na rękę politykom i nic na to nie można poradzić :/
Dvdu$ / 79.185.112.* / 2010-03-11 09:20
Wiecie... pewnie nie wiele osób mi uwierzy, ale wczoraj załamałem się sprawdzając saldo konta po 10tym... za miesiąc pracy wpłynę 812zł...na opłaty nie starczy... chyba pora wyjechać z tego kraju...
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-03-11 09:30
Możesz napisać do Binarka czy Elwiryna... oni Ci wyjaśnią, ze nie jest tak żle bo rządzi wspaniały rząd, twoja pensja to na pewno tylko wyjątek (bo przecież średnia to 3200 z hakiem a o rentach czy emeryturach w wysokości 700 zł to nawet nie słyszeli) i w ogóle to ty chyba nieudacznik i leń jesteś ....
Binarek / 2010-03-11 12:11 / Tysiącznik na forum
Haha widzę Oszolom, że stanowię dla Ciebie prawdziwą wyrocznię, dziękuję.

Rozumiem, że za wypłatę DvDu$ winny jest obecny rząd.
Widzisz tym się różnimy Oszolom, że ty tęsknisz za prostym światem, z centralnym planowaniem, omnipotentnym rządem, który z troską pochyla się nad ludzikami ale potrafi także skarcić w imię wyższej idei.

Z takim światopoglądem to rząd jest rzeczywiście winny niedoli DvDu$.
Powinien zadekretować aby płaca minimalna wynosiła 3000PLN i aby nie trzeba było pracować 5 a dajmy na to 4 dni w tygodniu.
jakub2 / 87.96.39.* / 2010-03-11 18:45
Binarek ciebie na tym forum wszyscy znają i wiedzą ze jesteś wynajętą szują d/s gloryfikowania swojej partii , jak z tego wynika dobrze płatną, a wyrocznią jesteś dla własnej głupoty.
socjalizm rządzi w Polsce / 88.199.162.* / 2010-03-11 15:31

światem, z centralnym
planowaniem, omnipotentnym rządem, który z troską pochyla się nad ludzikami ale potrafi
także skarcić w imię wyższej idei

przecież to jako żywo nasz rząd - Platforma!!!
Oszolom / 89.229.76.* / 2010-03-11 12:28
Tak tęsknie za takim prostym państwem , gdzie uczysz się i pracujesz i masz coś z tego . Nie tęsknie za Tuskolandią, gdzie porządni ludzie po kilku latach szukania pracy poddają się i emigrują za granicę, chwaląc tam pracę za najniższe stawki. Nie tęsknię za krajem w którym decydujący głos maja kolesie i pociotki czerwono-różowych świń i biorą 3 razy tyle co DvDus za, najczęściej, nic nie robienie (spójrz w budżetówkę, na ten przykład.)
Takie mam tylko proste marzenia Binarek ...nie pałace i miliony (na ukradzenie pierwszego nie dano mi szansy), tylko proste i wszystkich obowiązujące zasady.
A powiesz mi może kto jest winny za stan tego kraju? Pewnie Rydzyk, co? Bo na mój gust to byłby właśnie rząd który doprowadził do takiego stanu tego kraju jaki mamy. Rząd który trwa niezmiennie od 20 lat z dwuletnia przerwą na PIS ... A co tam w POmatrixie na ten temat mówią?
Binarek / 2010-03-11 14:26 / Tysiącznik na forum
"poddają się i emigrują za granicę"
Wydaje mi się, że to za poprzednich rządów ludzie uciekali za granicę. Obecnie strumienie migracji mocno się wyrównały.

"pociotki czerwono-różowych świń "
Trzeba nie było bratać się z SO, nie brać byłych komunistów do rządu i administracji

"Bo na mój gust to byłby właśnie rząd który doprowadził do takiego stanu tego kraju jaki mamy"
Tutaj się z tobą zgodzę, 4Q z rzędu najwyższy wzrost PKB w EU
Zaraz mi napiszesz, że ludzie są biedni. Nie mieszkam w dużym mieście i widzę jak rolnicy narzekają, że głodują a w stodołach i garażach parkują SUVy, Vany

Typowa rozmowa polaków nie pojmujących zasad funkcjonowania państwa i oczekujących państwa opiekuńczego:
- Jak ci leci?
- Coraz gorzej. Te ch.... z rządu nic dla nas nie robią tylko nas okradają.
ubawiony / 69.165.128.* / 2010-03-11 22:48
A wyznacznikiem czego jest SUV lub VAN?Luksusu?
jakub2 / 87.96.39.* / 2010-03-11 19:34
Binarek ty bez przerwy pracujesz , na tym forum dla tych jak ich nazywasz " czerwonych i rózowych swiń, ale sam to ty jesteś taka bezbarwna locha, a cha jeszcze jedno, czy taka bezbarwna rasa jak ty, to tak bardzo pojmuje zasady funkcjonowanie państwa, mam wątpliwości bo jak praktyka wskazuje to żadne świnie się na tym nie znają
Oszolom / 89.229.76.* / 2010-03-11 18:49
"Wydaje mi się, że to za poprzednich rządów ludzie uciekali za granicę. Obecnie strumienie migracji mocno się wyrównały." Mocno się wyrównały to prawda - ale wzrost emigracji był regularny od 2001 roku i nic się specjalnie nie zwiększył za ostatnich rządów (oprócz tego, ze "gwałtownie" wyemigrowały największe przekrętasy z Polski) . w 2008 roku tez taki miał miejsce. Ale oto co miało nastąpić - rok 2007 - słowa Tuska - "Polacy będą MASOWO wracać z emigracji ..". Fakty - w roku 2009 wyjechał z Polski dodatkowo 15,4 tys - cud Tuskowy nr tam któryś

""pociotki czerwono-różowych świń "
Trzeba nie było bratać się z SO, nie brać byłych komunistów do rządu i administracji.." - jeśli chodzi o bratanie się to mamy przykład bratania się świń różowych i czerwonych w Warszawie, Łodzi i klepanie tyłka Tuska przez Cimoszewicza - Binarek - no bądź szczery - komu jak komu ale to właśnie PO najbliżej do SLD (o liczbie komunistów w rządach PO już nie wspominając), pomimo POpropagandy przedwyborczej robionej znów przez POmedia (PIS & SLD???). Kaczyński i SLD - z koniem na głowę się już pozamienialiście w tym POmatrixie czy jak?

"Tutaj się z tobą zgodzę, 4Q z rzędu najwyższy wzrost PKB w EU" - spójrz może inaczej - spadek z 5% do 1,7 % (rok do roku) i głównie dzięki posiadanej złotówce którą ekspert Rostowski za wszelką cenę chciał zamienić na EURO (gdyby mu się udało to już bylibyśmy w sytuacji jak Grecja), porównaj to ze spadkami w Niemczech ,Francji, Dani czy innych - oczęta się może otworzą, a do tego kolejny cud - 170 mld złotych deficytu Tuska& Rostowskiego w ciągu dwóch lat - GRATULACJE!!

Typowa rozmowa dwóch POmedrców - "Te... dzisiaj Kaczyński powiedział, ze słońce w dzień świeci ...
-Tak, a to głup jeden. Jak bym go w tą ruda mordę walnął! ..."

A co ten rząd zrobił w tym kraju dla ludzi ? Bo odkąd przjeli władzę to tylko w dół ...
socjalizm jednak rządzi / 88.199.162.* / 2010-03-11 15:34

i garażach parkują SUVy, Vany

używane (a to pech dla władzy że jednak można sprowadzić bez cła) albo na kredyt (póki są dopłaty).

Te ch.... z rządu nic dla nas nie robią tylko nas okradają.
skomentuj

zobaczymy co Rostowski wymyśli i jak odtłumaczysz vat 25%.
emiogrant / 213.17.201.* / 2010-03-11 08:24
Polak Polakowi wrogiem. Przychodzi Polak do pracodawcy : ile mu płacisz? 12 funtów na godzinę.
Na to Polak zatrudnij mnie za 10 funtów.
Nie ma solidarnosci między Polakami trakiej jak np. miedzy Turkami w Niemczech. Polak by zniszczył drugiego za 5 funtów.
ajjjj / 192.138.116.* / 2010-03-11 08:35
na tym olega konkurencja
imigrant / 83.28.229.* / 2010-03-11 08:34
Dokładnie tak sam tego doświadczyłem za granicą!!!!!! Polak to k**** dla swojego rodaka za granicą.
j456 / 80.153.131.* / 2010-03-11 08:24
Glownym problemem jest brak pracy w Polsce, powodem tego jest zrujnowanie polskiego przemyslu. Rozbudowany system wyzszych uczelni w Polsce mial byc remedium na wszystkie problemy, tak sie jednak nie stalo, Polska wlecze sie w ogonie krajow europejskich w prawie kazdej dziedzinie.
socjalizm rządzi i bajki wypisuje na money / 88.199.162.* / 2010-03-11 08:18
skoro jest tak źle - czemu nie wracjają ?
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-03-11 09:35
A do czego mają wracać..? Mam kilku znajomych w UK i Dani? Ci z UK dawno sprowadzili do siebie rodziny i ani im do głowy nie przyjdzie myśł o jakimkolwiek powrocie - patrzą na Polskę przez Interenet i się smieje z pokazywanych tutaj debilizmów. W Dani gorzej - problem ze sprowadzeniem rodziny, ale sama praca i pensje nie do porównania z najlepszymi ofertami w Polsce. Zal mi tych emigrantów, ale z drugiej strony odwalili nam kawał swinskiej roboty - zagłosowali na PO i nie wrócieli do kraju zebrać miodu ich rządów - to juz jest skur....wo!
socjalizm rządzi w Polsce / 88.199.162.* / 2010-03-11 09:53
widzę że nie skumałeś - to oczywiste że nie wracają bo gorzej TAM to o wiele lepiej niż dobrze TUTAJ.
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-03-11 10:53
Właśnie o tym napisałem ...
w.kotarba / 2010-03-11 07:52 / portfel
jak jest tak zle za granica zachecam do wplywania na wzrost PKB w Polsce. Tutaj minimalne wynagrodzenie jest ok 400 Euro. Przeciez to tylko 4 razy mniej. Blagam skonczylem wyzsze studia, haruje jak wol w sprzedazy w branzy medycznej i jakos zyje za 1000 euro na reke utrzymujac dom, kredyt hipoteczny i zone z dzieckiem. Szacunku.
jakub2 / 87.96.39.* / 2010-03-11 19:44
Skończyłeś wyższe studia ale tekst twój niczego nie mówi , może tylko ty wiesz o co ci w nim chodzi.
lost36 / 85.222.87.* / 2010-03-11 09:02
gratuluje, jeśli za 1000 euro możesz to wszystko. Pytanie tylko czy kiedykolwiek wyjechałeś na urlop za granice i to nie taki do 2 gwiazkowego hotelu tylko co najmniej 4 czy 5 wątpie, czy kupiłeś sobie np. najnowszy płaski telewizor albo dobrej chociarz średniej klasy nowy samochód?też wątpie i tu jest różnica w tych zarobkach, 1000 to tyle z żoną płacimy prawie za kredyty i opłaty za mieszkania.
adaszko / 80.229.32.* / 2010-03-11 15:22
DO LOST36
widze ze licza sie dla ciebie tylko dobra materialne , a to nie sa najwazniejsze sprawy w zyciu. zastanów sie nad tym
w.kotarba / 2010-03-11 14:49 / portfel

2010-03-11 09:02:18 | 85.222.87.* | lost36
gratuluje, jeśli za 1000 euro możesz to wszystko........

czesc moge czesc nie. nie mam telewizora - bo wole wolny czas spedzac z zona i rodzina. Duzo pracuje. Mam kredyt hip, oplaty, zyje jak dla mnie na przyzwoitym poziomie a co najwazniejsze jestem szczesliwy w swoim kraju przy swojej rodzinie. Samochod ma nowy dobrej klasy, tzw najlepszy-sluzbowy. Roznica polega na priorytetach w zyciu....
w.kotarba / 2010-03-11 14:51 / portfel
na wakacje jezdze co roku. ostatnio Majorka. Kwestia poziomu zycia to nie tylko poziom dochodow ale umiejetnosc gospodarowania wlasnym kapitalem aby nie wsyztko szlo na przemijajace i nic niedajace poytrzeby chwilowe.
sfsdf / 83.25.206.* / 2010-03-11 09:42
a po co dla kogoś pracować, ja siedze w polsce i mam własny biznes mam nowiutkie auto mieszkanie bez kredytu itd.
ta co nie pracuje na zmywaku / 212.129.91.* / 2010-03-11 11:34
No i znowu sie opluwamy ci wyjechali i ci co zostali...... Drodzy Panstwo moze wreszcie damy zyc sobie i innym tak jak chca. Ludzie sa mniej lub bardziej przedsiebiorczy, maja lepsze lub gorsze umiejetnosci, potrafia to lepiej lub gorzej sprzedac. w kraju lub za granica

Wracajac do glownego tematu dyskusji - za 1500 eur brutto naprawde mozna sie utrzymac na normalnym poziomie. A co ciekawe mieszkam w Irlandii - nie pracuje na zmywaku ani za stawke minimalna i jak przyjezdzam do Polski zauwazam ze jest drogo. Porownuje to polskich (srednich) zarobkow i nijak nie moge pojac jak to wszystko funkcjonuje
.
ta co nie pracuje na zmywaku / 212.129.91.* / 2010-03-11 11:43
A i jeszcze jak zwykle czarnowidztwo prasowe. Okresla sie emigrantow mianem emigracji zmywakowej. Tto zaklada ze 100% pracuje na zmywaku za stawke minimalna albo ponizej poniewaz tez ciemny emigrant pewnie nawet nie wie ile ona wynosi

Mysle ze te artukul pokazal ze jest o wiele lepiej, ze 60% Polakow radzi sobie super (60!!!) a pozostale 40 % MA PRACE mimo kryzyzysu i masowych zwolnien (czyli sa postrzegani lepiej przez pracodawce niz 'tambylcy')

A co do komentarza pani prof. 'Pokolenie stracone' bo nie maja doswiadczenia i kursow to zapraszam do Dublina zeby mogla Pani porozmawiac i obejrzec sobie moich znajomych emigrantow. Mysle ze ich ceryfikatami zdobytymi z granica moglaby Pani sobie wytapetowac gabinet!
osobny / 89.25.251.* / 2010-03-11 11:58
Panie Profesor chyba... niezbyt orientuje się w rzeczywistości. Tak się składa, że w większości dużych korporacji na szkolenia wysyłani są ludzie którzy DO NICZEGO się nie nadają!
Obserwujemy z kolegą (pracuje w innej firmie) takie właśnie zjawisko. My prowadzimy projekty, nie możemy wziąć udziału w żadnym szkoleniu gdyż "zawsze jesteśmy potrzebni". Kończy się jeden projekt - zaczyna się od razu drugi i w koło macieju...
Mam natomiast w firmie pewnego pana, czego się nie dotknie to s*****..., no i ten pan już certyfikatami zakrył całą ścianę. Mechanizm jest taki, mam jechać ja lub inny kolega na szkolenie, samolot+hotel+samochód zabukowany... oczywiście okazuje się przed wyjazdem, że projekt "by się zawalił" więc... jedzie ktoś inny, wolny, czyli pacan który nic nie robi... ;)

Cóż, pani pfesor chyba w życiu nie popracowała, na wolnym rynku, zbyt długo ;)
Rozek / 203.36.172.* / 2011-09-15 06:35
Dokladnie. Nic dodac, nic ujac. A potem trzeba takiemu co juz wszystkie "kursa" ukonczyl - wyjasnic jak nalezy zrobic to co trzeba...
garbicz / 109.40.165.* / 2010-03-11 12:49
sam jestes sobie winny, ze nie jedziesz na szkolenia.
uwierz mi, ze bez Ciebie sie projekt nie zawali i nikt nawet nie zwroci uwagi, ze Cie nie ma....
Zycze duzo zdrowia po drugim zawale... Oczywiscie zawalu nie zycze w ogole....
greg8809 / 86.14.114.* / 2010-03-11 13:18
pracuje w Anglii ponad 3lata, zarabiam okolo 2500-2800£ jako kierowca busa w londynie - mam juz dosyc emigracji bo widze jak emigranci sa tu dyskryminowani, szczegolnie teraz bo jest kryzys i to jest powoduje tu duze bezrobocie, jestesmy postrzegani jako ci ktorzy zabieraja prace miejscowym, ale kiedy mam tak naprawde dosyc bycia tu to lubie poczytac sobie te wpisy: odechciewa mi sie powrotu do polski, widze jaka jest agresja miedzy ludzmi, jak jeden opluwa drugiego - jak dzikie zwierzeta w klatce....
adaszko / 80.229.32.* / 2010-03-11 14:21
WItam. zgadzam sie z Twoja wypowiedzia. Teraz w dobie kryzysu jestesmy postrzegani jako intruzi zabierajacy prace miejscowym etc. Ja jestem na wyspie 5 lat i mój czas pobytu zbliza sie ku koncowi. w nastepnym roku wracam do Polski bez wzgledu na wszystko. Mam juz dosc. Widze wpisy ludzi i za glowe sie lapie. Piszecie bo 1500 euro to 6 tys zl itd a jakie to ma znaczenie skoro na emigracji 1500 euro to jak w Polsce 1500zl . wydaje sie Wam ze jest tu jak w niebie?? nic bardziej blednego. Jezeli tak przeliczacie to ile wydajecie miesiecznie na rachunki 800zl ?? ja dla porównania 5000zl --- moze teraz niech to ktos przeliczy! Przez 6 miesiecy nie moglem znalezc pracy ,a jak juz cos bylo to nawet minimum nie placili wiec wcale nie jest az tak kolorowo jakby sie wydawalo. Wracam ,ale martwi mnie jedna sprawa w Polsce musze zaczac wszystko od zera i przestawic sie na inne zarobki, ale wiem ze dam rade i koniec. Moja rodzina na mnie liczy a dla nich jestem wspiac sie na szczyt moich mozliwosci
Czytelniczka41 / 86.12.241.* / 2010-03-12 16:39
Jestem w UK od 3 lat, mąż trafił tu rok wcześniej i do dzis dnia pracuje na tej samej posadzie na jaka tu przyjechał. Minimalna płaca w uk? zeczywiscie wystarcza tylko na skromne przezycie, ale nie oszukujmy sie bo socjal w UK dla najnize zarabiajacych jest czesto równy ich pensjom. Szkolenia są rególarne, przynajmniej raz w roku mąż jeździ na 2 tygodniowe szkolenia. Ja pracuje na tej najnizszej, po 3,5 godziny dziennie. Mam czas posiedziec z dziecmi pomóc im w lekcjach i nauczyć wierszyka: Kto ty jestes? Polak mały... I wiecie co? stać nas na samochód i na telewizor, i na płacenie rachunków. Nie martwie sie za co wysłać do szkoły moje dzieci! a w Polsce sie martwiłam. Nie jest mi tu super dobrze, dzis bym sie spakowała i wróciła, bo tesknie za naszym niebem, za przyjaciółmi i rodziną. Dzieci chodza do Polskiej szkoły i mimo ze mieszkamy w Belfascie i mozna tu za to oberwać - sa dumne ze sa Polakami! Mi tylko czasem wstyd jak poczytam wpisy moich rodaków na forum. Oceniacie wszystkich dokoła i zawsze negatywnie. To chyba jest jedyne w UK za cym bede teskniła jesli wróce. Oni chwalą swoich sportowców zazajęcie 7 miejsca nam 3 miejsce juz nie pasi, oni sa dumni z Tytanika który zatonął w pierwszym rejsie my o naszym Batorym dawno zesmy zapomnieli;/ To jest to co nas różni od Zachodu i to w sobie samych musimy zmienić...
w.kotarba / 2010-03-11 14:56 / portfel
i tu sie z ADASZKO zgadzam. Nie poprawimy sytucja naszego kraju pracujac dla inncyh. Nie kjest to wygodne latwe i nienastepuje szybko. Ale moze sa inne wartosci, moze jest przyszlosc, o ktorej warto pomyslec. ak konczylem kilka lat temu studia zastanawialem sie nad swoim losem. Myslalem o zmywaku w UK, o bezrobociu, o tym ze bede wynajmowal cale zycie mieszkanie ale nie jest zle. Trzeba byc cierpliwym, wyznaczyc sobie cele dlugoterminowe i je realizowac.
adaszko / 80.229.32.* / 2010-03-11 15:18
Ja jestem w podobnej sytuacji. Skonczylem studia i wyjechalem. Zalozenie mielismy proste zarobic na swoje wlasne mieszkanie bo perspektywa splacania kredytu przez 35 lat mnie przytlaczala. Udalo nam sie zrealizowac zamierzony cel. Kupilismy z zona mieszkanie ponadto udalo nam sie odlozyc troszke gotówki na start po powrocie. W Polsce tez da sie normalnie zyc trzeba tylko chciec. W UK pracowalem w wielu miejscach , nie wiem czy w Polsce poszedlbym do takiej pracy ,ale cel byl jeden i go realizowalismy. Ciezka praca bo pracowalismy z zona po 15-16 godzin dziennie udalo nam sie osiagnac cel. Niech ludzie nie mysla ze pieniadze leza na ulicy i trzeba je tylko podniesc. Musielismy sie sporo napocic. Draznia mnie ludzie którzy jak przyjade do domu na urlop mówia do mnie " co tam angol" . jestem Polakiem i zawsze nim bede bezwzgledu na to gdzie jestem i pracuje. Sytuacja zmusila mnie do wyjazdu. Gdybym na miejscu mial zapewnione godziwe warunki nigdy bym nie wyjechal.
ta co nie pracuje na zmywaku / 213.155.151.* / 2010-03-11 14:36
1)do osobny : jesli nie jezdzisz na szkolenia to sam jestes sobie winien. projekt na pewno bez ciebie sie nei zawali , a jako project manager (dobry) powinienes sobie dac jakis bufor czasowy wlasnei zeby korzystac z takich szkolen (tego wlasnei tam ucza - jak nie dostac zawalu w wieku 30 lat)

2) do reszty: ciekawa jestem jak zachowalaiby sie Polacy w Polsce w stosunku do imigrantow. mysle ze Wyspiarze i tak sa tolerancyjni i spokojni

3) zycze Polsce i Polakom jak najlepiej ale tez mam wrazenie ze jest troche u nas w prasie propagandy , teraz na szczescie propagandy sukcesu. Ludziom zyje sie coraz lepiej ale naprawde nie ma co porownywac zycia pary w Polsce na stawce minimalnej a w UK czy Irlandii.
jakub2 / 91.94.166.* / 2010-03-12 23:36
Szanowni forumowicze , wy wszyscy buchający mądrością, którzy zachęcacie innych do emigracji z tego kraju , lub zachęcacie do tego, stawiając siebie jako wzór kariery tam zrobionej , a co gorsze , są i tacy którzy tam nie byli , ale wszystko wiedzą najlepiej, bierzecie odpowiedzialność za swoją bezmyślność . To jest jedna skrajność , ale nie pominę drugiej , bo są i tacy na tym forum którzy twierdzą że wszystko jest wspaniale w tym kraju i ma się wrażenie jak by byli płatnymi agitatorami obecnie rządzącej elity, w związku z tym jest to dobry sposób żeby tym bardziej opadały ręce z bezsilności i tym samym zachęcają do opuszczenia tego kraju. Pomyślcie państwo forumowicze czy nie lepiej było by coś zmieniać zostając tu i eliminować wszelkie zło ,wyłączając ludzi którzy żle rządzą ?.Oczywiście wszyscy możemy wyjechać za pracą czy też nauką , ale pamiętajcie że lada chwila i nie będziecie mieli gdzie wrócić .
ta co nie pracuje na zmywaku / 213.155.151.* / 2010-03-15 13:27
do Jakub. We wczesniejszych postach dostrzegam skrajnosci - czern i biel wiekszosci wypowiedzi. A zycie to odcienie szarosci . Mysle ze wazne jest aby miec wolnosc wyboru, i szacunek do wyborow innych osob. O to walczyli nasi rodzice. Trzymam kciuki za wszystkich emigrantow zeby zylo im sie jak najlepiej, tak samo jak za wszystkich ktorzy zostali. Nie ma uniwersalnego sposobu na zycie. Kazdy czlowiek to odrebna historia..... Jestesmy Polakami i powinnismy wspierac siebie na wzajem czy w kraju czy za granica, byc dumnym ze swoich korzeni,kultury, kuchni, krajobrazu, cieszyc sie zyciem, odczuwac przyjemnosc w wybrany sposob , realizowac marzenia (czy zarabiajac czy rozwijajac sie czy robiac jedno i drugie i moze nawet i trzecie ) przy okazji budowac silna Polske (czy gospodarczo czy jako odrebnosc kulturowa). Moze to idealistyczne podejscie ale to sa wartosci ktorymi kieruje sie w zyciu i zadne brednie na forach tego nie zmienia. I moze nie przyczyniam sie do rozwoju PL pracujac w PL ale na pewno udalo mi sie zachecic kilka osob do spedzenia wakacji w Polsce, do sprobowania polskich produktow, do zainwestowania lub nie uciekania w inwestycjami z Polski . A co do rzadow to nie widze juz nikogo na kogo moglabym glosowac wiec w najblizszym czasie zamiast tloczyc sie pod ambasada zostawie ta decyzje tym co wiedza wszystko najlepiej i sa na miejscu. Chyba ze do tego czasu na karcie do glosowania pojawi sie krateczka - przyszlam bo obchodza mnei losy tego kraju ale nie widze nikogo kogo moglabym poprzec
jakub2 / 178.56.42.* / 2010-03-17 01:29
Czy ja pisałem o ograniczeniu wolności komukolwiek ? żebrakiem europy?
Wszyscy tacy jak ty którzy trzymają kciuki za emigrantów i namawiają ich do tego są w rzeczywistości ich wrogami.
Mam wątpliwości czy tacy jak ty są w ogóle polakami którzy namawiają do takiej żebraczej emigracji , jeśli jesteś polką , to wybrałaś zły sposób na wspólne wspieranie się za granicą , raczej wspieraj ich tu w Polsce, nie wiem co to znaczy realizować marzenia robiąc jedno i drugie , to już jest podejrzane , że nie wspomnę o trzecim.
Czy ty jesteś dobrą reprezentantką Polski żebrząc o pracę za 1/3 wynagrodzenia , jaką bierze obywatel tego państwa gdzie pracujesz ? czy to jest twoim marzeniem żeby mi przynosić wstyd ? czy wiesz jak patrzy na ciebie i co o tobie myśli niemiec , francuz , anglik i inni? może nie chcesz wiedzieć ? i to ty chcesz budować silną Polskę ? Te wartości o których piszesz , są twoje subiektywne i nikt ci ich na tym forum nie ma zamiaru zmieniać , myślę że ci je zmieni życie , bo tylko ono oducza od głupoty . Następnym twoim błędem jest zachęcanie jak piszesz do inwestowania w Polsce , jeśli myślisz ze będziesz z tego coś mieć to jesteś w błędzie , ten kto tu inwestuje to nie po to żebyś ty miała z tego pożytek, tylko myśli o własnym tyłku a nie o twoim, jeśli o twoim to w innym celu, żeby cię itd . a czym lepiej się nastawisz to do końca życia nie odejdziesz od zmywaka . Dobrze że chociaż jedną rzecz zauważyłaś , to fakt , nie ma na kogo głosować . Piszesz ze życie jest twoim zdaniem szare ,że ja widzę tylko czerń i biel , otóż mylisz się ja widzę całą paletę barw i nie jestem daltonistą życiowym, przez kilka dziesiątek lat mojego życia poznałem wszystkie kolory ,ale w twoim przypadku , stojąc na zmywaku czy gdziekolwiek będziesz żebrać, zawsze będzie ci szaro.
Rozek / 203.36.172.* / 2011-09-15 06:41
Bzdury. Ja place 5x wiecej podatku niz przecietny obywatel kraju w ktorym od 20 lat mieszkam. Zabawny jest ten zmywak - musialo ci dogryzc :) Co do mnie - nie mialem tego przykrego doswiadczenia - pozdro :)
jakub2 / 178.56.42.* / 2010-03-17 01:38
Miało być - czy twoi rodzice walczyli o to żebyś była żebrakiem europy?
ta co nie pracuje na zmywaku / 213.155.151.* / 2010-03-23 11:00
Do Jakub;

Przeczytaj chlopie co piszesz bo Twoje poglady sa dosc ograniczone

Moi rodzice walczyli o to zebym nie musiala stac w kolejce po paszport. Teraz moge zyc gdzie mi sie zywnie podoba i byc obywatelem Europy / Swiata

Dla uscislenia drogi kolego jesli chodzi o cyferki i srednie to moje wynagrodzenie plasuje sie na calkiem wysokim poziomie w tym kraju tak samo z reszta jak bylo w Polsce. I nie zebrze o prace tylko raczej pracodawcy zabiegaja o to zebym dla nich pracowala.

Radze Ci zebys wyjechal w koncu i rozejrzal sie bo albo jestes totalnym idiota mimo pewnie bycia Panem Mgr z dyplomem ze szkoly krzak albo ogladasz za duzo TV

I jesli masz takie poglady na temat inwestycji w PL to mnie zabiles. Przyciaganie inwestorow to poza cyferkami to jeszcze lobbing. Jesli dopusci sie do glosu takich ludzi jak ty to wszystkie inwestycje z PL odplyna - i bedziemy sie kisic we wlasnym niezebraczym sosie - czysto polskim ...tak barwnym i kolorowym....
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy