Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Polska może mieć pecha. Czarne prognozy na piątek trzynastego

Polska może mieć pecha. Czarne prognozy na piątek trzynastego

Wyświetlaj:
Taki_sobie... / 83.6.237.* / 2009-03-29 21:32
Są dwie frakcje ekonomistów: optymisci i pesymisci. Optymisci uważają, ze może byc jeszcze gorzej.....
Powróciłem / 83.28.33.* / 2009-02-15 16:13
Nie interesuja mnie już banki i lokaty - straciłem tylko to co zarabiałem za granicą! Od 2 miesięcy odkąd przyjechałem do Polski gram teraz System Bukmacherski "Progresja" w internecie i siedzę tylko w domu zarabiając pieniądze! Kolega z Norwegii podał mi tą stronkę: www.bogaty-typy.entro.pl i zachęcił mnie do grania Progresji typów sportowych! To jest super iznes grać i zarabiać dziennie koło 300zł! Dla mnie to są duże pieniądze
Obywatel III RP / 83.3.58.* / 2009-02-16 12:40
wynocha z reklamami - głupoty idź opowiadać dzieciom !!!!!!!!
Andrze / 194.152.46.* / 2009-02-13 21:38
Przez wiele lat, wiele ludzi mówiło, że: "W Polsce jest, jak u Pana Boga za piecem".
Mówcie, co chcecie, ale uważam jeszcze długo, a możliwe że zawsze będzie się tak mówić. Oczywiście kryzys nikogo nie ominie, nas również, ale Polskę "traktuje" raczej łagodnie, a osobiście uważam, że kryzys w Polsce jest związany jedynie ze słabnącą złotówką. Gdyby kursy walut utrzymały się tak, jak były w sierpniu i wrześniu - nie byłoby żadnego kryzysu.
Uważam, że sami Polacy mogą bardzo wpłynąć na kurs walut. Jak? - sprzedać zapasy dolarów i euro przechowywane w skarpetkach.
Po pierwsze - dostaną za nie bardzo dobrą cenę, czyli zarobią Polacy, a nie firmy spekulacyjne;
Po drugie - statystyki mówią o tak dużych zasobach Polaków w euro i dolary, że sprzedaż nawet połowy tych walut spowodowałaby spadek ich kursu.
Jezeli ktoś lubi mieć zapasy "zielonych" w portfelu - niech teraz sprzeda i kupi za kilka miesięcy po nizszym kursie - zarobi 2 razy.
pan władek / 212.87.25.* / 2009-02-13 14:16
ale to co Irlandii nie będzie? bo nie zrozumiałem
filozofina / 151.92.176.* / 2009-02-13 14:23

bo nie zrozumiałem
-to że nie zrozumiałeś to akurat nie jest dziwne...Ty masz rozumieć tylko że białe nie jest białe!
A co do Irlandii to w obecnej sytuacji ciesz się że jej nie ma...
taki tam / 87.205.64.* / 2009-02-13 19:55

A co do Irlandii to w obecnej sytuacji ciesz się że jej nie
ma...


A niby dlaczego miałby się cieszyć?
Pewnie myślisz, że przeciętny Irlandczyk zarabia średnio trzy czwarte średniej polskiej pensji w przeliczeniu na złote?
777c / 149.254.217.* / 2009-02-13 13:54
jakiego pecha? przecież cuda się realizują, ponoć rząd wiedział o kryzysie walutowym, opcjach walutowych wiec sie dokładnie przygotował.
Adzio Jajcarz / 213.158.196.* / 2009-02-13 13:37
Piątek trzynastego wziął się z historii, to dzień, w którym król Francji, Filip Piękny rozprawił się z zakonem Templariuszy (13-10-1307) i nie ma żadnych, innych tłumaczeń ;)

Wszystkie powyższe, "czarne" scenariusze, wcale nie są czarne, tylko realne.
Drobne poprawki: wzrost przewiduję na poziomie 0,5%, kurs EUR na koniec roku w granicach 4,50-5,00 (jeszcze za mało dziś wiemy, żeby prognozować precyzyjniej, trzeba poczekać do kwietnia), natomiast wzrost bezrobocia minimum o 500 tys. Spadnie moim zdaniem dolar, jego pozycja powinna do końca roku osłabić się zarówno do EUR, jaki i do PLN.
Ciekawe jak będzie, może jednak się mylę (dobrze by było) ;)
777c / 149.254.217.* / 2009-02-13 13:57
A teraz w końcu Król Jan bez Ziemi, nie taki diabeł straszny Rokita rozprawi się z cholernymi Krzyżakami, bo ci spiskują żeby nam organizację Euro2012 gwałtem zabrać.
filozofina / 151.92.176.* / 2009-02-13 13:55
OK...
Wszystko wiesz najlepiej nie dopuszczasz żadnej dyskusji ani innych (od twoich) możliwości i przewidujesz jedyne słuszne prognozy dla Polski...
Wyborca PIS-u?
-)
Adzio Jajcarz / 213.158.196.* / 2009-03-26 12:14
Chyba nie czytasz filozofina tego co piszę ;)
Napisałem przecież, że być może się mylę (i mam taką nadzieję), więc gdzie tu niedopuszczanie do dyskusji?
Jestem finansistą, jak na razie moje prognozy z ubiegłego roku (o kryzysie) się sprawdzają.
Nie jestem wyborcą PiS, głosowałem na PSL tak BTW ;)

Pozdrawiam.
Pilsener / 2009-02-13 14:01 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Z moich znajomych i przyjaciół tylko jeden chodzi na wybory (chyba, że reszta to łże-elity) - skąd Wy bierzecie tych wyborców? Zresztą skąd miałby taki wyborca dostęp do sieci? Chyba nie z MOPS'u? :)
chlop / 2009-02-13 13:12
Coraz wiecej czarnych scenariuszy. Szykuje nam sie chyba juz niedlugo ladne odbicie bo juz analitycy zaczynaja widziec wszystko na czarno. Moj rozumek podpowiada mi ze zbliza sie moment w ktorym warto troche kasy zainwestowac w wybrane akcje. Wierzcie mi, ze to dziala!
Jak analitycy mowia ze tylko bedzie lepiej to ja zaczynam sie obawiac. Jak analitycy zaczynaja mowic ze tylko bedzie juz spadac tzn juz warto powolutku kupowac. Jakie to proste przyznacie, prawda?
henieck / 90.141.68.* / 2009-03-27 20:39
generalnie racja - ale nie masz pojęcia, dziecko jak czarne scenariusze jeszcze nadejdą...
Pilsener / 2009-02-13 13:48 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"trochę kasy" + "wybrane akcje" - jestem za, niedawno podwoiłem pakiet akcji - im niżej spada tym większą kwotą można spekulować, mniejsze ryzyko takich spadków jak jesienią. Na więcej kasy i wszystko co leci przyjdzie czas, jak wróci hossa - ale to może dopiero przed 2012, a może i jeszcze później.
janru / 2009-02-13 13:01 / Bywalec forum
Najpierw zgodnie rzucili się z pazurami ekonomiści antyPOwcy, mieszając wszytko i nic z błotem stworzyli babaryje której wyprą się zgodnie z zasadą"złapią cię za rękę,mów że to nie twoja ręka".Ale zwróćcie uwagę że poprzednik premiera już przeprasza ,zmienia się,czyżby w imię miłości do kraju chce go poprawiać,zmienia swoje otoczenie z walczącego na przyjazne . Czy to pierwszy sukces Tuska.Każdy nowy rząd będzie miał swoich zwolenników i przeciwników i ich wypowiedzi na forum świadczą tylko o wolności słowa którą wierząc w swoją anonimowość niektórzy nie potrafią docenić.Dyskutować zawsze trzeba,ale argumenty trzeba popierać sprawdzonymi faktami,bo jak widać nawet przeprosiny nie pomogły wielu zmienić o kimś zdania.
taki tam / 87.205.64.* / 2009-02-13 20:11

Każdy nowy rząd będzie miał swoich
zwolenników i przeciwników i ich wypowiedzi na forum świadczą tylko o wolności słowa


A propos "wolności słowa". Przy artykule:
"Sondaż: Tusk to dobry premier, ale nie na kryzys", moje uwagi nie dostają się na forum. Tak tu wygląda wolność słowa - tylko dla wybranych i w sposób sterowany.
Pilsener / 2009-02-13 12:24 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A najbardziej śmieszą mnie bzdury typu "kupujcie polskie produkty" - to znaczy jakie? Wyprodukowane przez polaków? A jak firma zatrudnia 10% ukraińców? Firmy z polską nazwą typu "Kraszewski & Simson inc."? Firmy założone przez 2 polaków i jednego anglika, z kapitałem hiszpańskim produkujące w chinach, na licencji belgijskiej ale na rynek indyjski a podatki płacące w Austrii? Politycy wiedzą, że to bzdura ale polacy sa jednym z najgorzej wykształconych na świecie narodów i wszystko łykną.

Protekcjonizm i ochrona rynku działa prosto: nakładamy cła, obronimy 1 miejsce pracy w kopalni, ale stracimy od 2 do 5-ciu miejsc pracy w innych sektorach gospodarki. Dlatego właśnie w Korei Północnej zwolennicy ochrony rynku żrą teraz trawę - ale nie ma transferu zysków za granicę! Nie ma wyprzedaży majątku narodowego! Pełen gospodarczy sukces!
sPISkowiec / 83.17.250.* / 2009-02-13 15:44
Smieszy Cię bo bierzesz ten apel dosłownie.
Nikt nie zmusza Ciebie do zakupu polskich produktów - to tylko apel.
Mówiąc polskie mam na myśli takie produkty, które chociaż w minimalnym stopniu zostały przerobione w fabryce znajdującej się w Polsce.
A z pośród tych "polskich" są oczywiście tańsze i droższe - zawsze można wybrać.
Cspostrzegawczy / 2009-02-13 13:08 / Tysiącznik na forum
"kupujcie polskie produkty" -

To jest teraz najwazniejsza rzecz, bo tylko poprzez rozwój własnej gospodarki przez popyt wewnętrzny mozemy wyjść z kryzysu.
vldnc / 2009-02-13 15:33
A kto sprzedaje te zagraniczne produkty? Obcokrajowcy pakują mi ten towar do torby? Zagraniczni kierowcy TIRów przewożą go do hurtowni/magazynów? Chińczycy pracują przy jego wyładunku? Specjaliści z Kolumbii układają go na półkach? Może banany też powinienem kupować polskie?

Dobrze tu Pilsener przypomniał nam merkantylizm. Naprawdę powinniśmy się cofać do tamtych czasów? Myślę, że rozwój z ostatnich dziesięcioleci zawdzięczamy nie tylko postępowi, ale też wolnemu handlowi.

Niektórzy, zdaje się, zapominają o podstawowych prawach ekonomii.
Pilsener / 2009-02-13 13:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A gospodarka opiera się na fudamentach, takich jak swoboda przepływów towarowych i kapitałowych, ekonomiczny nacjonalizm te fundamenty podkopuje i cofa gospodarkę do epoki XVIII-wiecznego merkantylizmu. Pokaż mi kraj, który wyszedł na dobre zmuszając ludzi do kupowania rodzimych produktów - nie ma dobrobytu bez inwestycji zagranicznych i eksportu - a właśnie to zabija protekcjonizm, jest to myślenie płaskie, krótkowzroczne i absurdalne, zakładające schwytanie kapitału w potrzask, jednak ten nie jest głupi i nie pcha się na rynki bez drzwi i okien - w efekcie tracisz kapitał zagraniczny, a rodzimy degradujesz i skazujesz na rolę narodowego molocha, który może dobrze prosperować tylk wtedy, jeśli społeczeństwo poniesie koszty jego ochrony.
walentina / 151.92.176.* / 2009-02-13 13:53
Świetnie i bardzo chętnie. Ale:
Poszłam wczoraj na zakupy, specjalnie szukałam rzeczy z napisem "Made in Poland" lub "wyprodukowane w Polsce". Chciałam kupić kurtkę i buty dla dziecka, kurtkę dla męża, parę bluzeczek dla siebie, parę kosmetyków i jakąś ładna bieliznę.
Wierzcie albo nie ale po przejściu ogromnego hipermarketu (oczywiście galerii bo na sklepie próżno szukać czegoś z "made in Poland") i znalazłam tylko jeden sklep z polskimi ubraniami, damskimi (wyłącznie) w którym w miarę ładna koszula do pracy kosztowała min 159zł - 1 sztuka... I to wcale nie żadna super jakość. Płaszcz od 455 wzwyż, spódniczki-od 229-wzwyż...
Sorry, moi drodzy, ja mało nie zarabiam ale za cenę jednego płaszcza z tego sklepu kupiłam kurtkę i buty dla mojego syna i to w firmowym, bardzo znanym sklepie sportowym...Nie ma mowy żebym wydała pół wypłaty na parę szmat skoro obok jest Orsay, Reserved, AE, NewYorker i inne w których za spódniczkę z tego polskiego kupię kompletny strój plus bizuterię...
Wybaczcie ale powinniście się zwrócic nie do konsumentów ale do producentów żeby zastanowili sie nad tym co robią, bo dziwnym trafem jak jest wyprzedaż w tym polskim sklepie to cena spódniczki potrafi spaść o 70% a nie wierze żeby sprzedawali poniżej kosztów...
To ile ci "patrioci" Polscy muszą mieć prowizji?

Przykro mi bo popieram polską przedsiębiorczość ale na polskie firmy Polaków po prostu nie stać.
Pilsener / 2009-02-13 14:09 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ale te "reserwed itp." to też firma, działają w kraju, zatrudniają tu ludzi i płacą tu podatki (przynajmniej te, które muszą, a np. Kulczyk płaci je w Austrii) - stracą pracę, żeby wesprzeć polisz szwaczk's inc.? I zmusisz ludzi, żeby np. płacili drożej za prąd, bo bronimy polisz górnik's & co? To wtedy ludzie mają mniej pieniędzy i kupują mniej od polisz szwaczk's - właśnie w ten sposób niejeden kraj się przejechał na protekcjoniźmie, ale dla wielu polityków pokusa zdobycia poparcia plebsu jest silniejsza i ważniejsza, niż losy kraju i jego obywateli - a kryzys temu sprzyja, wtedy spada poparcie dla gospodarki wolnorynkowej.
delight / 217.74.68.* / 2009-02-13 14:50
To się nazywa obrona krajowego biznesu.
Jakbyś się o to nie troszczył to wszystko na całym świecie byłoby produkowane w Chinach.
Pilsener / 2009-02-13 19:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ale skąd cały świat miałby wtedy pieniądze, żeby te wyprodukowane w Chinach dobra kupić? Im więcej PKB wytwarzamy, tym więcej jesteśmy w stanie sprowadzić z zagranicy - to sprzężenie zwrotne, im mniej sprowadzisz z zagranicy, tym mniej też wytworzysz w kraju - co z tego, że biznes będzie w 100% polski, jak średni PKB wyniesie 20$ na osobę?

To jest absurd nawet z punktu widzenia walutowego: wtedy wszystkie złotówki trzeba by wymienić na dolary, a następnie na jeny, spowodowałoby to:
- osłabienie się złotówki
- umocnienie się jena

I okazałoby się, że import z Chin jest całkowicie nieopłacalny, bo 10 razy taniej byłoby produkować na miejscu.
walentina / 151.92.176.* / 2009-02-13 14:22
Nie o to mi chodziło.
Nawet gdybym chciała wesprzeć polską gospodarkę choć nie mam nic przeciwko innym produktom, kupuje różne i nie kieruję się napisem sugerującym miejsce produkcji to polscy producenci sami strzelają sobie w kolano a takie teksty propagandowe (kupujcie polskie produkty, bo to uratuje polską gospodarkę-jak w ostatniej reklamie PIS-u) niestety ludek kupuje a mnie doprowadza do rozpaczy takie jeszcze większe niż przed wyborami robienie z ludzi idiotów...
A oni jak te barany...
sPISkowiec / 83.17.250.* / 2009-02-13 15:50
Reklama nie zmusza Ciebie do zakupów polskich produktów tylko zachęca.
Rozum masz od tego żeby wybierać.

Ujął bym to tak - jeśli możesz wybierz "polski" produkt.
Co uwazam za "polski" produkt napisałem w poscie powyżej.
oko demona / 79.188.238.* / 2009-02-13 12:07
JUTRO dzień tuska !
podobno będą rozdawane płyty z nagranym expose premiera Donalda Tuska.
Będzie tez nagrana piosenka w jego wykonaniu
I Can't Give You Anything But My Love

No i wielki raut w sali kolumnowej.
cieszmy się wszyscy, życie jest piękne dzięki platformie
v............! / 151.92.176.* / 2009-02-13 14:14

79.188.238.* | oko demona

A kiedy mamy dzień Jarosława i słuchanie jedynie słusznej propagandy dla "ciemnego luda"?
Mam też pomysła żeby po ostatnich przemianach wodza (jedynego prawego i sprawiedliwego) jego sztandarową piosenką uczynić "Its too late apologize"... o sorry to nie to, miało być "Love me tender, love me true"... albo ewentualnie "Jesteś szalon/a/y"...
Niech żyje Jarosław, nikt mnie nie przekona że białe jest białe!
jur / 213.25.9.* / 2009-02-14 00:48

Mam też pomysła

Rzeczywiście "pomysła" godne ptasiego móżdżka.
arch / 2009-02-13 12:07 / Tysiącznik na forum
"Banki w Polsce nie będą udzielać kredytów "
A gdzie są nasze depozyty ?
Dobić Polską gospodarkę .
Dzisiejszy PB
strzelec / 2009-02-13 11:16 / Bywalec forum
Nie straszcie tylko się za robote trzeba brać i tyle. Rynek Polski sam w sobie jest tak chłonny że jeszcze długo będzie co u nas robić. Co do posunięć Tuska i rządu. Proszę tych wszystkich ekspertów o pokazanie sprawniejszego działąnia na świecie, bo mendrkujecie a tak na prawdę wiecie o ekonomi tyle co i ja :). Dajcie więc spokuj i nie mieszajcie ludzią, jeżeli za wiele nie macie do powiedenia. PRACA PRACA i to jest szansa na sukces. Działam w branży przemysłowej i mam kontakt z wieloma dużymi firmami najlepsze jest to, że rozmawiając z nimi o tym jak tam produkcja, czy odczuwają już spadek zamówień zawsze otrzymuję jedną odpowiedz, troche ale dotyczy to rynków zachodnich a nie naszego w Polsce jest wprost przeciwnie, narazie jeszcze nie ma na co narzekać. Byle gorzej nie było kuleje branża ciężka produkcja samochodów a przez to wszystko co z tym się wiąże. A jak myśleliście, passa na samochody też się musiała kiedyś skończyć, po ile samochodów ma przykładowy Kowalski na całym świecie trzymać koło domu :) ??? za 5 lat się samochody wytłuka i znów przemysł ruszy z kopyta lub ruszy go nowa technologia i tyle. Te wszystkie zawirowania nazywaja się SINUSOIDA poprostu raz jest wzrost by kiedyś był spadek.
Pilsener / 2009-02-13 11:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Masz rację - ale kryzys to woda na młyn polityków, ludzie są biedniejsi, więc bardziej podatni na bzdury typu "pobudzanie gospodarki z zabranych jej pieniędzy" - perpetum mobile nie ma sensu, ale nasi partyjniacy znaleźli obejście, czy "obietnica robotów publicznych" - za takie pobudzanie i roboty publiczne Japonia zapłaciła długotrwałą stagnacją, ale politykom w to graj, bo większe wydatki państwa to większa dla nich prowizja, większa władza, większe polityczne zaplecze, większe terytorium, więcej stanowisk itp.
AMIGOz / 192.193.245.* / 2009-02-13 10:49
Pech związany z "piątkiem trzynastego" związany jest z zakonem Templariuszy i właśnie w ten dzień dokonano mordu wielu jego członków...
seniorita roxana / 79.188.238.* / 2009-02-13 10:04
kto ufa jeszcze Tuskowi ?

ja nie wierzą, że ta ekipa chce coś dobrego dla Polski zrobić, myślę , że ciągle myślą jak SAWICKA, co się da to wyrwać , sprzedać, zarobić.

Jaką ma wizję państwa TUSK, no niech go ktoś wreszcie zapyta jaka wizję Polski ma jego drużyna w perspektywie do 2020 roku ?
Po tym platformerskim porzaże w Polskim domu już nic nie zostanie poza bezrobociem i bankructwem państwa, do tego zmierza ta ekipa !

Trzeba uratować co się jeszcze da ! Ale co się zrobiło z tego marcinkiewicza, powiatowy belfer zdjął swoją maskę.
Ignacy Krasicki


--------------------------------------------------------------------------------

Wół minister


Kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie,
Szły, prawda, rzeczy z wolna, ale szły porządnie.
Jednostajność na koniec monarchę znudziła;
Dał miejcs wołu małpie lew, bo go bawiła.
Dwór był kontent, kontenci poddani - z początku;
Ustała wkrótce radość - nie było porządku.
Pan się śmiał, śmiał minister, płakał lud ubogi.
Kiedy więc coraz większe nastawały trwogi,
Zrzucono z miejsca małpę. Żeby złemu radził,
Wzięto lisa: ten pana i poddanych zdradził.
Nie osiedział się zdrajca i ten, który bawił:
Znowu wół był ministrem i wszystko naprawił.
v............! / 151.92.176.* / 2009-02-13 14:06

79.188.238.* | seniorita roxana
- powtarzacie się...Czyzby koncepcja dogorywała? Już niedawno jakiś inteligentny inaczej spędzający wieczory na czytaniu bajek wkleił dokładnie to samo i tak samo bez związku z artykułem pod którym go wkleił...
Zamiast czepiać się premiera który rzdzi niewiele ponad rok (w kryzysie światowym) przyjrzyj się lepiej "genialnym" dokonaniom wodza Jarosława w koniunkturze...
I przestan robić za "ciemny naród który wszystko kupi"...
miły gość / 195.205.241.* / 2009-02-13 11:27
Polecam sprawdzić ortografię, błędy stylistyczne i logiczne przed zapisaniem komentarza, bo jest tego zbyt wiele w tych kilku zdaniach.
Pilsener / 2009-02-13 11:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To tak zwana "frakcja patriotyczna", która prawie natychmiast doprowadza do ruiny kraj, którym rządzi. Powieszą mnie za jaja, bo piszę "polska" z małej litery, ale sami z trudem mogą sklecić dwa zdania na krzyż w języku kraju, który jest im podobno tak drogi.
seniorita Roxana / 79.188.238.* / 2009-02-13 12:14
nie martw się stylistyką budowana przez emocje, ty ich nie masz i jesteś wielkim literatem platformerskim co niejednokrotnie pokazałeś.

W każdym wydawnictwie są korektorzy, nawet w twojej gazecie wyborczej, jak myślisz dlaczego jest ich więcej jak przestawiliśmy się na klawiaturę komputera z ręcznego pisania ?
Pilsener / 2009-02-13 19:47 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie wiem kto to liberat i nie mam nic wspólnego z żadną platformą - jestem demokratą i zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej, kapitalizmu, państwa prawa i przestrzegania praw człowieka oraz praw obywatelskich, tak jestem też liberałem bo nie ma wolności i demokracji bez liberalizmu, zwłaszcza liberalizmu gospodarczego i właśnie dlatego nie mam nic wspólnego z PO, ani inną opcją obecną w sejmie. Zanim rzucisz słowem, którego znaczenia nie rozumiesz to poczytaj, co to słowo oznacza, bo dla Ciebie każdy kto nie jest z Tobą to pewnie żyd, liberał, mason albo komuch, albo wszystko na raz.
vldnc / 2009-02-13 15:14
To przez klawiaturę napisałaś "porzaże", droga seniorito? Za barzdo Cię, kochana, poniosło. Następnym razem zaniechaj pisanie albo chociaż odczekaj chwilę, aż Ci się ręcę przestaną trząść.
sPISkowiec / 83.17.250.* / 2009-02-13 10:20
No to nasz Wielki Wódz nie potrafi dobierać ludzi.
Ten "powiatowy belfer" był premierem jego rządu.
senioritaRita / 79.188.238.* / 2009-02-13 11:16
niestety, to największa popmyłka !

a jak on wydreptuje u Grada jako przedstawicel zagranicznego banku sprzedaż tych firm energetycznych.
pozazdrośił Dochanlowi !
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy