Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pomoc dla frankowiczów. Wojna w Senacie, rozstrzygnięcie jutro

Pomoc dla frankowiczów. Wojna w Senacie, rozstrzygnięcie jutro

Wyświetlaj:
permanentny / 31.61.137.* / 2015-09-05 09:05
Banki dopuściły się spekulacji to rzecz niedopuszczalna w sektorze finansowym i karana. Na giełdach towarowych maklerzy giełdowi za spekulacje wylatują ze stanowisk i ponoszą dotkliwe kary. Bank to instytucja zaufania publicznego ,Z powodów społecznych winien zostać ukarany za to, że dopuścił się spekulacji finansowych na franku szwajcarskim. Każdy bank, który dopuszcza się spekulacji winien zostać przez surowo ukarany włącznie z wyrzuceniem jego placówek z Polski i zakazaniem prowadzenia działalności przez np. lat 10. Ponadto ,jako nawiązkę dla poszkodowanych bank winien w całości ponieść i tylko on całkowity koszt przewalutowania.
X555555 / 89.25.246.* / 2015-09-05 05:46
Mam kilka tys dlugu w zusie i tauronie , tez chce pomocy panstwa niech tez podatnicy za mnie zaplaca!
Dziadek Prokop / 83.28.226.* / 2015-09-04 20:31
Walczą o swoje.Niech podadzą do publicznej wiadomości ilu posłow,senatorów ,ludzi z rządu i ministerstw ma kredyty we frankach,to wtedy zrozumiemy ,kto i dlaczego walczy o pomoc frankowiczom.
albin230 / 31.6.129.* / 2015-09-04 18:48
banksterka nie pozwoli na zmiany, korzystne dla frankowiczów to jasne jak słońce.
Bier / 83.31.149.* / 2015-09-04 18:00
leiw pisze bzdury! To właśnie banki oszukiwali klientów, namawiając na kredyty we frankach, nawet gdy kredytobiorca nie miał możliwości wziąć kredytu w złotych ! To było zamierzone oszustwo banków! Ja nie mam kredytu, ale wiem, jak to było! Teraz banki powinny w całości ponieść koszt przewalutowania. Przecież oni nie mieli franków, lecz używali tylko przeliczeń!
leov / 87.206.136.* / 2015-09-04 17:17
Cwani Polacy usłyszeli, że najbardziej się OPŁACA wziąć kredyt we frankach szwajcarskich. Ochoczo rzucili się do zaciągania kredytów, złotówkowiczów mając za durniów. Jednakże poszło coś nie tak. dalejże lamentować, jak to ich oszukano!. Teraz "głupi złotówkowicze mają pokryć im straty!.
wer954 / 95.40.191.* / 2015-09-04 15:55
skończcie z pomaganiem wydajecie pieniądze bez umiaru, chrońcie oszczędzających i twórzcie miejsca pracy
Anatol1000 / 212.160.172.* / 2015-09-04 14:12

Na pytania senatorów odpowiadał też przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Zapewniał mających wątpliwości senatorów, że udzielające kredytów frankowych banki miały faktycznie franki - uzyskiwały je np. w ramach linii kredytowych od macierzystych banków zagranicznych.

Skoro banki w Polsce pożyczały franki od macierzystych banków za granicą to w takim razie grupa kapitałowa nic nie straci bo strata banku w Polsce równa się zyskowi macierzystego banku za granicą. Nawet powiedziałbym, że zyskają na tym bo bank działający w Polsce odnotuje stratę więc nie zapłaci podatków i dywident od zysków. W ten sposób właśnie się wyprowadza pieniądze z Polski za granicę a nasz rząd chce chyba to przyklepać tą ustawą pod pozorem pomocy frankowiczom.
Przemek271 / 85.254.158.* / 2015-09-04 10:02
kasmil mnie akurat stać na spłatę poza tym nie kupiłem pałacu a zwykłe mieszkanie w bloku z rynku wtórnego ,oczywiście masz prawo do własnego zdania na ten temat odnoszę jednak wrażenie że zbyt krótko analizowałeś zaistniałą sytuację dla mnie i dla wielu istotne jest jedynie to by sprawa została jednoznacznie zdefiniowana i wszelkie dyskusje zakończone . Dodam że sąd w USA orzekł iż kredyty w tzw. frankach były instrumentem spekulacyjnym
wolny38 / 37.47.45.* / 2015-09-04 09:57
" Andrzej Jakubiak. Zapewniał mających wątpliwości senatorów, że udzielające kredytów frankowych banki miały faktycznie franki - uzyskiwały je np. w ramach linii kredytowych od macierzystych banków zagranicznych." Ha ha. Szczególnie Getin, Millenium i PKOBP. Śmiech na sali. Niech się najpierw wytłumaczy dlaczego prawie za darmo kupił mieszkanie w centrum Warszawy. Czyżby koneksje gdy był wice Warszawy?
kasmil / 77.65.55.* / 2015-09-04 08:46
A jak brałeś/aś kredyt to było ok? zawsze kurs idzie w górę lub w dół z tym trzeba się liczyć i na pewno to wiedziałeś/aś. Dwie raty były dla was bolączką jak frank stał bardzo wysoko ale już sie unormował więc o co chodzi nie stać cię to nie buduj pałacu żeby sąsiedzi zazdrościli,wystarczy domek.
Przemek271 / 85.254.158.* / 2015-09-04 07:46
Jestem dłużnikiem banku kredyt we frankach jak mi się wydawało do niedawna.Przez cały czas spłacania rat kredytu uważałem że zmiana kursu franka do złotówki to moje ryzyko i płacić trzeba jednak po przeczytaniu jednego z postów zacząłem analizować wszystkie dostępne mi informacje i fakty . W dniu dzisiejszym już nic nie jest dla mnie takie oczywiste a wręcz przypuszczam że zostaliśmy w kredyty tzw. frankowe wmanipulowani przez instytucje które z zasady są instytucjami zaufania publicznego a jeśli tak jest naprawdę to nie interesuje mnie ile straci sektor bankowy /straci czytaj nie zyska/ w tym przypadku rząd polski ma obowiązek zlikwidować złodziejski proceder pozwalający na bezkarne okradanie obywateli i niech nikt nie traktuje tego jako pomoc to po prostu zwyczajne działanie w kierunku zlikwidowania złodziejskiego procederu !!!!!
Franek bez mózgu / 108.171.128.* / 2015-09-04 16:04
Mądralo jak brałeś kredyt we Frankach to trzeba było myśleć, głowa nie jest tylko do noszenia czapki, albo miałeś tańszy kredyt i wziąłeś we Frankach, albo zapożyczyłeś się na za duże mieszkanie, bo chciało się mieszkać w pałacu. Dziwne, że nie wszyscy chcą przewalutować kredyty, jak rozumiem banki udzielając kredytów jednych oszukały, innych nie, jak to możliwe. I tak płacicie mniej niż Ci co brali z złotówkach a najgłośniej mordy drzecie, darmozjady i tyle, banda debili.
Justyna776 / 77.65.55.* / 2015-09-04 08:49
Pamiętaj że zanim podpiszesz umowę to masz ją przeczytać, nie obejrzeć tam było wszystko napisane wiem bo takich kredytów udzielam.
gabi0107 / 178.183.180.* / 2015-09-04 07:04
Jestem przeciwna spłacania długów za innych. Finał będzie taki, że banki zawsze wyjdą na swoje bo nigdy nie dokładają do interesu. Obciąży to klientów - czyli nas wszystkich. Biorąc kredyt każdy liczył się z ewentualnymi zyskami czy stratami. Teraz my za cwaniaków, mamy spłacać, bo interes się nie powiódł. Ciekawe jakby się zachowali, gdyby frank spadał, czy oddali by zarobione nadwyżki. A co z tymi co mają kredyty w złotówkach? Jak pomagać to wszystkim a nie jakiejś grupie cwaniaków, która liczyła na korzyści
kowalski 1111 / 109.241.17.* / 2015-09-04 08:06
masz rację to grupa cwaniaków a to że umieją robic wokól siebie szum ... dlatego tak głosno mnie alior bank podniósł stopy procentowe pożyczki i co ??? cisza płacz i płac to powinno dotyczyc każdego kto skorzystał z pożyczek
Tossssia / 5.226.99.* / 2015-09-04 06:50
NIestety to czym karmią nas media jest nastawione negatywnie na realną pomoc a sami fankowicze jako coś co przynosi stratę dla wszystkich obywateli Polski.
Proszę zapoznać się z kilkoma faktami bo jak czytam i widzę wTV te wszystkie artykuły to zastanawiam się dla kogo jest ten kraj i dlaczego nie dla Nas zwykłych ludzi. Czy faktycznie musimy zgadzać się z tym ? Przynajmniej postarajmy się zrosumieć te mechanizmy to nieco otwiera oczy :

1. Wszyskie media mówią o olbrzymich stratach banków, ale nikt nie mówi że te straty to tylko obniżenie założonych zysków z tych kredytów a nie faktyczne straty czegoś co już mają. Po prostu zarobią mniej niż zakładali ale cały czas jest to zarobek i to całkiem niezły bo taki sam jak z kredytu w PLN. Dlaczego nikt tak tego nie przedstawia tylko media mówią nam ile stracą banki i jak to może się odbić na gospodarace. To obniżęnie zarobków., często prywatnych więc mniej kapitału zostanie wypompowana za granicę z naszych kieszeni. Dlaczego nikt nie mówi że faktycznie i tak te pienądze kótre pewno ostatecznie zabiorą prywatne banki tarafiłyby do gospodarki bo ludzie mogliby za nie kupić to co potrzebują dla swoich rodzin a nie przelewać w zawyżonej racie kredytu. Nikt tak tego nie przedstawia i to mnie oburza strasznie , a Was ? Przeczytajcie proszę do końca.

2. Banki nie dały nam franków, od nikogo ich nie kupiły, po porstu przeliczyły nam kredyt ze PLN na franki ze spredem a późnije raz jeszcze z Franków na PLN znów ze spredem i to całkiem niezłym bo średnio 7% i tyle przelały na konta developerów gdzie kupiliśy mieszkania. Tak więc na wstępie nie obracając żadnymi frankami , bo te wszystkie kredyty były kredytami restrukturyzowanymi frankiem, zarobiły 7% pomijam marżę przy kredycie bo takwa byłaby także przy PLN. Dlaczego nikt o tym nie mówi że już na wstępie każdy kredytobiorca został oskubany na około śrdnio 7%.

3. Oczywiście ten spred towarzyszy nam do dziś z jakimiś okresami przejściowymi gdzie banki litują się i mówią o wielkie pomocy redukując go. Na szczęście od jakiegoś czasu możemy już sami kupować Franki z rynku i oddawać po cenie wolnorynkowej. Ale ilu ludzi daje cały czas zarabiać bankom na spredzie bo może nawet sobie nie zdają sprawy jak bank ich rozlicza dopłacając do każdej raty średnio 3,5% lub więcej spredu.

4. Banki i wielu ludzi mówi przecież wiedzieli co podpisują i powinni czytać umowy, i tu się zgadzam to powinna być nauczak dla wszyskich obywateli że otacza nas lichwa a bank już dawno utracił pozycję instytucji która pomaga ludziom a raczej jest machiną do ich oskubywania i zarabiania pieniędzy. I o tym trzba za każdym razem sobie przypominać wchodząc w relację z bnkiem. OK ale to co najważniejsze w tym punkcie jest domniemana większa zdolność we Frankach niż w PLN o dziwo.
Proszę zadać sobie pytanie czy bankie nie analizuję ryzyka zmiany kursu waluty , wystarczy zobaczyć przekrój kursów z ostatnich 6 lat od 2008 czy był stabilny? Oczywiście nie a w takim przypadku bank powienien jako instytucja finansowa dokładnie założyć ryzyko wzrostu bo to Banki są specjalistami i analizują rynek i ryzyko. Tym samym zdolność kredytobiorców powinna być mniejsza we Frankach niż w PLN a tak nie było , w ręcz przeciwnie banki wykorzystały spadek Franków , celowo również pominęły ryzyko zmian kursów bo takie ryzyko jest zawsze i zawyżyły zdolnośći kredytobiorców dejac im tysiące kredytów. Tak nie powinny się zachowywać jako instytucje finansowe które wiedziały o możliwośći wrostu frankó w kolejnym okresie i przyznały kredyty ludziom którz faktycznie nie posiadali zdolności a teraz zaciskają maksymalnie pasa i zastanawiają się jak żyć z takim obciążeniem.

Podsumowująć nawet przewalutowanie kredytów po stawce z momentu zaciąnięcia go od banku czyli znacznie niższym niż teraz oraz dalszym spłacaniu go w PLN daje ogromne zyski bankom , tak jak każdy kredyt w PLN. Więc dlaczego nie ??? Nie bo banki nie jeszcze wiekszych sum jakie chciałyby niestety przez wprowadzenie celowo ludzi w błąd wyliczając ich zawyżoną zdolność i przyznająć kredyty walutowe na które ich faktycznie tym bardziej niepowinno być stać biorąc pod uwagę ryzyko kursowe. Banki o tym ryzyku doskonale wiedziały bo wystraczyło zobaczyć na wachnięcia z ostanich lat i wyliczenie średnieog rozrzutu kursu, to każdy analityk potrafi i wyliczy. Niestety większość z nas o tym zapomniało myśląc o wymarzonym mieszkaniu. Proszę się zastanowić czy obniżka zaróbków banków jest OGROMNĄ STRATĄ dla gospodarki o której mówią wszyskie media ?

Jak ktoś się ze mną zgadza niech przekaże ten tekst na inne fora / miejsca bo to co się dzieje w senacie / mediach zupełnie jest dla mnie niezrozumiałe. NIedługo frankowicze będą złem które może załamać gospodarkę :) i to się wmawia nam wszyskim. Gdzie są ludzie, którzy się na tym zanają , dlaczego milczą? Strasznie to smutne.
FDA / 185.46.212.* / 2015-09-04 07:05
Bank pożyczył 100tys CHF i sprzedał ci po 2 zł.
Ty do tej pory spłaciłeś 20tys CHF-które bank oddał temu od którego pożyczył.
Teraz chcesz powiedzieć:nie oddam ci 80tys CHF tylko 160tys PLN.
Ale bank musi oddać 80 tys CHF bo ten który mu pożyczył (np. bank inwestycyjny w Szwajcarii) niechętenie przyjmie 160tysPLN zamiast 80tysCHF.
Bank musi niestety kupić te 80tys CHF zapłacić za to 300tys PLN i stąd te straty.
Oczywiście jest to uproszczenie bo banki nie kupują franków tylko odpowiednie instrmenty zabezpieczające, ale idea pozostaje ta sama.
Beata 123 / 83.21.172.* / 2015-09-04 08:32
Uproszczona metoda mozesz tez kruche upiecwystarczy maslo, mleka, czesc jajka, sol, cukier i maka. zapominasz tylko ze jak uzyjesz zlych proporcji to mozesz nie miec kruchego wiec zanim w sposob uproszczony komus brednie bedziesz wciskac to pomysl, ze sa ludzie ktorzy nie sa idiotami i wiedza jak banki sie zabezpieczaly.
Brednie piszesz bo bank nie pozyczyl CHF wiec nie pisz bredni pod bank. Mechanizm zabezpieczenia w bankach jest inny i nikt jakos nie pisze o tym glosno, nie pisze sie tez, ze bank nie musi miec zabezpiecznia na 100% wartosci kredytu ale duzo mniej to po pierwsze.
Po drugie bank musial sie zabezpieczyc zgodnie z wymogami ale robil to na swapach i nie na 100% wartosci kredytu.
Po trzecie gdyby bylo tak, ze bank musialby miec pokrycie na 100% wartosci udzielonego kredytu i pozyczyc te chf to biorac pod lupe ilosc udzielonych kredytow w CHF od 2006r, CHF nie bylby po 2 PLN w 2008 roku a po 4 PLN jak nie wyzej, bo zapotrzebowanie na ta walute spowodowaloby duzy skok jej wartosci, skoro nie bylo skoku wartosci waluty tzn, ze nikt jej nie pozyczal i nikt jej nie chcial. Bank nie pozyczyl od banku szwajcarii zadnych chf a jedynie co to zawarl na rynku walutowym transakcje spekulacyjna swap i to na nie cala kwote kredytu aby zabezpieczyc sie przed roznica kursowa. A skoro zabezpieczal sie na takim instrumencie finansowym to nie udzielil kredytu a jedynie sprzedal instrument spekulacyjny klientowi nie informujac go o tym malym fakcie i przerzucil na klienta cala odpowiedzialnosc z tytulu zmiany ewentualnie w przyszlosci kursu.
ggggggg / 188.146.0.* / 2015-09-04 07:49
Bzdura. Do szkoły czy wrócić. Pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Franek X / 195.246.216.* / 2015-09-04 07:05
Dodam jeszcze jeden ważny szczegół, mianowicie zwróćcie uwagę na jaką kwotę macie zabezpieczenie w księgach wieczystych: praktycznie dwukrotnie większą niż dostaliście w złotówkach - co to znaczy? ŻE BANKI WIEDZIAŁY CO ROBIĄ!!!! i spodziewały się wzrostu wartości CHF o 100%
FDA / 185.46.212.* / 2015-09-04 07:02
Niesamowita aktywnośc zadłużononych w CHF na forach,w Sejmie w Senacie,na ulicach.
Oczywiście nie jest to dla mnie dziwne skoro pojawiła się okazja aby posłowie "skasowali" znaczną część niemałych w końcu kredytów.
Następna okazja dopiero za 4 lata.
Bo oczywiście nikt nie ma wątpliwości że jest to związane z kampanią wyborczą.
Na szczęście do PO zaczyna docierać że może zamiast obstawiać wątpliwe poparcie ok.mln "frankowiczów" , trzeba obstawić kilkanaście mln podatników którzy za to zapłacą.
Przed następnymi wyborami spodziewam się akcji zadłuzonych na nowe samochody.
Argumentacja może być równie skuteczna.
Jak można spłacać kredyt+odsetki za nowy samochód jak on już stracił na wartości, szczególnie jak jest walnięty.
Beata 123 / 83.21.172.* / 2015-09-04 08:51
Aktywnosc jest bo swiadomosc wzrasta i ludzie zaczynaja czytac, swiadomosc tez wzrosla bo ETS zajal sie ta sprawa i zostala wyciagnieta na wierzch i pokazana, swiadomosc dzieki dostepnosci do roznego rodzaju informacji i mediow zwiekszyla sie po kryzysie kiedy to rzady innych Panstw zaczely analizowac kto doprowadzil do kryzysu i zaczely szukac winnych.
Jezeli banki byly tak czyste jak zla to dlaczego manipulowaly Liborem za jakis czas pewnie wyjdzie, ze wiborem tez, dlaczego maklerzy ktorzy to robili pewnie na zlecenie prezesow bo watpie aby sami podejmowali takie ryzyko dostali kary pozbawienia wolnosci i zakaz wykonywania zawodu po kilkanascie lat wiezienie za ta zabawe i procesy nadal trwaja, dlaczego banki po cichu i grzecznie podpisaly ugody i wplacily milionowe kary za ten proceder a prezesi bankow tylko odeszli?
Tutaj nie chodzi o zadna pomoc a o przestrzeganie zapisow umowy, dlaczego banki jak libor spadl na ujemny nie chcialy zgodnie z zapisami umow stosowac tych zapisow i musial byc nacisk z gory aby ten jeden maly zapis stosowaly?
Wiesz ile jest takich zapisow w umowach kredytowych, ktorych banki nie przestrzegaja? Masz pojecie ile jest klauzul abuzywnych i sa stosowane przez banki a nie powinny?
Mozna to wywalczyc w sadzie i tak tez jest robione, czesc osob juz wygrala w sadach, ale zeby u nas walczyc o sprawiedliwosc w sadzie trzeba miec za co walczyc, a czesc osob juz nie ma mozliwosci wydac dodatkowych srodkow na walke o sprawiedliwosc.
Nie widzisz ile trwa proces wkreceni w mbank?
Bank to duza korporacja obracajaca naszymi srodkami stac ja na dobryh radcow prawnych i na odwolywanie sie od niekorzystnych wyrokow dla siebie a biednego Kowalskiego nie stac na splacanie wysokich rat i oplacanie radcow.
igor09 / 46.151.20.* / 2015-09-04 06:49
niby dlaczego ma się pomagać kredytobiorcom w obcej walucie ,żyjemy w Polsce a nasza woluta to złoty , chcieli być cwańsi to niech teraz płaczą i płacą . zwykły Kowalski kredyt bierze w złotówkach a cwaniaczki kombinują no to mają za swojeigor
Kowalski214 / 93.190.152.* / 2015-09-04 20:51
ta Kowalski bierze w pln a banki z polskim kapitałem znasz jakieś???
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy