Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pomysł: transport, spedycja, usługi. Jak z dotacją?

Pomysł: transport, spedycja, usługi. Jak z dotacją?

Swietyyy / 83.7.56.* / 2017-05-12 18:45
Witam,

Działam w branży transportowej, a konkretnie jestem spedytorem. Jesteśmy przewoźnikiem, z własną spedycją. Mamy kilka aut 7,5t i busów, aczkolwiek zaczynamy z nich rezygnować. Firma, w której pracuję dopiero się rozwija, ekipa jest mała, także szanse na rozwój i awanse też super nie są. Jedyną możliwością jest wkład własny w postaci samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego, a najlepiej zestawu. Wpadłem na pomysł założenia firmy. Miała ona by się zajmować wypożyczaniem pojazdów wymienionych wcześniej. Na początku działało by to tak, że właściciel owej firmy, w której pracuję, wynajmowałby długoterminowo ode mnie dany pojazd, powiedzmy auto z windą do 8t, ciągnik siodłowy etc. Dzięki temu firma dalej by działała z tym dodatkowym autem, z którego ja bym otrzymywał wynagrodzenie w postaci powiedzmy 50% jego dochodu, które na fakturze byłyby zawarte jako zapłata za wynajem auta. Żeby każdy zrozumiał - chodzi o to, że np auto miałoby 6 tyś dochodu w miesiącu to ja bym dostawał 3 tyś fakturowane jako pieniądze za wynajem tego auta. Dla właściciela firmy transportowej to czysty zysk - auto się przyda, kontrakty oraz kontakty są. Jesteśmy w miare obrotni w tym co robimy i powoli, skrupulatnie idziemy do przodu. Teraz rodzi się moje pytanie, czy coś takiego ma w ogóle rację bytu? Może ja myślę w zły sposób, to prosiłbym, aby mnie poprawić, nakierować etc. Kolejne pytanie, to czy jest możliwa dotacja, jaka kolwiek, czy to z Uni czy to z PuP'u, której nie trzeba oddawać lub jaki jest wam znany, korzystny sposób na zakup auta przeznaczonego do owego pomysłu? Czy jest w ogóle możliwośc realizacji czegoś takiego?

PS. Nie wiem czy uwzględniłem cały mój zamysł, także proszę pytać, jeśli jest coś niejasnego.

Dzięki za pomoc i odpowiedzi, pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-05-15 08:56
Najwięcej wątpliwości księgowo-podatkowych moim zdaniem wynika z tego 'prowizyjnego' rozliczania owego wynajmu samochodu. Wynajęcie samochodu na dany okres, o danej ładowności itd. ma zasadniczo rynkową konkretną wartość niezależnie od tego, czy najemca go używa, czy nie. Owszem są różnice w zużyciu samego samochodu.

Moim zdaniem, by to rozliczać prowizyjnie, tj. mieć przychód proporcjonalny do 'zarobku' zrealizowanego w danym miesiącu za pomocą tego samochodu- musiałby to być nie najem, ale podwykonawstwo tj. to Pan swoim samochodem osobiście (lub swoim pracownikiem) wykonywać te usługi transportowe na rzecz spedytora/ dotychczasowego pracodawcy.

Albo wejść z nim w spółkę, i w umowie spółki ustalić odpowiedni % udziału w zyskach, ale dotyczyłoby to wszystkich zysków spółki.

Co do dotacji- to nie pożyczki, z definicji są bezzwrotne POD WARUNKIEM wywiązania się z umowy dotacji. Umowa przewiduje konkretne warunki jej wykorzystania. Np. czas utrzymania swej DG w stanie czynnym.

Z PUP- tylko dla bezrobotnych, a więc sztucznie musiałby Pan pożegnać się z pracą, zarejestrować w PUP itd.
Swietyyy / 83.5.199.* / 2017-05-15 23:18
Może spróbuję prościej. Sprawa wygląda tak. Chciałbym otrzymać dotację na np. samochód ciężarowy, ciągnik siodłowy etc. Z racji tego, że nie ma dotacji na transport, to firma musi zajmować się czymś innym, żeby nie być podpiętą pod tą kategorię. Dlatego ten 'wynajem'. Wyglądałoby to tak, że to jedno auto cały czas pracowałoby(byłoby wynajmoweane) u jednego i tego samego, powiedzmy, Pana X, który defacto działa w branży transportowej i z tego tytułu dotacji nie otrzyma. Pan X potrzebuje ciągnika siodłowego, na którego nie ma pieniędzy etc. Zwraca się do mnie i załóżmy wynajmuje owy ciągnik na miesiąc, kwartał, pół roku czy rok. Całą tą operację wrzuca sobie w koszta firmy. Wszystko szczegóły byłyby do ustalenia, tylko teraz kwestia czy otrzymanie takiej dotacji jest w ogóle możliwe oraz czy sam mój tok myślenia jest poprawny? Jeśli gdzieś źle myślę, to proszę o korektę/krytykę myślenia, żebym za daleko nie odfrunął z tymi pomysłami

Pozdrawiam :)
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy