Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zmiana systemu opodatkowania

Zmiana systemu opodatkowania

Kamil1606 / 2017-05-16 21:04
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w postaci firmy usługowej o charakterze budowlanym (wykończeniówka). Jestem ryczałtowcem bez vat i od nowego roku planuję to zmienić na zasady ogólne ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania:

1. Rozliczenia vat. Jak to dokładnie wygląda?
Powiedzmy że mam możliwość manewrowania dochodem aby zminimalizować podatek dochodowy, ale jak rozlicza się koszty co dokładnie wchodzi w ich skład i jak to przebiega? Ile trzeba mieć kosztów żeby zbilansować dochód rzędu powiedzmy 3-4 tys zł?
Co wejdzie mi w skład kosztów?
-Paliwo
-Bióro rachunkowe
-ZUS? (cały czy tylko część?)
-zakup sprzętu (jakiego itd?) (słyszę często że ktoś kupuje coś na firmę i odlicza sobie VAT co to dokładnie znaczy?

2 Jak rozliczać Vat z materiałów jeżeli kupuję je na siebie a potem odstprzedaje dla klienta? Podobno mogę to zrobić w niższej stawce VAT

Jak to dokładnie działa? Czy za zakupiony materiał VAT (23%) jest mi zwracany na konto a potem muszę zapłacić niższy wat od sprzedaży tego materiału czy jak?

3 czy coś jeszcze powinienem wiedzieć o zasadach ogólnych?

Jedni mówią że da się na nich wyjść na 0 inni że w porównaniu do ryczałtu koszty są jeszcze większe...

teraz mam wydatek rzędu 700 pln miesięcznie za prowadzenie firmy plus comiesięczne faktury wysokości ok 2k od których będę musiał zaplacić podatek 5% nie mogę nic odliczać itd. na dziecko rówież nie przysługują mi żadne odlicznia. w zasadach ogólnych mam takie prawo lecz kiedy będę mógł powiedzmy odliczyć coś na dziecko i od czego? od podatku który zapłacę przez rok? bo rozumiem że jak będę powiedzmy wychodził na 0 to również na dziecko nic nie odliczę?
szklarek / 2017-05-17 08:47
'Zasady ogólne' dotyczą podatku dochodowego PIT, wg. skali w miejsce obecnego opodatkowania przychodów ryczałtem ewidencjonowanym.
Jest to kwestia NIEZALEŻNA od kwestii innego podatku, jakim jest VAT.

O co więc jest pytanie ? O który podatek ?

Najnowsze wpisy